Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta
Sopiva aisapaino
Mazza:
Telivaunussa aisapaino muuttuu koukun korkeuden mukaan yhtä vähän kuin yksiakselisessa. Muissa 2-akselisissa toteutuksissa tilanne on sitten toinen, ja on ihan tapauskohtainen.
K.E.V:
--- Lainaus käyttäjältä: kimi - 16.07.2013 kello on 11:26 ---Miten telivaunun aisapaino punnitaan?
Yksiakselisessa paino pysyy kohtalaisen samana vaunun asennosta riippumatta mutta telivaunussa paino muuttuu vaunun etukallistuskulman mukaan.
Jos paino on mitattu tilanteessa jossa aisan pää on korkeammalla kun auton koukku, tulos on väärä. Jos punnitus on tehty sillä aisakorkeudella kun vaunu on kytkettynä autoon paino voi olla huomattavasti pienempi kun akselisto ei väännä vastaan.
--- Lainaus päättyy ---
Mietippäs kimi uudellen, ja muista tämä on telivaunu ei kaksiakselivaunu 8)
kimi:
--- Lainaus käyttäjältä: kahtaenvaihda - 16.07.2013 kello on 11:56 ---Mietippäs kimi uudellen, ja muista tämä on telivaunu ei kaksiakselivaunu 8)
--- Lainaus päättyy ---
Telivaunussa korkeudella ei ole väliä, mutta onko tuo oikea teli vaiko muunnos jossa on väliä. Ns telialustoja on erilaisia ja en tunne tuon alustan rakennetta. Siksi esitinkin kysymyksen enkä väittämän.
K.E.V:
Solifer ja muut pohjoismaalaiset käyttävät rakennetta jossa on reaktiotanko akseleitten välissä.
Tästähän on ollut sen kymmenet kerrat .org:ssakin keskustelua.
Pinnistä vähä muistia :P
pamaus:
Pari soliferia omistaneena, niin ei sitä aisapainoa ollut koskaan riittävästi, jos ei etupäätä lastannut tuntuvasti.
Tämä siksi, että yksiakselinen alkoi kyllä vatkaamaan aika tavalla, jos ei aisalla ollut painoa riittävästi.
Yleensä 3 polkupyörää ja pari teräspulloa aisalla rauhoitti kummasti menoa.
Mitä enempi aisalla oli painoa sen tukevammani Solifer tuli, mutta auta armias jos aisapainoa ei ollut riittävästi, niin kyllähän vatkasi. Telivehkeissä ei tätä ongelmaa ole ollut.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta