rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: Saatanan Assad ...  (Luettu 6603 kertaa)

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:11.11.2025 kello on 11:51
  • Hämeenperä
Vs: Saatanan Assad ...
« Vastaus #15 : 10.11.2013 kello on 12:36 »
Ja muutenkin piilovihjaillaan menneeseen tapahtumaan...

Asiaa voi lähestyä niinkin, että sadepäivänä lukaiseen omasta profiilistaan kirjoittamansa jutut.
Sitten kun sieltä ei mitään korjattavaa löydy, ei tarvi menneitäkään lakaista maton alle. ;)

  • Vieras
  • Vs: Saatanan Assad ...
    « Vastaus #16 : 10.11.2013 kello on 12:40 »
    Kuntit hei, mitä itun politiikkaa tai piilovihjailuja menneisiin tässä nyt olisi? Yritys vain sivistyneesti keskustella meidän kaikkien erilaisista ominaisuuksista ja suhtautumisesta niihin! Pois turha tulkinta ja luulottelu, aitoja mielipiteitä kehiin miten täällä olisi toimittava ja käyttäydyttävä ettei tulisi niitä ylilyöntejä!

    Koska kaikki eivät pysty olemaan kaikkien mieliksi niin olisi sitten ne rajat hyvä selventää, no yksi on tietysti että henkilöön suoraan kohdistuva raskas ittuilu ei hyvä juttu. Mutta kun joku ymmärtää viattomankin huumorin vittuiluksi niin kovin kaposella polulla usein edetään. Jos sanoo 'hyvää huomenta' niin joku jää miettimään että vittuiliko se mulle? Itselläni tapana joskus karkeastikin pyyhkiä, mutta en kenelle tahansa. On aina moleminpuolista ja herneitä ei harrasteta. Silti täällä ei ehdi, pysty jokaiseen tutustumaan niin perustellisesti että tietäisi jokaisen omat rajat tarkalleen. Pitääkö laittaa erikseen jokin merkki että nyt tämä on totista ittuilua, tai tämä on nyt sitä humouria? Tuskin se muuttaisi tilanteita. Eppäillä tuota soppii?
            Tämähän se onki kun ei ole sitä naamaa josta tulkita humoristin ajatuksia, ja kirjoitettuna joutuupi luulemaan liikaa ja sehän tahtoo joskus mennä vikaan..tulee turhia känkkäröitä..se kun tuo huumorikin on niitä maailman vaikeimpia asioita, johtuen ihimisten erillaisista mielen laaduista....huumor i tuo elämän tärkeimpiin kuuluva woimawara, sitä sopivina annoksina oluwen kera, ... ;)

    *****
    • Kaikkien kaveri Sr.
    • Viimeksi paikalla: 2.12.2025 kello on 18:45
    • Eipä hetkauta, kuljen vain.
      • Blogi
    Vs: Saatanan Assad ...
    « Vastaus #17 : 10.11.2013 kello on 12:43 »
    Hittolainen, nythämmä wasta hokasin, Änkeröinen kertoo Assadin ja Paroonin olevan sukulaissieluja.  Ei kai nyt sentään sukulaisia?

     ;)

    *****
    • Kaikkien Kaveri
    • Viimeksi paikalla:30.10.2022 kello on 20:01
    • Gnothi seauton - Monaco Rambler Vacatione
    Vs: Saatanan Assad ...
    « Vastaus #18 : 10.11.2013 kello on 12:53 »
    Wine hyvä, sukulaissieluja, fiksuja ja älyperäisiä ihmisiä, sanan ja ajatusten taitajia aivan huipulta, siis Angry ja "Parooni ".
    Kaikkien oikein Assadin mielestä Assadiin uskovat savat ihan vapaasti elellä kunhan vaan noudattavat ainoan oikean Assadin ainoaa oikeata oppia. Muista 5.

