rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: EU:n Metkuja  (Luettu 12327 kertaa)

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla: 3.09.2019 kello on 14:18
  • Volvo XC60 D3 2,4 aut 205hv Polestar vm2010

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla: 5.12.2025 kello on 07:27
  • Jaa mitä että?
Vs: EU:n Metkuja
« Vastaus #1 : 4.11.2013 kello on 08:30 »
Onneksi meillä Suomessa tuo ei aiheuta ongelmia, täälähän uudet pytyt on vieneet p****t jo kauan pois kuudella litralla.

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 11:23
  • Eipä turhia höttyillä :)
Vs: EU:n Metkuja
« Vastaus #2 : 4.11.2013 kello on 08:31 »
Ja kuten artikkelissakin sanottiin:
Lainaus
Vessan vetämiseen käytettävän veden määrä vaihtelee suuresti EU-maissa. Esimerkiksi britit lotraavat pytyistä alas 30 prosenttia kotitalouksien käyttämästä vedestä, kun vastaava suhdeluku on Suomessa 14 prosenttia.

Eli eipä taida tuo(kaan) direktiivi täällä tosiaan vaikuttaa yhtään mitään kun asiat on hoidettu kondikseen jo aikoja sitten 8)

*****
  • Karavaanari
  • Viimeksi paikalla: 6.08.2020 kello on 22:15
Vs: EU:n Metkuja
« Vastaus #3 : 4.11.2013 kello on 08:41 »
Ei joka paikassa. Olin viime viikon työn puolesta majoittuneena satakuntalaisessa majoitusliikkeessä. Talo oli vanha, mutta remontoitu. Sisustus oli kuitenkin tehty talon menneisyyden takia vanhaa tyyliä mukaillen ja mm. WC-pytyt olivat uusia vanhan tyylisiä. Huuhteluvettäkin ne käyttivät, kuten joskus muinoin. Vettä tuli ison putken täydelta ja pitkään, tuntui että Kokemäenjoessakin pinta notkahtaa, kun vetää vessan...

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla:10.11.2025 kello on 09:31
EU sääntelee seuraavaksi WC päntön käyttöä
« Vastaus #4 : 4.11.2013 kello on 09:21 »
EU sääntelee seuraavaksi vessan vetoa

EU-komissio määrittää ensi viikolla, paljonko vettä vessan vetämiseen saa jatkossa käyttää. ::)

Jos kurkkudirektiivi vaikutti kummalliselta, ensi viikolla komissiolta tulee säädös wc-pyttyjen huuhtelusta.
Euroopan unionin into säädellä mitä omituisempia ja elämän pienimpiä yksityiskohtia saattaa tuntua tavallisesta kansalaisesta joskus hämmentävältä. Klassinen esimerkki takavuosilta on ns. kurkkudirektiivi, joka kielsi muiden kuin suoraan kasvaneiden kurkkujen myynnin kaupoissa.

 
Lisää hupia on tiedossa ensi viikolla, kun EU-komissio esittää, kuinka paljon vettä wc-pöntön tai pisuaarin huuhtelemiseen saa käyttää. Uudistusta perustellaan ympäristöystävällis yydellä.

”Vessojen huuhtelunormien yhtenäistämisellä tähdätään veden käytön tehostamiseen kyseisissä operaatioissa”, EU:n ympäristökomissaari n tiedottaja Joe Hennon valaisee tarkoitusperiä EurActiv-uutispalvelussa.

Asiaa edistääkseen komissio lanseeraa samalla ”Ecolabel”-merkinnän, jollaisen ekologisesti ajattelevia asiakkaita havittelevat pytty- ja pisuaarivalmistajat voivat lätkäistä tuotteidensa kylkeen. Hennonin mukaan tarran tarve on kummunnut teollisuuden piiristä ja sen käyttö perustuu vapaaehtoisuuteen.

Komission viimeisten tilastojen mukaan EU:ssa myytiin 21,9 miljoonaa wc-pönttöä ja 2,2 miljoonaa pisuaaria vuonna 2011.

