Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Ekaa autoa ostamassa... saisko jeesiä??

<< < (2/11) > >>

kimi:

--- Lainaus käyttäjältä: ihaa - 16.07.2012     kello on 18:32 ---En ymmärrä... ::)

Onko se miellyttävämpää nousta kuskin paikalta erilliseen, usein vielä huonompaan istuimeen kuin vaihtoehtona olisi vain penkin kääntäminen ja nauttia ruoasta/kahvista käsinojallisesta istuimesta käsin.

--- Lainaus päättyy ---

On.

Kuskin penkki on säädöiltään ajoasennossa ja siihen ei viitsi kajota, muuta kuin jos haluaa matkan aikana säädellä istuinta. Meillä on ulosvedettävä pöytä ja kahdestaan liikkuessamme se vedetään ulos. Silloin toinen istuu sohvalla kasvot eteenpäin ja toinen poikittaissohvalla, jos meitä harvoin on kolme syömässä kaksi istuu poikittaissohvalla ja yksi pitkittäis. Joskus harvoin apparin penkki käännetään pöytää kohti, kuljettajan istuimen olen n. 70.000km aikana muistaakseni kahdesti kääntänyt.
Ja mikäli kuljettajan taakse voi tehdä vuoteen vastakkaisten penkkien väliin siinä on aika mukava kölliä matkan aikana. Takasänky on meillä kokonaan taka-akselin takana ja huonolla tiellä ei mukavin mahdollinen.

Meillä näin ja kukin tavallaan. 

Laaga:
http://www.nettikaravaani.com/hymer/b524/1354559  Tuossa ois esim. käytännöllinen ratkaisu, vuoteet edessä ja takana, kaksoispohja. Omaa kokemusta trumatic lämmittimestä 15 vuotta, ollaan käytetty matkailuvälinettä vuodet ympäri ja koskaan ei ole tullut truman tehottomuus vastaan. Paljon ovat kulkimet kehittyneet vuodesta 1987 jolloin aloitimme ja parantelimme kulkimemme lämpösolia tasaisempaa lämmön jakaumaa hakien.

kimi:
Vesikiertoisen lämmityksen ehdoton etu vaatii että, autossa on myös lämmönvaihdin. Moottorin lämpöä voi käyttää hyväksi ajon aikana ja vastaavasti puskassa voi lämmittää moottoria lämmityksen vedellä.
Ilmalämmitys puolestaan on nopea ja kuivaa vaunun nopeasti, talvimatkailussa hyvä jos joutuu kuivattelemaan märkiä vaatteita.
 

seppoko:

--- Lainaus käyttäjältä: ihaa - 16.07.2012     kello on 18:32 ---En ymmärrä... ::)

Onko se miellyttävämpää nousta kuskin paikalta erilliseen, usein vielä huonompaan istuimeen kuin vaihtoehtona olisi vain penkin kääntäminen ja nauttia ruoasta/kahvista käsinojallisesta istuimesta käsin.

--- Lainaus päättyy ---

Samaa mieltä. Mutta jos tuoli ei osu kohdalleen pöydän suhteen, niin pieleen tietenkin menee. Mutta nyt minulla(kin) on integroidussa Bürstnerissä  asiat paikallaan. Tämä tietenkin edellyttää, että tarvittavat säädöt ovat hyvässä rasvassa ja osat liikkuvat riittävän kevyesti.

Haapaniemen Paroni:

--- Lainaus käyttäjältä: seppoko - 16.07.2012     kello on 19:35 ---Samaa mieltä. Mutta jos tuoli ei osu kohdalleen pöydän suhteen, niin pieleen tietenkin menee. Mutta nyt minulla(kin) on integroidussa Bürstnerissä  asiat paikallaan. Tämä tietenkin edellyttää, että tarvittavat säädöt ovat hyvässä rasvassa ja osat liikkuvat riittävän kevyesti.

--- Lainaus päättyy ---
Suosittelen vaunua ;) Ei tartte miettiä tuolin paikkaa ja muutenkin tilan käyttöä :D ;)

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View