    *****
    • Kaikkien Kaveri
    • Aiheen aloittaja
    • Viimeksi paikalla:16.09.2018 kello on 17:06
    Vs: Saatanan Assad ...
    « Vastaus #19 : 10.11.2013 kello on 14:03 »
    Niimuttaku Wine, net astalot ovat hieman erilaisia, Paronilla ja Assadilla. Paronin pyssyillä ja kirveillä ei tule kuin sellasia sielumustelmia, Assadin vehkeillä lähtee yleensä se ainokainen, hengi! Eikä edes kysytä mitä tykkäät? Eikä karkuunkaan pääse. Täällä tämä on kuitenkin helpompaa ja vapaaehtoista. Saada niitä sielunmustelmiakin, niihinkin yleensä jokin peruste eli syy.

    Ja Captain, älyinehmoja ovat molemmat, se totta! Siis paroni ja Assad.

    *****
    • Kaikkien kaveri Sr.
    • Viimeksi paikalla:21.06.2021 kello on 20:40
    • Kun filetillä fileoi Fiiliksessä,tulee hyvä fiilis
    Vs: Saatanan Assad ...
    « Vastaus #20 : 10.11.2013 kello on 15:29 »
    Mielestäni tuo otsikon aihe ei edes kuulu tänne,puhaltakaa poikki ! >:(

    *****
    • Kaikkien Kaveri
    • Aiheen aloittaja
    • Viimeksi paikalla:16.09.2018 kello on 17:06
    Vs: Saatanan Assad ...
    « Vastaus #21 : 10.11.2013 kello on 15:48 »
    No mikäs se on sitten, otsikon tai aloituksen aihe? Kun tiedät kuitenkin että ei sovi tänne, perho-ukko?  ::)

    *****
    • Kaikkien kaveri Sr.
    • Viimeksi paikalla:11.11.2025 kello on 11:51
    • Hämeenperä
    Vs: Saatanan Assad ...
    « Vastaus #22 : 10.11.2013 kello on 16:01 »
    Mielestäni tuo otsikon aihe ei edes kuulu tänne,puhaltakaa poikki ! >:(

    Et nyt Perho lue rivien välejä oikein tarkkaan. Ketjussa on nimenomaan keskusteltu sen sensuurin rajoista, jolta olet tähänkin juttuun määräämässä.
    Ja tämän tyyppinen jorina kuuluu juuri Takkahuoneeseen. ;)

    *****
    • Kalustoon kuuluva
    • Viimeksi paikalla: 5.01.2022 kello on 12:17
    Vs: Saatanan Assad ...
    « Vastaus #23 : 10.11.2013 kello on 16:03 »
    Mielestäni tuo otsikon aihe ei edes kuulu tänne,puhaltakaa poikki ! >:(
    Thumb Ja lukkoon samalla!

    *****
    • Kaikkien kaveri Sr.
    • Viimeksi paikalla: 2.12.2025 kello on 18:45
    • Eipä hetkauta, kuljen vain.
      • Blogi
    Vs: Saatanan Assad ...
    « Vastaus #24 : 10.11.2013 kello on 16:09 »
    Ei niin Weli Risto!  Vaan näin.

    "Ja tämän tyyppinen jorina kuuluu juuri Takkahuoneeseen."


    *****
    • Kaikkien Kaveri
    • Viimeksi paikalla:tänään kello 17:34
    Vs: Saatanan Assad ...
    « Vastaus #25 : 10.11.2013 kello on 16:09 »
    Aattelin että jos pidentäis vähän iltarukousta. Tyyliin siihen jotta kun vanhenemista ei Luojakaan voi(ne) estää niin estäis edes tulemasta vanhaksi ja äreäksi  ::)

    *****
    • Kaikkien Kaveri
    • Aiheen aloittaja
    • Viimeksi paikalla:16.09.2018 kello on 17:06
    Vs: Saatanan Assad ...
    « Vastaus #26 : 10.11.2013 kello on 16:52 »
    Juuh, ihan hauskaa ja erittäin mielenkiintoista, keskustelua aiheesta. Jotkut haluaisivat rajoitta jutustelua, jopa lopettaa. Toiset ovat eri mieltä, siis eivät rajoittaisi.

