rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: Miten saisi keittiön viemäriputken sulatettua?  (Luettu 135 kertaa)

*****
  • Karavaanari
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 13:55
Minulla on adria adora ja siinä on nurkkaan asennettu sisälle jätesäiliö oston yhteydessä. WC:stä menevä jätevesiputki on pysynyt sulana, mutta tuosta keittiöstä menevä on jäätynyt. Vedetty seinän viertä lattiaa pitkin parisängyn alta jätesäiliölle. Tuossa kohtaa Alde patteristo menee ylhäällä ja tuosta seinän vierestä  lattialla näillä pakkasilla tulee kylmää ja tuo on jäätynyt.

Mites tuon saisi auki?

*****
  • Saittisähläri
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 15:30
  • Epsoo
Vs: Miten saisi keittiön viemäriputken sulatettua?
« Vastaus #1 : tänään kello 13:58 »
Itsellä meni viikonloppuna kuumavesiputki jäähän yöllä, sai toimimaan kun nosti vaunun lämmöt +27 asteeseen

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 14:28
Vs: Miten saisi keittiön viemäriputken sulatettua?
« Vastaus #2 : tänään kello 14:24 »
Sulanapitokaapelia pätkä ja työnnät hiljaksiin putkeen.

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 15:25
Vs: Miten saisi keittiön viemäriputken sulatettua?
« Vastaus #3 : tänään kello 14:45 »
Jos putki on näkyvillä niin laita pitkopussiin niin kuumaa vettä kuin hanasta tulee ja sitten pussi siihen putken päälle....voi pistää montakin pussia niin ei tarvihe siirrellä.
Mutta kun sulanut niin katso ettei vuoda...ettei haljennut...vesi kun laajenee armotta jäätyessään noin 9%.
Täysin suljetussa joustamattomassa putkessa voi saada aikaan jopa 1980Bar paineen....

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 17:03
Vs: Miten saisi keittiön viemäriputken sulatettua?
« Vastaus #4 : tänään kello 15:07 »
Jos 230V sähköä käytettävissä, niin eikö olisi helpoin ihan hiustenkuivaimella helpoin? Varmaan joka taloudesta löytyy..

Kuumailmapuhallinki n oikeissa käsissä ok.

Sulanapitoon sulanapitokaapeli, eikä sen tartte olla pikkuviemärin sisällä (voi olla vaikea ujuttaa 230V kaapelia), kun riittää teipattuna putken ulkopuolelle alapintaa..

Mahtaako olla ao. kohdassa jk/pk kaappii - alaritilästä pakkanen hiipii sisään.

 

anything