rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: Akun lataaminen ajossa  (Luettu 19888 kertaa)

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 14:24
  • RAV 4
Vs: Akun lataaminen ajossa
« Vastaus #15 : 20.08.2024 kello on 20:39 »
Olisiko kenelläkän kokemuksia moisesta? Toimiiko niin kun on luvattu? Olen ainakin lyhyellä kokemuksella tyytyväinen! Mutu tuntuvat arvelevat miten sattuu! Eihän se paljoa tehosta mut kuitenkin. 1000 lapin meno reissulla kiitettävästi !

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla:eilen kello 10:08
  • Eye never sleep
Vs: Akun lataaminen ajossa
« Vastaus #16 : 21.08.2024 kello on 08:43 »
Olisiko kenelläkän kokemuksia moisesta? Toimiiko niin kun on luvattu? Olen ainakin lyhyellä kokemuksella tyytyväinen! Mutu tuntuvat arvelevat miten sattuu! Eihän se paljoa tehosta mut kuitenkin. 1000 lapin meno reissulla kiitettävästi !
Juuri asennin wictronin orionin DC-DC laturin autooni. Ainakin nyt pukkaa hupipuolen agm akuillle 14.7v ja saan ne toivon mukaan ajossa täyteen ladatuiksi. Auton Laturin 13.5 v jännite ei siihen oikein tahdo riittää. Testiretkelle huomenna ja sitten oon viisaampi tuon hyödyistä. Voihan olla, että akutkin menee vaihtoon jos ovat alilatauksesta  hapantuneet. Sitten lifepot peliin. Thumb

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 11:50
  • Lempäälä
Vs: Akun lataaminen ajossa
« Vastaus #17 : 21.08.2024 kello on 09:00 »
Oman kokemuksen mukaan ajonaikainen lataus on aika heikko vaikka olisi kyseessä lyhyet johdot ja hyvä laturi. On kahdesta autosta ja muutamasta vaunusta kokemus.
  Meillä kahdella edellisellä veturilla latasi tyydyttävästi. Nykyisellä välttävästi,ei toistaiaeksi ole meidän käytöllä( telkkari,läppäri ja puhelimet) virtaska loppunut, hiukan joskus on jännittänyt. Yleensä yksi yö paikassa, harvoin kolme.
  Valtakunnan verkkoon liitän yleensä vain kotipihassa.
  Joskus käy mielessä tuo Dc-Dc laturi, mutta menee heti pois, kun hintaa katson.

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 10:02
  • Escucha el Oi!
Vs: Akun lataaminen ajossa
« Vastaus #18 : 21.08.2024 kello on 09:20 »

  Joskus käy mielessä tuo Dc-Dc laturi, mutta menee heti pois, kun hintaa katson.

itse kans hieman ihmettelen miksi joku päätyy tuohon, kun melkeen samaan rahaan saa aurinkosähköpaketin?

sit kuitenkin ajetaan vaan joku 2h päivässä, mutta aurinko paistaa melkeen 20h...

(talvella tietty eri, mutta varmaan yli 90% karavaanmatkailusta tapahtuu kuitenkin kesällä)

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 13:40
Vs: Akun lataaminen ajossa
« Vastaus #19 : 21.08.2024 kello on 09:21 »
CTEK D250SE DC/DC laturi käytössä...

Pari vuotta ollut ja on toiminut hyvin. Syöttää hupiakkuja auton laturilla ja aurinkokennoilla. Puskee virtaa kennoista myös starttiakkuun. Autossa itessään on älykäs latausjärjestelmä, eli jännite heittelee. Haaveena aikanaan ehkä LiFePo akut, joskin vakio 2x100 Ah akuillakin pärjää.
Tämä nyt ei liity aloittajan suunnitelmaan muuten, kuin sivujuonteena.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 15:10
  • viva la France
Vs: Akun lataaminen ajossa
« Vastaus #20 : 21.08.2024 kello on 10:36 »
(talvella tietty eri, mutta varmaan yli 90% karavaanmatkailusta tapahtuu kuitenkin kesällä)

Noihan se menee, muta palstallakin on aika paljon porukkaa jotka tekee läpi vuoden reissuja, niin minäkin ja siksi kunnon lataus on tarpeen.
Ja ei nuo DC/DC laturit ole sen kallimpia kuin aurinkopaneelisarja tkaan. Akut latautuu tasaisella tarpeeksi tehokkaalla virralla nopeasti täyteen.
Nuohan alkaa olla raskaassa kalustossa vakiona.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 13:57
Vs: Akun lataaminen ajossa
« Vastaus #21 : 21.08.2024 kello on 13:55 »
Tämä nyt ei liity aloittajan suunnitelmaan muuten, kuin sivujuonteena.

Joo. Alottaja ei halunnut muuttaa johdotuksia, niin kaikki DC-DC viritykset on turhia, jos autosta ei tule virtaa.