    Mitään henkilöihin kohdistuvaa ei tässä ole käyty, jos joku niin tulkitsee niin oma on näkemys. No, sitä Assadia vähän moitittu. Aloitin vain syystä että miksi näitä eri palstoja sitten ylläpidetään, jos keskustelu on rajoitettua tai vain joidenkin näkemysten mukaisesti sallittua? Onneksi on saman verran osallistujia jotka eivät pyri rajoittamaan saati kieltämään, kun asiallisesti keskustellaan, oli aihe mikä tahansa. Se 'vanhuuden ärreyskö' joitakin vaivaa?

    Olen ymmärtänyt että esim. tämäkin osio on vapaata mielipiteiden vaihtoa varten olemassa, kaikille avoin, ei kenenkään tai joidenkin 'määräysvallassa'?
    Kevyttä ja harmitonta jutustelua tämä tähän asti on ollut, ei pitäisi rassata kenenkään tuntoja. Mutta kaikki kukat kukkikoot, kuitenkin!  :-*

    *****
    • Kaikkien Kaveri
    • Viimeksi paikalla:tänään kello 17:10
    Vs: Saatanan Assad ...
    « Vastaus #27 : 10.11.2013 kello on 16:56 »
    Peukuttelijat/tosikot pysykööt poissa !

    Nyt puuhastellaan "asian" parissa . . .

    Iltarukoukseen vois liittää toiveen että hymiöt poistettaisiin koska niiden käyttöä ei osata, ärsyttävät vain . . .

    Jos keskustelu menee siihen tilaan että "pitää" lukita, silloin keskustelu pitää POISTAA jotta asia unohtuisi EIKÄ olisi esillä.

    Kyllä Assadillekkin pitää puheenvuoro antaa,  muutoin toimitaan lakien vastaisesti ?  Vai viedäänkö heti seinää vasten niinkuin näkyy olevan tapana ?

    http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288619091775.html

    *****
    • Kaikkien Kaveri
    • Aiheen aloittaja
    • Viimeksi paikalla:16.09.2018 kello on 17:06
    Vs: Saatanan Assad ...
    « Vastaus #28 : 10.11.2013 kello on 19:18 »
    Nooh, vielä sanon omana mielipiteenäni että aina kun vapaata keskustelua pyrittään suitsimaan, pahimmillaan kieltämään, ollaan vaarallisilla vesillä. Sellaisesta on joskus alkanut ikävä kehitys, seuraavaksi poltetaan vääriä kirjoja, siten kielletään väärät poliittiset mielipiteet, väärät uskonnot, väärä rotu ja sitten ollaan jo korvia myöten kusessa, suutaan ei kannata enää edes avata!

    Jos joku sanoo ettei sellaista voi tapahtua nykyaikana, kuka olisi uskonut 90-luvun alussa että Euroopassa, Balkanilla ryhdyttiin tappamaan naapureita oikein urakalla. Kun naapurilla oli väärä uskonto, kansalaisuus, etninen tausta, ihonvärikin etc.! No hyvä on, ehkä ei täällä maassa pohjoisessa ja sohjoisessa, verikin kylmää ja kiertää hitaasti. Mutta itseäni kyrsii ne 'elämänkieltäjät' jotka ovat kärkkäästi rajoittamassa sinänsä aivan viatonta keskustelua, ei kuulu sivistykseen sellainen. Eikä mikään hurskastelu ittuilusta, henkilöön käyvästäkään ole mikään lupa moiselle tai selitys rajoittamiselle. Suvaitsevaisuutta ja sietokykyä, sitä meiltä odotetaan, jopa vaaditaan. Kiitos ja Armoo.

    *****
    • Kaikkien Kaveri
    • Viimeksi paikalla:20.04.2025 kello on 23:13
    Vs: Saatanan Assad ...
    « Vastaus #29 : 10.11.2013 kello on 19:25 »
    Nimenomaan, suvaitsevaiusutta ja sietokykyä" hitaasti ymmärtäviä, keskinkertaisia maan matosia kohtaan", ja sen asian ymmärrystä, että henkilöön käyvän mollamisen salliminen kuuluu juurikin siihen sarjaan, jotta naapuria on lupa ampua "erilaisen uskonnollisen vakaumuksen vuoksi."



    t.Kaarina