Ois kiva tietää mikä tuon siirtelyn todellinen kansantaloudellinen merkitys on.
|
Sivuja: [1] Siirry alas
Ois kiva tietää mikä tuon siirtelyn todellinen kansantaloudellinen merkitys on.
Eikös se sen sähkön oletettu säästö ollut se keskeisin syy kellojen siirtelyyn.
Joutais lopettaa koko kellojen siirtely. Hullua hommoo Joutais lopettaa koko kellojen siirtely. Hullua hommoo Juu, siirryttäis vaan pysyvästi tunti eteenpäin!
*****
Ois parrein, kun keskipäivä olisi klo. 12.00 ja keskiyö klo 24.00. Niin, no nykyään ihmisten rytmi on niin, että keskiyö on noin klo 02.00, olipa sitten talvi tai kesäaika.
![]() Ois kiva tietää mikä tuon siirtelyn todellinen kansantaloudellinen merkitys on. Niin onkohan tämä joutavanpäiväinen kellojen siirtely apinatestin kaltainen rutiini. Kukaan ei tiedä miksi niitä siirrellään, mutta niin tehdään, koska niin on aina tehty. Eläkeläisenä en viitsi kaikkia kelloja siirrellä. Rannekelloa ei ole, taskukello ei kävele lipaston laatikossa, käkikellon hiljensin ja sen missä kaappikello seisoo sanoo vaimo.
Ai niin talviaikaan siirrosta oli kyse. Sisäinen kello siirtyy ajallaan mutta mobiilin kello saa olla kesäajassa kevääseen asti ![]() Sisäinen kello siirtyy ajallaan mutta mobiilin kello saa olla kesäajassa kevääseen asti Tuossa on hyvä asenne Piironkin lootas kävelevä taskukello oliskin aika vetonaula.
![]() Suomalainen se on sellanen narussa vedettävä. Tulee mieleen "väliaikainen" autovero, sitten pistettiin siirtään kelloja ees taas ja sitten siirryttiin oikeen Euroaikaan, tupakit pistetiin umpikaappeihin, kakkamakit tartti omat suodatinkaivot, jne.jne. Kyl meitä sit nii pal vejätettään. Tuo kellonsiirto on oikein kansallisjuhlapäivä kun oikein aattelee. "Kansan vedätyspäivä" ![]()
*****
Piironkin lootas kävelevä taskukello oliskin aika vetonaula. Sivuja: [1] Siirry ylös
|