Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Vetoauton jäähdytinnesteessä öljyä
Kimmo75:
Ei mitään suurempaa paniikkia aiheuta, koska se vika on ollut tuo vesipumppu joka on vw insinöörin taidon näyte kaikkinensa. Eli kun se pumppu poikii niin tosiaan sen huomaa juurikin tuosta nesteen vajenemisesta ja omalaatuisesta hajusta ja niinkuin joku mainitsi niin se öljy EI SITTEN POISTU ihan hevillä eikä rokilla ;D vesikanavista. Eli jos on kovinkin tuota rahaa niin vaihtelee kokoajan nesteitä tai sitten antaa sen nyt olla ½ vuottakin ja sitten taas nesteet vaihtoon. Mutta vika on siis jo korjattu ja öljyä on ja pysyy nesteen seassa. Henk.koht en ymmärrä miksi tuo systeemi on pitänyt edes rakentaa niin et vesipumpun hajotessa vedet sekoittuu öljyn kanssa. Kylläpä tekee moottorille hyvää kun nesteet ja öljyt sekoittuu puolin ja toisin Thumb
Aippe:
Ei ne WV:n insinöörit millään pahalla sitä ole suunnitelleet, ehkä tyhmyyttään.
Kimmo75:
--- Lainaus käyttäjältä: Aippe - 30.08.2013 kello on 20:21 ---Ei ne WV:n insinöörit millään pahalla sitä ole suunnitelleet, ehkä tyhmyyttään.
--- Lainaus päättyy ---
Sanosin et tyhmyyttään juurikin. Minulta meni luotto totaalisesti T5 portteriin VAIKKA tykkäänkin edelleen juurikin porttereista ja tulen pysymään portteri kannassa tulevaisuudessa mutta luotto on mennyt. Omani siis edellinen oli -04 2.5Tdi 131tkm ajettu ja siitä se riemu alkoikin. Meni vesipumppu,vapaakytkimet(molemmat), pyöränlaakereita, Webasto, jarrupaloja/levyjä??? , talvella sitten useasti "hätäohjelmaan" ja nilkuttaen pysäkille sammuttamaan auto ja taas eteenpäin. Eli auto oli minulla ammattikäytössä ja ½ vuoden huoltokulut 6300€ :o Ajoinkin sillä 40tkm ja möin pois kun alkoi kytkin täristämään (1000€ + työt) Thumb elämäni paras teko. Seuraava kun tuo nykyinen T4 vaihtuu niin EI ole mikään alkumalli vaan siis missään nimessä en kannata porttereissa ostaa heti sitä ensimmäisen mallin versiota. Eli kun tuli tämä nyky portteri niin sama rumba jatkuu ja ensimmäiset onkin komeita testimalleja ja olen niihinkin päässyt tutustumaan jo tienpäällä korjaten Thumb
Jepukka:
Ei mitään huuhteluita tms. Auto puristusmittauksiin niin selviää vika.
Syyläristä ei saa neste vähetä eikä saa vaahdota kermaa öljyn täyttöaukosta.
Tosta on menny tod. näk. kansipahvi, kansi tai lohko.
Ediittiä: luin uudestaan aloituksen niin siellähän se itse syy olikin. Pumppu.
Kunhan ei nesteet enää katoa niin taitaa olla kunnossa.
Kimmo75:
Hephep nyt kaikki ja hetken hengähdys. JOS asia vaivaa niin ensiviikolla menet korjaamolle missä on pakokaasutesteri (kaikilla nykyään) ja pyydät asentajaa mittaamaan sillä pakokaasutesterillä paisuntasäiliöstä et noteeraako mittari mitään. JOS kansi halki, kansipahvi palanut jnejne niin kun asentaja pitää sitä mittauspäätä paisuntasäiliössä (EI UITA nesteessä siis) niin mittauslaite reagoi pakokaasuun nesteessä ja vika selviää. Nyt ei kannata panikoina ja purattaa puoltamoottoria tyyppivian takia.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta