Kirjoittaja
Aihe: Kevät tulee ja varustelu alkaa (Luettu 17036 kertaa)
« Vastaus #61 : 7.03.2013 kello on 11:29 »
Kallista, ei mitään vikaa kylmäpuristetussa rypsissä tokikaan, joskus olen sitäkin käyttänyt. Pidän oliiviöljyn mausta.
OT:a joo...
« Vastaus #62 : 7.03.2013 kello on 17:23 »
Miten sattuikin, että päivällä tuli mieleen lattian vahaus, joten kysymys. Minkälaista vahaa käytät? Ulkopuolinen pesu on tarpeen, kun kyljissä on parin sentin paksuudelta jäätynyttä kuraa. Mutta miten pestä, kun pakkasta on nytkin 15 astetta. Kattokin näyttää olevan pesun tarpeessa.
anteeks vastauksen kesto mutta unohtu mainita että isäntä vahaa ,pesee ja huoltaa nuo ulkopuolet noissa kulkupeleissä ..molemmissa minä vaan ledillä sitten vahaan sisäpuolet eli ne puu tai mitä viilua sitten onkaan ne pinnat ja pesen aloevera pesuaineella muut pinnat niin ja lattiat kuulluu isännälle tietty myös niin tuossa tupa-autossa kuin kotonakin  mutta voin kysyä jos muistan mitä vahaa hää käyttää nois autojen vahaus hommis
« Vastaus #63 : 7.03.2013 kello on 17:47 »
Kyllä se rypsiöljy on aivan erilaista kuin oliiviöljy. Oliivi öljy ei sulata latexia sisältäviä tiivisteitä, mutta rypsi öljyssä kuten suurimassa osassa kasvisöljyjä on juuri jotain ainetta joka sen sen tekee. Siksi rypsiöljy ei sovellu myöskään sinne m...huoneen puolelle. Ja onhan se kiva kaataa pari pisaraa extra virginiä pyttyyn. 
« Vastaus #64 : 7.03.2013 kello on 23:03 »
anteeks vastauksen kesto mutta unohtu mainita että isäntä vahaa ,pesee ja huoltaa nuo ulkopuolet noissa kulkupeleissä ..molemmissa minä vaan ledillä sitten vahaan sisäpuolet eli ne puu tai mitä viilua sitten onkaan ne pinnat ja pesen aloevera pesuaineella muut pinnat niin ja lattiat kuulluu isännälle tietty myös niin tuossa tupa-autossa kuin kotonakin Thum mutta voin kysyä jos muistan mitä vahaa hää käyttää nois autojen vahaus hommis 
Kiiitos jo etukäteen. Aikaisemmissa kulkimissa ei ollut tupta vahausprobleema, kun oli koko lattian peittävät matot. Nyt ei ole mattoja (vielä), mutta ehkä joskus tulee.
« Vastaus #65 : 8.03.2013 kello on 13:37 »
Kiiitos jo etukäteen. Aikaisemmissa kulkimissa ei ollut tupta vahausprobleema, kun oli koko lattian peittävät matot. Nyt ei ole mattoja (vielä), mutta ehkä joskus tulee.
Meillä ainakin on lattiamatskuna jokin muovimatto..eli eiks siel kaupan hyllyss oo siihenki tarvittava tuote? Ite en oo ees ajatellu vahata vaunun lattiaa..
« Vastaus #66 : 8.03.2013 kello on 13:45 »
Meitin kulkimessa on ihan hirveää materiaalia nuo matot,pitäis vaihtaa helpompi hoitoisiksi. Nää nykyiset tuntuu imuttavan kaikki havunneulaset ulkoa sisälle ja sellaista imuria ei tunnu olevan jolla ne sais irti,sama koirankarvojen kanssa. On siinä sormin nyppimistä.
« Vastaus #67 : 8.03.2013 kello on 14:35 »
Suomalais perinteinen räsymatto on paras. Kulkimessa lattia on monimuotoinen, joten pitää olla useampi matto. Olen ihmetellyt aina miten immeiset kopistelee sen jäykän muotoon leikatun maton, tai ei sitten kopistele.  Jokkainen tyylillään, vaikka päätä seinään. 
« Vastaus #68 : 8.03.2013 kello on 14:46 »
« Vastaus #69 : 8.03.2013 kello on 15:01 »
Olen kokeilut nyt sellaista, että on monta pientä kynnysmattoa, kokolattiamattoa. En löytäny oikeanvärisiä kumipohjaisina vaan huopapohjaiset+liukuestematosta palaset alla. On helppo kerätä ja kopistella sekä näppärä pestä. Halpojakin. 
« Vastaus #70 : 8.03.2013 kello on 15:28 »
Kato Höpöttäjä ensi imuroidaan ja sitten vasta kopistellaan. 
Miten se jäykkä kampuramatto kopistellaan. 
« Vastaus #71 : 8.03.2013 kello on 15:39 »
Meillä läks räsymatot ja tilalle tuli kokolattiaterassima ttoa  Helposti ja halvasti    Kevyttä tavaraa puhdistella ja kestää painepesua+kuivuu nopeasti..
« Vastaus #72 : 30.03.2013 kello on 15:54 »
Meille tuli kanssa, hongkongista löyty leveetä mattoa edullisesti. Muotit tuli tehtyä paperista ja olohuoneen lattialla leikkelin maton muotoonsa. Näppärästi tuli melkein kuin kaupasta olisi ostanut  Mutta, oma kevät-projekti etenee, kattoikkunan sisäpuoliset osat irrotettu ja verho-osat putsattu ja herkistetty. Auto huollettu (alustan osalta), etupyörälaakerit menee pajalla vaihtoon (tai toinen alkaa vaatimaan vaihtoa, mutta molemmat vaihdetaan). Tietty voishan tuon katsastaakkin....
« Vastaus #73 : 30.03.2013 kello on 18:41 »
meitil vaihtui auto viime vuonna loppu kesästä, keräiltiikin viimeisil reissuil ennen talviseisontaa kevääksi pientä listaa. Ihan aluksi normaalit huollot ja katsastus. Sitten olisikin pieniä touhuja... keittiön hanan letkujen kiristys, huomattiin pieni vuoto... ja tiskialtaaseen kansi, ovikotelon laitto, kojelaudan päälle pöytä, takapöydän jalan korjaus.. hajosi viimeises reissus... isomman petarin hankinta, fillaritelineeseen lisää kiinnikkeitä, vesisäiliön puhdistus ja peruutuskameran ja invertterin asennus... siinä on vielä pientä laittoa 
« Vastaus #74 : 31.03.2013 kello on 11:15 »
Jahka kelit vähän lämpiävät alan tuusata lisää led-valoa kulkineeseen
|