Palataanpas tähän asiaan vielä..
Painelin tänään meidän kk:n poliisi asemalle "ihan suorilta jaloilta" - (vanhat) passit ja tarvittavat paperit 2 alaik. passin hakemiseksi + tietty kunditkin..
Joka ovella oli isolappusia: "asiointi 2.5 alkaen vain ajanvaruksellla www.po.. .. ." ja painelin tiskille suoraan, jossa luki taas "vain ajanvaranneille".. "emmää mitää aikaa oo varannu.."
Vastaus oli: "anna vaan tänne.."
Olipas nopea toimistus - ei mitään jonoa
Toinen pos. yllätys oli poliisin kuvapalvelu. Kotona ennakkoon otin pojista järkkärillä kuvat (tietty tausta ja keinovalojärjestely t päälle sekä luettu tekn. vaatimukset), vähän PhotoShoppailua ja lataukset poliisin palvelimelle
Virkailijakin oli hieman ihmeissään kun "pomppas" kuvat kohdilleen (ei vastaavaa valokuvaamon lähettämissä kuuelmma) - näissä todentaminen meni pankkitunnuksin kun niitä latas..
Kuvatkin oli parempia kuin "yleensä" sähköisesti siirretyt
Elinykysysteemeille - jos unohdetaan tuo ajanvaraus.fi sotku.
Täällä ei vielä ajanvarausta käytössä, mutta v*tutus oli viime perjantaina melkoinen kun ovessa luki että suljettu koulutuksen vuoksi. Muutenkaan ei ole kuin 4 päivänä viikossa auki ja kun viimein sain työni järjestettyä niin et pääsis lähtemään

Tänään sitten kahdella autolla ja 6 lapsen kanssa uusi yritys.. Se mikä nykysysteemissä on p*rseestä niin vanha passi ei käy enää tunnistukseen, vaan mies ainakin joutu kolmannen asteen kuulusteluun sukulaissuhteista ja lasten syntymäajoista, eikä se sellasia muista
Millähän se seuraavan kerran todistaa henkilöllisyytensä. .
"


Tämä henkilön oikeaksi toteaminen on kyllä mystinen juttu, mutta prosessia saa huomattavasti nopeutettua, jos virkailijan kanssa sattuu olemaan sama ystävä ja tulee vielä samaa matkaa toimistoon asioimaan, ei kysytty mitään.