rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: Huoltovapaan akun huolto  (Luettu 3366 kertaa)

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 15:38
Huoltovapaan akun huolto
« : 25.07.2025 kello on 17:58 »
Vaunun 25A Mascot tahtoo välillä kiehuttaa akkuja. Nykyinen akku ollut 3-4 vuotta ja nyt tuli vastaan ongelma ettei virta meinannut riittää jääkaapille yön yli.

Kokeilin ensin irrottaa kansia, mutta oli liimattu niin hyvin ettei olisi ehjänä auennut tai ainakaan ei olisi ollut huollon jälkeen enää kaasutiivis.
Noh porakone hommiin ja puolidesiä vettä joka kennoon aluksi. Eilen laturi latasi 14.4V ja näytti oranssia.
Aamulla oli lataus 13.4V ja vihreä valo. Voisi vielä lisätä kaikkiin toiset puolikkaat ja testata sitten akun kykyä antaa virtaa. Kerronpa sitte miten kävi.

5mm reiät korkkien kohdalle


Lopuksi akku taas kaasutiiviiksi paksulla korjausteipillä.


*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:eilen kello 15:06
Vs: Huoltovapaan akun huolto
« Vastaus #1 : 25.07.2025 kello on 20:36 »
riittikö pelkkä veden lisäys saamaan iskukuntoon?
Jossain näkynyt että hölskyttelevät, roskat ja nesteet pois ja tuoreet tilalle..

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 15:56
  • Knaus Eifelland
Vs: Huoltovapaan akun huolto
« Vastaus #2 : 25.07.2025 kello on 20:57 »
Aikoinaan C5 Sitikassa Vartan akku näytti mustaa silmää. Revin tarrat auki ja korkit tuli näkyviin, mutteivät ollut mitään kolikolla auki kierrettäviä. Meisselin kärjellä naputtelin varovasti korkkeja vastapäivään ja sain kaikki korkit auki ja varmaan puoli litraa lisäsin vettä akkuun. Parin viikon päästä tarkistussilmä näytti vihreää ja mentiin vielä monta vuotta. Taisi olla 9v. kun akku meni vaihtoon varmuuden vuoksi. Mieluummin akun vaihtaa kuitenkin ajoissa, kuin ihmettelee akun sippaamista paukkupakkasissa.

Knausin vapari-akku kesti Matti laturin kanssa 11 vuotta. Seuraavaan akun kanssa keksin kokeilla älylaturia, akku paisui ja haisi viemäriltä. Oli Exiden testivoittajalaturi . Ei ole tehty jatkuvaan käyttöön. Nyt se Exide toimii virtalähteenä, akkua ei ole.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 15:38
Vs: Huoltovapaan akun huolto
« Vastaus #3 : 25.07.2025 kello on 23:01 »
Kuten kuvasta näkyy, tässä ei ole kierrettäviä korkkeja. Niiden kanssa olis helpompaa. Volvon AGM oli megamanin mainitsemat korkit ja sekin sai veden lisäyksellä pari vuotta hyvää lisäaikaa.

Uudenkarheassa suljetussa akussa ei ole roskia tai muutakaan poistettavaa. Pelkkä vesi riittää, jos laturi kiehuttaa.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 15:38
Vs: Huoltovapaan akun huolto
« Vastaus #4 : 1.08.2025 kello on 11:56 »
Pilallehan tuo vanha akku on mennyt, kun pääsi liian kuivaksi ja tyhjäksi.
Älylaturilla täyteen ja sitten yön yli 25A Mascotin perässä "ylläpidossa".
4h jääkaappikäyttö pudotti edelleen jännitteen 12.2V.

Hain uuden 100Ah akun, jossa on tarran alla sileät korkit. Ne saanee avattua vuosittain jotta akun saa huollettua. Huoltovapaata akkua ei ole 😉

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:eilen kello 15:06
Vs: Huoltovapaan akun huolto
« Vastaus #5 : 1.08.2025 kello on 13:56 »
Ei se pelkkä vesi kunnosta juurikaan.....

Kunnostusmenetelmiä:
Lataus ja desulfatointi:

Käytetään älykästä laturia, jossa on desulfatointitoimin to.
Joissain tapauksissa toistuva hidas lataus-purkaus -sykli voi auttaa.

Elektrolyytin vaihto (vaarallista!):
Vanhat hapot tyhjennetään ja tilalle lisätään uutta rikkihappoliuosta (yleensä 37 % H?SO?, laimennetaan).
Tämä vaatii suojavarusteet ja on ympäristölle haitallista, joten tätä ei suositella kotikäytössä ilman kokemusta.

Akkujen "recond"-laitteet (akkujen elvytyslaturit):
Saatavilla joitain laitteita, jotka voivat elvyttää kevyesti sulfatoituneita akkuja.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 15:38
Vs: Huoltovapaan akun huolto
« Vastaus #6 : 25.08.2025 kello on 17:10 »
Nyt on akku saanut elvytystä älylaturilla joitain vuorokausia ja sen jälkeen ollut irtaallaan pari viikkoa.
12.8V oli tänään jännite, joten ainakin kuormittamattomana pitää virtansa.

Pitää keksiä jostain parit lampunkannat ja laittaa kuormitustestiin jollain 40-45W kulutuksella, niin näkee mikä on jäljellä oleva kapasiteetti.

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 15:56
  • Knaus Eifelland
Vs: Huoltovapaan akun huolto
« Vastaus #7 : 25.08.2025 kello on 19:14 »

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 15:38
Vs: Huoltovapaan akun huolto
« Vastaus #8 : 25.08.2025 kello on 20:59 »
Siinä vähän perusteellisempi menetelmä:

https://youtu.be/kNGg0P7B5fI?si=ybfBDDnF_Tj1I_dT

Tämä ketju koski huoltovapaata akkua, tuo meni jo perushuolloksi  ;D