Tekniikkakeskustelut > Aurinkosähkö
Aurinkokennot.
SeaSharky:
Jotkut säätimet tai useimmat ei ymmärrä sitä jos akulta otetaan virtaa suoraan kuormaan, jolloin säädin tulkitsee että akku on vajaa ja puskee silloin täydellä latausjännittellä virtaa akkuun ja jos säätimessä on puhtia pitämään napajännite max. latausjännitteessä se ei ole hyväksi akulle jos se jatkuu liian pitkään eikä päästä ylläpitojännitteell e, siksi on tärkeää että kuormaan otetaan virta säätimen kuormaliittimestä, jolloin lataus ei häiriinny.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: SeaSharky - 21.05.2018 kello on 13:11 ---Jotkut säätimet tai useimmat ei ymmärrä sitä jos akulta otetaan virtaa suoraan kuormaan, jolloin säädin tulkitsee että akku on vajaa ja puskee silloin täydellä latausjännittellä virtaa akkuun ja jos säätimessä on puhtia pitämään napajännite max. latausjännitteessä se ei ole hyväksi akulle jos se jatkuu liian pitkään eikä päästä ylläpitojännitteell e, siksi on tärkeää että kuormaan otetaan virta säätimen kuormaliittimestä, jolloin lataus ei häiriinny.
--- Lainaus päättyy ---
Mielenkiintoisia väittämiä....
Jos kuorma otetaan säätimen virtaliittimestä, ei ole kummoinenkaan konsti saada aikaan tilanne, jossa akku on koko ajan ylläpitorajalla.
Entä sitten, kun tuotto kytketäänkin EBL:n liittimeen ja kaikki kuorma on taas suoraan akusta?
Jgahpir:
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 21.05.2018 kello on 11:12 ---Miksi sotkisivat?
On ihan normaalia, että kulkimessa on verkkolaturi ja paneelit, eikä valtakunnanverkko siitä notkahda.
--- Lainaus päättyy ---
Tämä on varmaan hyvin laitteen älykohtainen juttu, miten käyttäytyy. Minun palikoilla Victron ja ctek käy niin, kun taivaalta tulee tarpeeksi, ctek hyppää ylläpitolataukseen. Yöllä sitten taas jatkaa oikeaa latausta. Tyhmempi laturi ei edes aloita latausta uudelleen
Ainoa mikä vähän notkahtaa on latausaikataulu. Nopein lataus tapahtuu sillä vehkeellä, mistä eniten tulee kulloinkin virtaa, ihan 1+1 ne ei mene.
Kuten edellä sanottu, asia muuttuu taas toiseksi, jos on kokoajan jotain kuormaa, kulutusta päällä, vaikka se 10A jääkaappi.
K.E.V:
Tekeekö tällä mitään. http://www.solar-kit.com/epages/62035995.mobile/en_GB/?ObjectPath=/Shops/62035995/Products/REGDUO-10A&Locale=en_GB
Rölli:
--- Lainaus käyttäjältä: K.E.V - 22.05.2018 kello on 18:40 ---Tekeekö tällä mitään. http://www.solar-kit.com/epages/62035995.mobile/en_GB/?ObjectPath=/Shops/62035995/Products/REGDUO-10A&Locale=en_GB
--- Lainaus päättyy ---
Hyvä merkki.. mutta pvm säädin siitä iso miinus tälle ajalle...
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta