|
*****
Kesätassut vaihdettu..ja tunkin vipukin sitten hajos..noo ainahan nuita uusia saa..
Nyt on uudet kesärenkaat hlö-autossa. Päädyin Nokian Nordman SX renkaisiin.
http://www.renkaatvaihtoon.fi/rengas/nokian/nokian_nordmansx/?gclid=CKLWvZzp-MQCFSLicgodzgEAqQ#item=47201 Kiiltävän mustat renkaat, joissa uutena kulutuspinnalla upea, karpalon värinen raita. Hyvin pyörivät alla ![]() Kesätassut vaihdettu..ja tunkin vipukin sitten hajos..noo ainahan nuita uusia saa..Olitpa hätäinen - aamulla saattaa olla maa valkoisena.
*****
Olitpa hätäinen - aamulla saattaa olla maa valkoisena.Heh on jo alkoi satamaan lunta heti kon kumet oli vaihettu Eilen vaihdettu kauppakassiin suvikumit.
Oli yllätys/järkytys, kun yhden kesän, n. 20000 km, ajetut Continentalit olivat sileät. Olivat ensiasennus- renkaat. Piti ostaa uudet kumit ja alla ovat nyt Michelinit. Vaihtohommelin jälkeen rupesi rengaspaine- vahti herjaamaan eikä resetointi onnistunut. Pitänee viedä viisaan tietokoneen käsittelyyn. Ihme kumit ovat nuo Continentalit. Edellisessä matkakulkimessa kävi samoin eli kesässä sileiksi. Vaihdoin siihenkin Michelinit, joilla ajoin viisi kesää ja vielä oli pintaa, kun kuljin meni vaihtoon.
*****
Aika vaihtaa renkaat kesäisiksi:Tjaah... Voishan ne vaihtaa. Toisaalta Keski-Suomessa on tälläkin hetkellä kelivaroitus. Itse täällä Lounaassakin krapasin laseja aamulla. Ei siis liene sakottamisen peruste vielä... Eilen vaihdoin, nyt on lumi maassa.
Oulua kohti liukkaasti... Kysynpä vaan, missä vitussa on aura-autot silloin kun niitä tarttee.
Kysynpä vaan, missä vitussa on aura-autot silloin kun niitä tarttee.Ne on Ossi kuule siirtyneet jo soran ajoon. Se on tuon yksityistäminen joka aiheuttaa ettei niitä näy..
*****
Kysynpä vaan, missä vitussa on aura-autot silloin kun niitä tarttee.Täälläkin tarvotaan joskus jopa ilta yheksään hangessa..talvella. . Se tulee tuo aura millon mihinki aikaan ..hieman se ketuttaa ![]() Pitäisköhän päivittää toi audi uudempaan https://www.youtube.com/watch?v=kHk2nU1cjMk |