ahaa, se onkin nykyään tuolla
http://itsfoss.com/how-to-install-additional-drivers-in-ubuntu-12-10-quick-tip/
Jopas meni hyvin ohi tuo versionumero minulta

Johtuu varmaa siitä että itse käytän lähinnä LTS versioita...
ahaa, se onkin nykyään tuolla Jopas meni hyvin ohi tuo versionumero minulta ![]() Johtuu varmaa siitä että itse käytän lähinnä LTS versioita... Tuli sellainen kannettava vastaan jossa oli nvidian optimus näytönohjain. En ainakaan vielä ole löytänyt täydellisesti toimivia ajureita. Kaikki toimii, mutta ubuntu ei tunnista näytönohjainta. Tuo ei kait silti haittaa.
Vieläkö muuten noita minikannettavia tehdään?
Vieläkö muuten noita minikannettavia tehdään? Onhan noita vielä kaupan, mutta taitaa lääpittävät tabletit tappaa tuon konetyypin. Ja jos se kone kerran toimii hyvin yleisellä ajurilla, niin eipä siihen tarvita juuri sille räätälöityä versiota. Nyt on jo hurjasti kokemusta Ubuntusta.. (viikko)
Nopeasti aukeaa ja sulkeutuu, mutta ei se asennus ihan käden käänteessä käy. Ajureita on tähänkin haettava erikseen. Kokeilin yhteensopivuutta MS ohjelmien kanssa. Word aukesi hienosti, mutta Excelillä tehty ei. Piti ladata taas jotain ohjelmia. Ohjelmien lataus katkesi lukuisia kertoja ja Ubuntu herjasi, että se on jotenkin rikki. No lopulta homma onnistui. Sitten kun tekstitiedostoa tallensi, niin Ubuntu vaati Ubuntu muotoon tallennuksen. Uhkasi silti tietojen , tai muotoilujen häviämisellä. Tallensin myös MS Excelin muotoon ja taas herjasi. Sitten kokeilin avata MS Wordilla nämä tiedostot. Nyt vuorostaan Word alkoi herjata tietojen ja muotoilujen häviämisestä, mutta aukeavat ne silti herjojen saattelemana ristiin. Näin pienen harjoittelun jälkeen olen päätellyt, etteivät nämä käyttöjärjestelmät oikein sovi yhteen. Ainakin jotakin häviää ristiin käytössä. Kuinkahan mahtaa käydä, jos yrittää ladata jotain erikoisempaa ohjelmaa, joka on optimoitu tuonne MS maailmaan? Hiukan hankalaksi kävisi, kun vastassa olisi työmailmassa lukematon määrä MS koneita ja itsellä olisi vain tämä Ubuntu. No treenit jatkuu. Monta ahaa elämystä on sentään jo tullut. Elä usko niitä herjailuja. Tallenna vaan windowsin tuntemissa tiedostomuodoissa, jos kerran niitä ristiin käytät.
Harvinaisia tuollaiset vaikeudet ajureissa yms nykyään, mutta saitpahan samalla opetella vähän koneiden sielunelämää. Hyvinhän sulla alkaa olla homma hanskassa, jos vasta viikko on käyttöä takana. Sitä wintoosaahan moni on opetellut vuosia käyttämään ja on sitten kaikista muista käyttiksistä toteamassa huonoiksi, kun ne ei ookkaan millilleen samanlaisia ja osaa käyttää niitä kuin mestari heti minuutin jälkeen. Elä usko niitä herjailuja. Tallenna vaan windowsin tuntemissa tiedostomuodoissa, jos kerran niitä ristiin käytät.Niinpä.. ![]() Voisipa joka paikassa vain käyttää Dos:n komentokehoitteita. Ne kun on osin luutunut tonne muistiin. Eipä silti, kyllä niillä komennoillakin joskus on pääsyyt pinteestä, kun ei muuta ole keksinyt. Sitä wintoosaahan moni on opetellut vuosia käyttämään ja on sitten kaikista muista käyttiksistä toteamassa huonoiksi, kun ne ei ookkaan millilleen samanlaisia ja osaa käyttää niitä kuin mestari heti minuutin jälkeen. Ja erittäin hyvin tämä toimii toiseen suuntaan! ![]() Tere,
olen mielenvirkistys syistä laittanut Ubuntun tähän koneeseen: Toimi nopeasti ja juuri kuten halusin ilman virustorjuntoja yms. Päivityksen tein taas tänään, mitään käsitystä ei tosin ole mitä verkosta lataantui. Taidot riitti juuri siihen että copy paste meiningillä sain Picasan tähän asennettua. Olen käytellyt tätä W lan purkin kautta, mutta nyt hukkasin koneesta W lan yhteyden. Tässä on siis virtakytkimen vieressä oma nappi wlan starttia varten. Nyt se on mykkä. Asetukset on mielestäni entiset, ja W purkki toimii näin cat kaapelin kautta. Tämä on harrastelua, joten ei kiireitä, mutta mistä lähtisin vikaa etsimään? Tere, Katso ensin onko tuossa kohtaa väkänen: Kyl on, ja huomasin juuri käyttäväni englanninkielistä versiota
No sitten valitse tuo "Muokkaa yhteyksiä" ja sieltä "Langaton" josta oma yhteytesi. Katso että on automaatit päällä ja salauksen asetukset on kuten pitää.
Muuten, yhdistäkö ollenkaan verkkoon? Eli lopettaako "viuhka" vipeltämisen? Kyllä automaatit on päällä ja muutenkin näyttäisi tutulta asetukset.
Minulla on käytössä vain tämä Saunalahti, nettitikku antennilla joka on kiinni telewell wlan modeemissa. Ja nyt olen siis verkossa cat kaapelilla suoraan wlan purkkiin. Ja tuo wlan yhteyskytkin kyllä katkoo wireless yhteyttä, mutta tuttu sininen valo ei syty. Kyllä automaatit on päällä ja muutenkin näyttäisi tutulta asetukset. Oletko koittanut buutata wlan purkkia? Entä toimiiko wlan toisella koneella? (itsellä välillä tipahtaa tuosta Buffalosta wlan kun kuormitus kasvaa, mutta tämä on tiedossa koska ko. purkki on vähän viallinen. eikä jaksa vaihtaa) |