Veikaan että vahvistin ei tilannetta paranna jos singnaali on heikko.Tuohon voisi auttaa anteenin ja anteenikaapelin vaihto.Itse asentaisin ufox 120 anteenin vahvistimella ja sehän toimii 12v:llä
|
*****
Veikaan että vahvistin ei tilannetta paranna jos singnaali on heikko.Tuohon voisi auttaa anteenin ja anteenikaapelin vaihto.Itse asentaisin ufox 120 anteenin vahvistimella ja sehän toimii 12v:llä
*****
Viikonloppuna Kattivankkurissa katselin miten antennit on kulkimien katoilla. Harava-antennit oli melkein järestään suunnattu ja nostettu ylös. Ufox antennit oli useimmiten alhaalla ja yleensä suuntaamatta.
Viikonloppuna Kattivankkurissa katselin miten antennit on kulkimien katoilla. Harava-antennit oli melkein järestään suunnattu ja nostettu ylös. Ufox antennit oli useimmiten alhaalla ja yleensä suuntaamatta. Toivottavasti tästä ei saada syksyn isoa antenni keskustelua aikaseksi... Itse tarkastelisin antennijohdon jokaisen liitännän, haravan juuresta poikki syöpynyt kuparijohdin aiheuttaa ihan uskomattomia juttuja. Jos on ennen näkynyt, niin jossainhan on silloin vika olemassa. Toivottavasti tästä ei saada syksyn isoa antenni keskustelua aikaseksi... Jaa miks? Hyvähän se on käydä läpi ongelmia, kertaushan on opintojen äiti ![]() Ja itse aiheeseen, antennivahvistin on alunperin tarkoitettu signaalitien häviöiden poistamiseen. Sivuefektinä se auttaa nostamaan signaalia virittimen vaatimalle tasolle, tosin pohjakohina nousee myös (digi aikakaudella tästä ei välttämättä ole haittaa). Jaa miks?No onhan se tietysti niinkin, mutta muistelen, ettei viimeksikään antenni vaikuttanu lähetettävän ohjelman laatuun mitenkään, näkyvyyshän oli ihan eri juttu ![]()
*****
Viikonloppuna Kattivankkurissa katselin miten antennit on kulkimien katoilla. Harava-antennit oli melkein järestään suunnattu ja nostettu ylös. Ufox antennit oli useimmiten alhaalla ja yleensä suuntaamatta.Näinhän se on kun ufoxsia ei tarvits suunnata ja ylensä ei edes nostaa ja kaikki kanavat näkyy Nii, ja aloittaja oli viikonloppuna käymässä Kylmäluomassa. Tähän täytyy todeta jotta tuskin hän voi kommentoida onko siellä aiemmin näkynyt vai ei.
![]() Mahdollista että siellä on heikko signaali, sitäkin esiintyy jossainpäin suomea. Aika harvoin meillä haravaa nostetaan, "ihmisten ilmoilla", en muista koska olisi viimeksi nostettu.Jossain kallioiden välissä tilanne on toinen.
Silloin kun ei ollut vahvistinta, suuntaamien oli pikemminkin sääntö. Nyt kun on aktiiviantenni eipä, täällä korvessakaan tänään tarvinnut nostaa. Mulla olis "vanha" vahvistin kaupan tuolla myytävänä osastolla, "perhomies" saapi siitä vuoden toiminta takuulla. http://karavaanari.org/index.php/topic,8663.0.html
*****
Joo, siellä Kylmäluomassa, ainakin viimmeksi kun olin, oli vaikeuksia saada kuvaa näkymään ja näytti muutkin immeiset antenniaan suuntailevan.
![]()
*****
Joo, siellä Kylmäluomassa, ainakin viimmeksi kun olin, oli vaikeuksia saada kuvaa näkymään ja näytti muutkin immeiset antenniaan suuntailevan.Mahtoiko paikalla olla yhtään ufox 120 anteenin omistavaa.Olis mielenkiintoista kuulla miten sillä olis näkynyt
*****
Mahtoiko paikalla olla yhtään ufox 120 anteenin omistavaa.Olis mielenkiintoista kuulla miten sillä olis näkynyt Minulla on Ufox, en muista tyyppiä. Mutta aikani kun pyörittelin, nostin ja laskin, niin uutiset katottiin. ![]()
*****
On myös muistettava,että analookisten aikakauden antennit ei välttämättä vastaan ota kaikkia ohjelma nippuja,digi vaatii hieman eri antennin,ainakin vaikeissa olosuhteissa !
Kyllä siellä Kylmäluomassa ainakin "alaparkissa" on ongelmia löytää kanavia, ylhäällä löytyy jotenkuten. Samoin Hossassa on ongelmia saada näkymään kaikkia kanavia. Molemmissa paikoissa on tolpissa antennipistokkeet ja respasta saa lainaan jatkojohtoja. Joutuu tietty viritteleen johdon ikkunanraosta sisään mikäli ei autossa/vaunussa ole ulkona ,mutta kyllä näkyy.
*****
on tolpissa antennipistokkeet ja respasta saa lainaan jatkojohtoja. Joutuu tietty viritteleen johdon ikkunanraosta sisään mikäli ei autossa/vaunussa ole ulkona ,mutta kyllä näkyy. Onneksi meikäläisen telkassa on niin vaatimattomia ohjelmia, ettei moisia virityksiä viitsi alkaa tekemään. ![]() |