Niissä joissa on määräytyy. Onhan silläkin uhattu että, ne jotka sai päästöarvon saattaa menettää sen. Jos uudessa autossa tuo löytyy niin taitaa pysyä.
On muuten melkoinen homma selvittää, kellä se on päästöarvon mukainen. Uskon, että Trafin atk-infraan ei ole luotu mahdollisuutta selvittää tuota automaattisesti, jolloin menisi käsityöksi. Mitä kauemmin aikaa kuluu arvon kirjaamisesta sitä turvallisemmin mielin voi olla.
Eikä muuten ollut Adrian myynti-ilmoituksessakaan että CO2 - arvo löytyy joten lie uudelle omistajalle tullut positiivisena yllätyksenä pienempi verolappu.
Kun miettii että Vesselin LMC:ssä on ja nyt vanhempien autossa taas ei..johtuukohan siitä että tuo LMC retkeilyauto on todellisuudessa Pössl kun niin lukee rek.otteessakin. Katsastusasemilta saa muuten kaikkiin uusiin autoihin ILMAISEKSI sen rekisteriotteen ilmoitusosan, se oli mulle uutta.
Aika edullinen tuo Weinsberg on mutta sitä kun käytiin katsomassa niin moni itsestäänselvä varuste siitä puuttui, mm. alusta tilattu perusvarustein jne..
Palataan vielä CO2 päästötodistukseen. Mulla on täsmälleen tuo sama auto, joka Vesselin kuvasskin. Ei siinä kaupasa ainakaan myyntiargumenttina käytetty päästötodistusta, tiesin koko asiasta vasta kun Vesseli siitä vihjasi ja uskoin sitten kun sain verolapun. Posetiivinen yllätys siis!
Maallikon järki sanoo, että sama todistus pätisi minimissään kaikkiin saman merkin malleihin samalla pituudella ja painoilla ja tietenkin pienempiin, mutta toimiiko byrokraatin järki samoin?