rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: Pyrostaatti ei toimi  (Luettu 1047 kertaa)

*****
  • Matkailija
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:eilen kello 17:23
Pyrostaatti ei toimi
« : 27.09.2026 kello on 12:20 »
Hei. Primus 2470 ei syty. Ensin pannuun suhisi kaasua, mutta ei syttynyt. Uudelleen yritykset ei kytkenyt muuta kuin vesipumpun. Mittailemalla todettu että pyrostaatti ei toimi. Pyrostaatin johdot liitettynä yhteen pannu syttyi. Irrallaan mitattuna navoissa kontakti kun sitä vähän naputtelin ja sitten taas pimeni. Nyt ei kontaktia ole. Voiko sisäosaa puhdistaa jos sattuisi saamaan pyrostaatin päässä olevan ruuvin auki? Onko käytettyä pyrostaattia kellään? Korjaako näitä joku tai neuvoisiko joku miten voi yrittää korjata.

*****
  • Karavaanari
  • Viimeksi paikalla:14.10.2026 kello on 10:33
Vs: Pyrostaatti ei toimi
« Vastaus #1 : 14.10.2026 kello on 10:33 »
Mulla on vanhoja pyrostaatteja.

*****
  • Matkailija
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:eilen kello 17:23
Vs: Pyrostaatti ei toimi
« Vastaus #2 : 14.10.2026 kello on 15:57 »
Korjasin rikkinäisen ja löysin myös käytetyn

*****
  • LämmitinGuru
  • Aluevalvoja
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:eilen kello 22:56
Vs: Pyrostaatti ei toimi
« Vastaus #3 : eilen kello 09:57 »
Korjasin rikkinäisen ja löysin myös käytetyn

Kannattaisi kertoa, että mitä teit, tuolla vastauksella ei aukea asia. Oliko Abiko liitin löysä vai otitko päästä auki?

*****
  • Matkailija
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:eilen kello 17:23
Vs: Pyrostaatti ei toimi
« Vastaus #4 : eilen kello 17:23 »
Liitin oli löysä. Liittimen pinni liikkui sillä lailla, että pyrostaatin sisällä oleva kytkimen vastakappale liikkui myös. Porasin posliiniosaan reiän ja sain lukittua kytkimen osan niin, että kontakti syntyi ja pysyi paikoillaan. Reiän peitin kemiallisella metallillla. Pyrostaatti ei kuitenkaan toiminut täydellisesti, niin katkaisin päästä. Sisällä oleva keraaminen puikko oli mennyt poikki kahdesta kohtaa ehkä sen takia kun sitä olin naputellut useamman kerran silloin kun sitä toimimattomuuden takia testailin. Lyhensin metalliosan pisimmän keramiikka puikon mukaan ja pyöritin pultin avonaisen puikon päästä sisään. Kuumailma puhaltimen kanssa säädin kuinka syvälle pultti pitää ruuvata, että kytkin katkaisee lämmön noustessa ja kytkeytyy lämmön laskiessa. Ihan hyvin toimi muutaman päivän reissulla.

 

anything