rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: Matkailuauton talvikäyttö  (Luettu 803 kertaa)

*****
  • Karavaanari
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 18:40
Matkailuauton talvikäyttö
« : 10.01.2026 kello on 17:55 »
?? Matkailuauto talvella – Käytännön vinkit pakkasolosuhteisiin 🚐
Aitoa talvikokemusta oikeissa pakkasissa
Tässä videossa jaamme käytännönläheisiä neuvoja ja hyväksi todettuja vinkkejä matkailuauton käyttöön talvella. Video on kuvattu aidoissa pakkasolosuhteissa, joten kaikki neuvot perustuvat oikeaan kokemukseen – ei teoriaan.
Käymme läpi, miten matkailuauto toimii kylmässä, mitä asioita kannattaa huomioida ennen liikkeelle lähtöä ja miten asumismukavuus sekä tekniikka saadaan toimimaan myös kovilla pakkasilla. Mukana on vinkkejä lämmitykseen, vesisysteemeihin, sähkön käyttöön, eristykseen ja talviyöpymiseen.
Video sopii niin aloitteleville kuin kokeneemmillekin karavaanareille, jotka haluavat pidentää matkailukautta ympäri vuoden ja välttää talven yleisimmät sudenkuopat.
Videossa käsitellään mm.:
matkailuauton lämmitys pakkasella
vesisysteemien suojaaminen jäätymiseltä
sähkön ja kaasun käyttö talvella
talviyöpymisen haasteet ja ratkaisut
omat kokemukset oikeista talviolosuhteista
Matkailuauton talvika?ytto? - ohjeita ja vinkkejä
https://youtu.be/vE4pmAIwlu0

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 17:04
  • Retkeilijä
Vs: Matkailuauton talvikäyttö
« Vastaus #1 : 10.01.2026 kello on 19:46 »
Jaksanut katsoa kuin pikakelauksella, vesiä ei olla talvella pidetty; vessan huuhteluun mehukatti pullo. Patteri valoja puskissa. Lumiketjuja ei ole mut hiekkaa sentäs takatallissa. "Lämmönsiirrin" tosiaan hyvä, lämmönvaihtimeksi itse haukun. Villasukat ja glögi kulkevat mukana että hunajatee sekä klapejakin jousilla🔥

*****
  • Karavaanari
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 16:40
Vs: Matkailuauton talvikäyttö
« Vastaus #2 : eilen kello 10:39 »
Meillä on harvalukuisilla talvireissuilla vedet käytössä normaalisti, ei ole ollut ongelmia. Kylimimmät yöt ollut jotain -25 asteen luokkaa. Monesti käydään patikoimassa tai hiihtämässä ja suihku on tarpeellinen, jos ollaan puskailemassa. Voisi sinänsä olla hyvä miettiä systeemit niin, ettei tarvitsisi ottaa vettä säiliöön, jos sitä suihkun tarvetta ei ole odotettavissa. Sydäntalvella kun lyhyet viikonloppureissut on yleensä ainoa vaihtoehto, niin vesien täyttö ja huolellinen tyhjennys vaatii kuitenkin oman pienen vaivansa ja hillitsee joskus lähtöhaluja 1-2 yön reissuille. Ilman vesiaskereita olisi lähtemisen kynnys pienempi. Eläkepäivien koittaessa tilanne muuttaa ja talvireissutkin varmaan lisääntyy.

Meillä on pimennysverhojen lisäksi sisäpuoliset magneetti- ja imukuppikiinnitteis et ohuet tarmopeitot. Noita käytetään kun lämpötila pyörii nollan tietämissä, etenkin jos on riski vesisateesta. Paksu ulkopuolinen toppavälly menee sitten lasien peitoksi kun ollaan selkeästi pakkasella ja kylmimpiä kelejä varten tuohon on myös jatkopalat ovien alaosaan, samanlaiset kuin Veskulla.

Viimasuojaa auton keulassa en käytä. Omassa autossa sen ei pitäisi olla tarpeellinen muuta kuin jos moottori ei jaksa lämmetä kunnolla. Ihan normaaleissa lämmöissä se toistaikseksi on käynyt.

Lumiketjuja tai liikkeellelähtömatt oja mulla ei ole. Olisi kyllä viisasta hankkia. Vähän liikaa tuudittaudun siihen että nelivedon kanssa ei noita tartte, mutta voihan senkin kanssa jäädä jumiin ja ilman apuvälineita onkin sitten pulassa.