Maksimi 6 litraa

Vastaisuudessa eurooppalaisen pöntön vetämiseen voi käyttää korkeintaan kuusi litraa vettä. Komissio olisi halunnut kiristää rajaa viiteen litraan, mutta hankkeesta luovuttiin, sillä ”se olisi aiheuttanut juridisia ongelmia joissain jäsenmaissa”.

Pisuaarin huuhtelusta on vastedes selvittävä yhdellä vesilitralla.

Vessan vetämiseen käytettävän veden määrä vaihtelee suuresti EU-maissa. Esimerkiksi britit lotraavat pytyistä alas 30 prosenttia kotitalouksien käyttämästä vedestä, kun vastaava suhdeluku on Suomessa 14 prosenttia.

Vessadirektiivi herättänee suurta huomiota, sillä komission puheenjohtaja José Manuel Barroso vakuutteli vasta pari viikkoa sitten budjettitiukennuksi a vaativille jäsenmaille, että EU:n pyrkii vähentämään byrokratiaa. Tuolloin Barroso linjasi, että unionin täytyy ”olla iso suurissa asioissa ja pieni vähemmän tärkeissä”.

Lähde:

http://www.kauppalehti.fi/etusivu/eu+saantelee+seuraavaksi+vessan+vetoa/201311558045?utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=boksi&utm_content=Versio1&utm_campaign=Boksi



*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla: 5.01.2022 kello on 12:17
Vs: EU sääntelee seuraavaksi WC päntön käyttöä
« Vastaus #5 : 4.11.2013 kello on 09:26 »
Saa vaununkin vessasta sit vaatekomeron ;) :D

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla: 3.12.2025 kello on 08:29
Vs: EU:n Metkuja
« Vastaus #6 : 4.11.2013 kello on 09:27 »
Hyvä, että noilla päättäjillä riittää hommia. Taidanpa ruveta säästään vessan huuhtelussa ja laskea jatkossa pyykinpesu vedet saaviin, josta sen käytän vessan huuhteluun. Pitäsköhän hommata kuuden litran ämpäri millä ois helppo mitata tuo määrä.

*****
  • Saittisähläri
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 11:14
  • Epsoo
Vs: EU:n Metkuja
« Vastaus #7 : 4.11.2013 kello on 09:35 »
Yhdistetty kaksi samaa asiaa käsittelevää aihetta.

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla:10.11.2025 kello on 09:31
Vs: EU:n Metkuja
« Vastaus #8 : 4.11.2013 kello on 09:44 »
Yhdistetty kaksi samaa asiaa käsittelevää aihetta.

Ok. En tuota hoksannut heti, että olikin jo" käsittelyssä".  :D

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla: 5.01.2022 kello on 12:17
Vs: EU:n Metkuja
« Vastaus #9 : 4.11.2013 kello on 09:48 »
Hyvä, että noilla päättäjillä riittää hommia. Taidanpa ruveta säästään vessan huuhtelussa ja laskea jatkossa pyykinpesu vedet saaviin, josta sen käytän vessan huuhteluun. Pitäsköhän hommata kuuden litran ämpäri millä ois helppo mitata tuo määrä.
Thumb :D Ja millonkahan tulee vielä paperin käytöstä rajotuksia :D

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 11:23
  • Eipä turhia höttyillä :)
Vs: EU:n Metkuja
« Vastaus #10 : 4.11.2013 kello on 09:49 »
Taidanpa ruveta säästään vessan huuhtelussa ja laskea jatkossa pyykinpesu vedet saaviin, josta sen käytän vessan huuhteluun.

