Tekniikkakeskustelut > Alde

Todella mielenkiintoinen ongelma 3010 alden kanssa

<< < (10/11) > >>

tahko:
Edellenkään siillä ei ole merkitystä onko pannun toiminnan kannalta välttämätön merkintä maapisteeksi, mutta kun on sellaiseksi merkitty, niin sehän se sitten on. (Kyllä kai mjo.lla on joku alden kuva kortista jossa tuo on maaksi merkitty)

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: tahko - 28.01.2013     kello on 22:09 ---Edellenkään siillä ei ole merkitystä onko pannun toiminnan kannalta välttämätön merkintä maapisteeksi, mutta kun on sellaiseksi merkitty, niin sehän se sitten on. (Kyllä kai mjo.lla on joku alden kuva kortista jossa tuo on maaksi merkitty)

--- Lainaus päättyy ---

Ei minulla ole mitään muita kuvia kuin ne mitä olen itse väsännyt. Minun puolesta saa olla maapiste, mutta ei se sitä tarkoita, että kortti pitäisi juuri siitä pisteestä maadoittaa, sen voi hyvinkin jättää irti jos regun jäähdytys olisi isompi.

jus66si:
Onhan se siinä kuvassa maaksi merkattu, mutta kyse on varmaankin "oikosulkumaasta"joka johtaa vuotovirran komponentin rikkoontuessa. Levyssä on käytössä suurempaakin jännitettä kuin heikkovirtaa (T1). Normikäytössä regulla "komponenttimiinus" kulkee yleensä yhdessä kolmesta sakarasta. "Normityössään"´metalliliuska toimii sitten lämmönjohtimena .



http://koti.mbnet.fi/~huhtama/ele/index.php?si=ml13.sis

make:
Olisi itselläkin Alde 3010 kanssa vastaavaa ongelmaa. sähköllä lämpenee noin +14 asteeseen vaunu sisältä, ulko lämmön ollessa noin -10 astetta. Sähkö mittäri pyörii niin vinhasti että oikein hirvittää. Lämmitys tehoon ei vaikuta käyttääkö 1kw 2kw vai 3 kw, sama loppu tulos kaikilla ei lämpene. Kaasulla toimii ihan moitteetta. Muutamaan huoltoliikkeeseenki soitellut ja eivät osaa sanoo mikä vaivaisi näin näkemättä. Saapa nähä mikä vikana kun saa hnlattua vaunun talvikausipaikalta keväällä korjaamoon ja paljon joutuu kärsiin

K.E.V:
Eiköhän MJO33400 anna siihen älyn. Tulisi mieleen ettei sulla toimi kuin 1kw sähköllä. Yleismittarilla pääsee mittaamaan vaunuun menevän 230v johdon päästä. Sisältä säätää 1kw >2kw>3kw ja silloin kuuluu yleismittarilla näyttää eri ohmimääriä jokaisella eri tehoalueella. MJO antaa sulle tarkemmat neuvot  Thumb

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View