Nuo villasukat, glögi ja hunajatee on kyllä oikein hyviä ja tarpeellisia talvivarusteita :D


*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla:eilen kello 13:10
  • Eye never sleep
Vs: Matkailuauton talvikäyttö
« Vastaus #3 : eilen kello 11:44 »
Tuo harmaahanan aukipitäminen toimii niin kauan kunnes pakkasessa liru alkaa jäätää pikkuhiljaa poistoputken ulko-osan umpi jäähän. siinä ei sitten auta kuin läpöpuhallin tai kelien lämpeneminen plussalle. Auttaa ehkä jos sillon tällön laskee kuumaa vettä perään. Sähkötolpassa ollessa auttaa paljon jos laittaa poistoputken sisään pätkän sulanapitokaapelia. Tämä on testattu. Thumb

*****
  • Karavaanari
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 18:06
Vs: Matkailuauton talvikäyttö
« Vastaus #4 : eilen kello 20:43 »
   Harmaavesi säiliön hana aina asuessa kiinni talvella,ja kun on tyhjennys tarve ,tyhjennä ja sulje .silloin ei lopputipat jäädy ulostuloputkeen ,ja kun tulet taasen vaunulle sinulla on toimiva systeemi  käytössä.Kun aloitin nämä harrastukset niin minulle neuvottiin näin ja 43vuotta tämän ohjeen mukaan toiminut eikä ole ainakaan vielä ollu ongelmaa!

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 12:59
Vs: Matkailuauton talvikäyttö
« Vastaus #5 : tänään kello 08:01 »
Autosta ja hanatyypistä riippuen saattaa käydä niin että se hana ei aukea jos on ollut kiinni pakkasessa ja säiliössä vettä.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 18:20
  • Autossa on pyörät
Vs: Matkailuauton talvikäyttö
« Vastaus #6 : tänään kello 08:13 »
Noin minäkin teen kuten HymerB654 , aina tehnyt. No problems

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 16:02
Vs: Matkailuauton talvikäyttö
« Vastaus #7 : tänään kello 10:29 »
Viimasuojaa auton keulassa en käytä. Omassa autossa sen ei pitäisi olla tarpeellinen muuta kuin jos moottori ei jaksa lämmetä kunnolla. Ihan normaaleissa lämmöissä se toistaikseksi on käynyt.

Nykydieselit kun ei juurikaan hukkalämpöä tuota, niin olisi se suoja hyvä pienilläkin pakkasilla.
Ja homma toimii, vaikka menisi välillä plussallekin.
Sitten kun tulee ihan pakkaset, niin joutuu silti tökkäämään välillä Eberin tulille...

Lumiketjuja tai liikkeellelähtömatt oja mulla ei ole. Olisi kyllä viisasta hankkia. Vähän liikaa tuudittaudun siihen että nelivedon kanssa ei noita tartte, mutta voihan senkin kanssa jäädä jumiin ja ilman apuvälineita onkin sitten pulassa.

Jos vanteen ja jarrujen välissä vaan on tilaa, niin tällaiset 'liikkeellelähtöketj ut' on hyvät.
http://bot.fi/41ko

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 16:48
Vs: Matkailuauton talvikäyttö
« Vastaus #8 : tänään kello 10:35 »
Lumiketjuja tai liikkeellelähtömatt oja mulla ei ole. Olisi kyllä viisasta hankkia. Vähän liikaa tuudittaudun siihen että nelivedon kanssa ei noita tartte, mutta voihan senkin kanssa jäädä jumiin ja ilman apuvälineita onkin sitten pulassa.
Minun käsittääkseni nelivetoautolla vasta kunnolla jumiin jääkin...

Siihen kun luottaa vallan mahdottomasti.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 17:08
Vs: Matkailuauton talvikäyttö
« Vastaus #9 : tänään kello 10:45 »
Taisin katsoa Vesan videon "vain toisella silmällä", ja olin huomaavinani atrian "NordicEdition" puoliksi tehty  ;D
Totuus kuitenki fyllatuissa harmaavesisäiliöstä, että mikään eriste ei auta, jos sinne sisään ei lämpöä jostain tule... paikalla ollessa/ajossa oltava lämmitys harmaapytyssä/sen tilassa..

Atrian ongelma on tuo tyhjennysputki (venttiilin ja tankin väli) - vain saattolämmitys pitää sulana kun vesi seisoo siinä, aika iso määrä eristettä pitäisi olla ympärillä jos passiivisesti lämpimäna haluisi pitää.

On niitä oikeita talviautoja jossa koko tyhjennyspuoli on lämpöissä/korkeassa tuplapohjassa. Talvella tietty tyhjennyksessä pitää lattialäpiveinnin eristetulppa avata ja tyhjennysletku tuikata siitä ulos jne. Ja purkaa sydeema takaperin. Kesäisin sitten nopeammin suoratyhjennys huoltoluukun- ja korkin kautta nykäisten tankinpohjatulpan ketjusta ajokaivon kohdalla (toimii kyllä pakkasissakin).. esim. Fränkissä, ja on niitä muitakin merkkejä  :D Tässä voi käydä suihkussa vaikka keskitalvella moottoritieajossa, ja tyhjentää viikonpäästä offgrid-reissussa sopivassa kohdin (vaikka ojaan, aurauspenkkaan  ??? ).

