rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: Paneelien ja invertterin asennus Fiat Ducato Weinsberg 540  (Luettu 626 kertaa)

*****
  • Karavaanari
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:27.09.2025 kello on 12:22
Tuli asennettua 2 kpl 130w aurinkopaneeleja Fiat Ducaton katolle. Kuvista tarkka silmäinen näkee yhden ylimääräisen reiän auton takanurkassa, sieltä ei löydetty reittiä autoon joten toinen keskellä takana mistä pääsi todellä kätevästi sisään ottamalla takalampun pois hetkeksi.

Katolla olevat piuhat ja liittimet on melko sotku vielä ja korjailen niitä lyhentämällä piuhoja kunhan ehdin, sama homma edessä myös invertterin piuhojen kanssa jotka on liian pitkät. Siellä on myös yksi sininen piuha maapiuhana invertteriltä johon on jo uusi kelta-vihreä piuha ostettu ja menee vaihtoon tämän reissun jälkeen kun laitteet on testattu.

Aurinkopaneelienlat uri juttelee näppärästi bluetoothin kautta puhelimeen josta näkee lataustehot. Invertteri on vain 800w joten katsotaan riittääkö se.