Itse asiassa tässä joku aika sitten tuli joku videopätkä töllöstä yhdestä varsin nuukasta jenkki-opiskelijasta, joka mm. kävi suihkussa vaatteet päällä ja näin säästi pyykin pesussa. Tai tosiaan WC:hen liittyen piti sankoa suihkun alla, johon jokunen osa tuosta suihkun vedestä siis kertyi, jolla oli sitten hyvä huuhdella se WC kerran viikossa :o Kyllä vain. Kaveri huuhteli WC:nsä tosiaan vain kerran viikossa, joka kuulemma aiheutti hieman ongelmia mm. hänen parisuhdehaavelleen kun naiset eivät halunneet oikein ymmärtää näitä hänen juttujaan ;D

*****
  • Saittisähläri
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 11:14
  • Epsoo

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 11:23
  • Eipä turhia höttyillä :)
Vs: EU:n Metkuja
« Vastaus #12 : 4.11.2013 kello on 13:22 »
Oikeasti nykytekniikka on kyllä mahdollistaa tehdä vähän tehoa kuluttava, hiljainen, mutta silti varsin tehokas imuri. Mutta kun siinä ei lue suuria wattimääriä tarrassa päällä, eikä se pidä korvia huumaavaa melua, niin eihän se ostajan mielestä voi olla tehokas => ko. malli jää kaupan hyllylle pölyttymään ???

Henk.koht. Electroluxin vermeisiin ollaan tykästytty, edellinen kesti 15v ja vieläkin palvelee autotallin pölynimurina. Nykyinen 2v vanha on näitä Ultra jotain malleja (söpö pinkki väriltään :D) ja pienehköllä wattimäärällä imee kuin mikäkin, silti juurikaan vaikeuttamatta keskustelua tuon pölynimurin "metelin" yli Thumb Erityisesti tuo S-standardi on helpottanut hommia kun ei tartte kaupan hyllyn ääressä tavata mikäköhän se mun imurin täsmällinen malli nyt taas oikein olikaan. Riittää kun nappaa S-Bagin kyytiin ja sopii, molempiin Electroluxeihin, sama säkki 8)

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:15.05.2024 kello on 17:28
Vs: EU:n Metkuja
« Vastaus #13 : 4.11.2013 kello on 14:31 »
Luin ihan kahteen kertaan ton jutun aiemmin
ja hiukan vain hymyilytti  ;D
kun sielunisilmin näin
eu-kamraatin tulevan wc ovea kolkuttelemaan
desimitta kainalos  ;D :D :)

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 20:05
  • viva la France
Vs: EU:n Metkuja
« Vastaus #14 : 4.11.2013 kello on 14:47 »
"Jos kurkkudirektiivi vaikutti kummalliselta, ensi viikolla komissiolta tulee säädös wc-pyttyjen huuhtelusta.
Euroopan unionin into säädellä mitä omituisempia ja elämän pienimpiä yksityiskohtia saattaa tuntua tavallisesta kansalaisesta joskus hämmentävältä. Klassinen esimerkki takavuosilta on ns. kurkkudirektiivi, joka kielsi muiden kuin suoraan kasvaneiden kurkkujen myynnin kaupoissa. "

Nämä harhaluulot ovat juuri niitä joista ihmiset pitävät kun. Direktiivi määritti laatu luokituksen kurkuille. Ja suora kurkku sai parhaan luokituksen, koska se kestää kuljetuksen ja varastoinnin parhaiten. Ja sitten kun kaupassa on suora A-luokan kurkku ja B-luokan käyrä kurkku vierekkäin, niin ihminen kuvittelee olevansa fiksu ja ottaa sen suoran koska se on A-luokkaa. Ja kun luokitus poistettiin , niin alkoi taas käyrät kurkut kelvata.
Tosin käyrä kurkku rekan kyydissä matkatessaan hytkyää enemmän kuin suora, sitten tulee enemmän kuljetus vaurioita ja niitä mahtuu kuormaan vähemmän.
Kokeileppa kerran kaupassa kuinka samassa laatikossa olevat käyrät kurkut ovat pehmeämpiä kuin suorat kurkut.
Ja direktiivi ei koskaan kieltänyt käyrien kurkkujen myyntiä, vaan ne eivät kelvanneet suomalaiselle kuluttajalle koska ne olivat B- luokkaa.
Niitä on ollut täällä länsi-euroopan puolella koko ajan myynnissä.