Enkä tiedä onko välttämätöntä Alden tuossa Vesan paneelissa ottaa sähkövastuksia poispäältä ajoon (kun vaihtimesta ottaa) - ei ainkaan mekaanisessa panelissa. Edes kaasuakaa, ainakin mulla voi olla kaikki päällä. Mersussa pysyy moottorilämmöt >80 C ajossa (ilman Eberä) kun keula altapäin ummessa kardaanille saakka.. keulan grilli ja ala-aukot sivussa syyläristä ovat aika pienet (etupään pohjalevy pitää ottaa kesäksi pois).
Kun pidän kaikki lämmitysmuodot päällä aina, niin priorisointi vastaa siitä että viimeisenä kaasua käytetään, jos muita ei tarjolla.. Pidemmillä huolta-asemakäynneillä ehtii Alden pakoputki tohottaa, ellen kaasun pihtauksen takia jätä Eberiä päälle, niin vaihdin hoitaa..

Takaveto luistonestolla ja kitkat (N Hkpl) ihan toimiva kompo.. on ollut tilanteita pohjoisen keväthangilla, että ketjuihin joutunut turvautumaan. Siinä sohjolumessa ei nastoista apuja. Ketjut pitää osata arvioida laittaa helpossa paikassa jo valmiiksi päälle eikä jumissa, eli siinä vaiheessa ennekuin nokkaansa hankaluuksiin työntää..

Pari päivää ennen auto lämpimäksi, päivää ennen jääkaappi päälle vedet sisään (tankki täyteen, parantaa vetopitoa 150kg kun taka-akselin päällä), reissukamppeet autoon, jne.. koko reissu ajoineen +20C sisälämpö jatkuvana koko 7½m matkalta lattioita myöten. Siinä ei truman nopeampi lämpeäminen ei pärjää. Villa/talvivermeet ja kengät pidetään kaapissa ajonajan.. mikään ei poikkea kesäreissuista kuin silloin, jos astutaan autosta ulos  :D

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 12:59
Vs: Matkailuauton talvikäyttö
« Vastaus #10 : tänään kello 11:56 »
Eriste ei tosiaan koskaan estä jäätymistä, ainoastaan hidastaa sitä ja sitten hidastaa sulamistakin.
Tankki oltava lämpimässä tai saattolämmitys....t ai sitten hana auki.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 17:08
Vs: Matkailuauton talvikäyttö
« Vastaus #11 : tänään kello 12:48 »
Itsen (enää sitten Rimorin) "lämpene" tuolle hanan aukipidolle - ei se lämmitys niin tehokas ole pitämään venttiiliä sulana. WC käynnin päälle käsien pesu, harmaa tankissa vettä juuri kahvikuppillinen, että pieni noro syntyy ja parinkympin kellissä jää puikoksi kertyy .. päälle ajossa putkistosta ja vesilukoista läikähtää lisää ja puikko kasvaa tulpaksi..

Toimii paikalla ollessa paremmin, ja jos puikkovahti löytyy  :D

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 16:02
Vs: Matkailuauton talvikäyttö
« Vastaus #12 : tänään kello 15:55 »
Itsen (enää sitten Rimorin) "lämpene" tuolle hanan aukipidolle - ei se lämmitys niin tehokas ole pitämään venttiiliä sulana.

Riippuu, missä se venttiili on.
Ja siitä, miten pitkä putki on venttiilin jälkeen.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 17:08
Vs: Matkailuauton talvikäyttö
« Vastaus #13 : tänään kello 16:18 »
Riippuu, missä se venttiili on.
Ja siitä, miten pitkä putki on venttiilin jälkeen.
Mulla se (krominen pallosulku) Rimorissa oli ihan suoraan eristetyn ja lämmitetyn pytyn pohjassa pystyssä, eikä jatkona mitään letkua kuten esim. Kafissa, jossa hana ja säiliö lattian yläpuolella - alapuolella kumiletku jonka sai jääpuikoista vapaaksi puristelemalla

*****
  • Karavaanari
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 16:40
Vs: Matkailuauton talvikäyttö
« Vastaus #14 : tänään kello 16:40 »
Minun käsittääkseni nelivetoautolla vasta kunnolla jumiin jääkin...

Siihen kun luottaa vallan mahdottomasti.

Se on juuri näin. Nelivedolla voi jäädä jumiin paikkoihin, joihin ei 2-vetoisella edes pääse :laugh: