rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: FiAT DUCATO 2,3 VM. 2021 VAIHDELAATIKKO  (Luettu 4384 kertaa)

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 12:04
  • Autossa on pyörät
Vs: FiAT DUCATO 2,3 VM. 2021 VAIHDELAATIKKO
« Vastaus #15 : 15.08.2025 kello on 17:56 »
Kiitän kaikkista yhteydenotoista. En ole asiantuntija. Paikallinen korjaamo, ja tunnen kaverin hyvin, joka on tutkinnut asuntoauton. Hän sanoi että vaihdelaattiko on rikki.
Helistelivä ääni on varmaan liian lievä sana,  enemmän kova koputtava ääni. Sen takia halusin kuulla jos jollain toisella olisi vastaavia ongelmia.
Voipi johtua aiemmin mainituista syistä.

*****
  • Karavaanari
  • Viimeksi paikalla:23.08.2025 kello on 19:34
Vs: FiAT DUCATO 2,3 VM. 2021 VAIHDELAATIKKO
« Vastaus #16 : 23.08.2025 kello on 19:30 »
Kannattaa tehdä niin että nostat toisen etupyörän ilmaan ja joku painamaan kytkimen pojaan tai muuten lukitset kytkimen pohjaan ja kokeilet kaikilla vaihteilla pyörittää käsin ylhäällä olevaa rengasta samalla kuunnellen mistä ääni tulee ja minkä tuntoinen on pyörittää, nykiikö, takerteleeko.
Itse ostin joskus Fiat Fiorinon vähän käytettynä ja muutama viikko ostamisen jälkeen aloin ihmetellä naksuttavaa ääntä vaihdelaatikossa aina kun peruutti, tein edellämainitun "pyöritystestin" eturenkaasta ja siitä pystyi laskemaan monta kertaa naksahti yhdellä renkaan kierroksella peruutusvaihde päällä ja siitä pystyi päättelemään että joku hammas on katkennut peruutusrattaasta. Joku edellinen omistaja oli peruuttanut niin lujaa johonkin esteeseen että pakkirattaasta oli hammas katkennut, vika tuntui todella hyvin rengasta pyörittäessä.