Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut

Vaunuilijaksikohan?

<< < (20/28) > >>

Haapaniemen Paroni:

--- Lainaus käyttäjältä: kahtaenvaihda - 21.10.2013     kello on 16:34 ---Eipä , lisäksi tuota ilmastoinnin vaatimaa virtamäärää ei jokapaikassa ole tarjolla. Lämpökin on enemmän kuin Tikkakosken parkkiksella , mutta hyvin pärjää silti.

Vaunussa On Pyörät Ristoseni

--- Lainaus päättyy ---
Meinasitko ajella koko yön,että tulee viilee ;) :D

Haapaniemen Paroni:

--- Lainaus käyttäjältä: seppoko - 21.10.2013     kello on 16:10 ---Jotkut ovat köyhiä, mutta toiset ovat vielä köyhempiä! :-)

--- Lainaus päättyy ---
No no seppo ;) Jotkut etelässä ja toiset täällä alden lämmössä viikonloppusin vietää mukavaa iltaa ;) :D

Haapaniemen Paroni:

--- Lainaus käyttäjältä: MarkoA - 21.10.2013     kello on 16:26 ---Ja jotku (minä) myös henkisesti!!

--- Lainaus päättyy ---
Ei ollut sit mitään rehvastelua,mutta kun se mööpeli sattu olemaan siellä valmiina,niin,en pistä yhtään pahaksi..

MCL:
Ymmäsin, että topiikissa on kysymys asuntovaunuilun alottamisesta ja kysyjä on käynyt tutustumassa järkevän hintaluokan aloituskohteeseen, parin tonnin vaunuun.
Ehkäpä silloin kasettiverhot tai ilmastointi ole ne olennaiset kohdat, joita tulee ostokohteen etsinnässä painottaa?
Parin tonnin hintaluokassa tulee usein kaupanpäälisinä tukku asioita, joihin joutuu investoimaan vaivaa ja rahaa. Kaihdin ja verhosysteemit eivät ole ihan harvinaisia korjauskohteita. Tavallista rullaverhoa on helppo ja halpa korjata, kasettisysteemit taas ovat huomattavasti konstikkaampia ja hinta moninkertainen. Kasetti on toki toimiessaan kätevä, mutta ei ylivertainen.
Parin tonnin vaunussa on järkevää miettiä tarkkaan korjaustapoja, sillä vaunun rahallinen arvo ei juurikaan nouse, vaikka korjauksiin käyttäisi yhden sun toisen tuhatlappusen. Hyvä harrastus rakentelu saattaa olla, mutta silloin kysymys ei ehkä ole vain asuntovaunuilusta.
Paljon tärkeämpänä, kuin teknisiä yksityiskohtia pitäisin vaunun koon ja pohjaratkaisun sopivuutta aiottuun käyttöön, sekä yleistä kuntotasoa. Edullinenkin voi olla vähävikainen ja hyväkuntoinen, mutta aika harvoin samalla varusteltu erilaisilla teknisillä mukavuusvarusteilla .


Turhan Höpöttäjä:
MCL, on ymmärrettävä että kaikkien kaverit haluaa kertoa parin tonnin vaunun ostajalle, kuinka heidän kymmenen kertaa kalliimmassa kulkimessa on asiat mallillaan.  ;)

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View