On ihan pakko kirjoittaa tänne, vaikka ei ehkä kuuluisi tähän.
Laitoin eilen vaunun ulkovalaisimeen ledit, kun huomasin, että polttimot olivat rikki. Kävin paikallisessa autotarvikeliikkees sä ostamassa. Innostuin niin, että rupesin katsomaan, mitä maksaisivat ledlamput meidän kylpyhuoneeseen (6x20W halogeenit). Samaisessa liikkeessä n. 15€/kpl, jää ostamatta.
OK, eBaystä tilasin suurinpiirtein vastaavat, ja tulevat itäisestä naapuri-naapuri-maasta yht 6 kpl 12,70€, sisältäen postikulut.
Ei ole kummallista, jos ei kauppa Suomessa käy. Jos tavara tulee 10 välikäden kautta ja jokainen laittaa prosentin (= 2x ostohinta) myyntihinnaksi, niin tottakai loppuasiakas joutuu pulittamaan korkean hinnan.
Toinen juttu. Olin tilaamassa pienen osan vaunuun, olisi maksanut 39€, mutta kauppias halusi toimituskulut vielä 15€, joten ei tullut kauppoja.