Mites, jos ottaa vaikka moottoripyörän takarattaan ja tekee sille jousitetun telineen vaunun aisaan, jossa pääsee pyörimään ja kääntymään tarpeen mukaan.  Siitä onkin sitten sopivilla hammasrattailla ja ketjulla jo helpompi saada laturiin sopivat kierrokset. ;D

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 10:46
Vs: Akun lataaminen ajossa
« Vastaus #22 : 21.08.2024 kello on 14:33 »
Ajatus, että waunu lataisi itse itsensä on tietysti periaatteessa hyvä.
Jos aikoo tehdä sen 'auton' laturilla, homma muuttuukin jo vaikeaksi, ellei peräti mahdottomaksi.
Jostain pitäisi saada pyörivä liike....
Rengas pyörii, jarrurumpu pyörii ja siinä se sitten olikin.
Vanteeseen ei mitään voi lisätä ja jarrurumpu on syvällä vanteen sisällä.
JOS sinne saisi jonkun rattaan kiinni, liike pitäisi saada renkaan ulkopuolelle ja se vaatisi melkoista mekaniikkaa.
Voisi siis sanoa: Unohda koko juttu!

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 11:56
  • Eipä turhia höttyillä :)
Vs: Akun lataaminen ajossa
« Vastaus #23 : 21.08.2024 kello on 15:30 »
Voisi siis sanoa: Unohda koko juttu!

No tämähän oli jo päivän selvää ihan lähtöjäänkin moisella dynamo-virityksellä ;D

Mutta siis liittimen päivitys 14-pin versioon ja/tai aurinkopanelit. Siinä ne noin suunnilleen on vaihtoehdot. Kaikki muu menee ihan turhaksi säätämiseksi ja järki putoaa noissa aivan tyystin jo kelkasta.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 15:10
  • viva la France
Vs: Akun lataaminen ajossa
« Vastaus #24 : 21.08.2024 kello on 16:23 »
Robson systeemiin laittaa laturin, siinä se ;)

Renkaan ja laturin väliin robson tyyppinen laite ja eikun virtaa tekemään.

https://www.bmf.ee/tuotteet/lisaosat/robson-drive-system







https://www.youtube.com/watch?v=hnZhCS54tRo

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 10:46
Vs: Akun lataaminen ajossa
« Vastaus #25 : 21.08.2024 kello on 16:44 »
Robson systeemiin laittaa laturin, siinä se ;)

Hauska mies.   :D
Tarkoitukseensa tuo on kyllä hyvä keksintö.
Suomalainen vielä.

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 10:02
  • Escucha el Oi!
Vs: Akun lataaminen ajossa
« Vastaus #26 : 21.08.2024 kello on 17:47 »
https://www.amazon.com/GI-Friction-Generator-Enthusiasts-Projects/dp/B01CTBILWG

 ;) Voi laittaa enempi jos 6wattia ei riitä. Näyttävän näköinen viritelmä tulisi. Jos joku kysyisi "miksi?" niin aina vois sanoa että "En halunnut alkaa virittelee mitään 13napaisia pistokkeita"

Jos ei muuta niin saa ainakin kylähullun paperit Thumb

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla:eilen kello 13:24
Vs: Akun lataaminen ajossa
« Vastaus #27 : 21.08.2024 kello on 19:59 »
Älkää hyvät ihmiset rakennelko mitään ajoneuvon pyöriin tai maahan laahaavaa rakennetta. Siinä käy niin että
Katsastusinssi nauraa

https://youtu.be/6pkFs75_J50?feature=shared
 
« Viimeksi muokattu: 21.08.2024 kello on 21:15 »

*****
  • Karavaanari
  • Viimeksi paikalla:23.11.2025 kello on 10:51
Vs: Akun lataaminen ajossa
« Vastaus #28 : 21.08.2024 kello on 20:33 »
Eikös niissä vaunuissa ole jotain movereita? Pienellä virityksellä toimii varmaan generaattorinakin.
Rengaskuluja ei huomioida.

*****
  • Karavaanari
  • Viimeksi paikalla:eilen kello 07:39
  • Flair 8800iLW, 400Ah LiFePo4, Victron ekosysteemi
Vs: Akun lataaminen ajossa
« Vastaus #29 : 22.08.2024 kello on 22:30 »
Jos vaunun veto on enimmäkseen yhdellä ja samalla autolla niin minä tekisin näin:

Auton peräkärrytöpselin viereen trukkiliitin ja siihen suoraan auton akulta 4mm2 tai 6mm2 pluspiuha, miinuspiuha samanpaksuisena jostain sopivasta maadoituskohdasta töpselin läheltä. Pluspiuhaan väliin 40A sulake ja rele, jolle ohjaus jostain sopivasta paikasta mihin tulee virta kun auto käy, olkoonpa valot, tupakinsytkä tai mikä nyt sattuu sopivasti löytymään. (CAN-väyläisessä en kyllä valoista ottaisi).

Vaunuun 2x 4mm2 tai 6mm2 piuha jonka toisessa päässä trukkiliitin (autoon kytkettäväksi) ja toinen pää etulokeroon Victronin DC/DC laturiin, esim 18A malli https://www.suomenakut.fi/laturit-ja-lataustarvikkeet/victron-energy-orion-tr-smart-dc-laturi-12-12-18a-220w-isolated/p/8719076046066/ joka maksaa 165e.

Victron haukkaa ottopuolella vähän reilut 20A, jolloin jännite tipahtaa auton akulta tullessa tuon paksuisissa piuhoilla ~1 voltin. Sillä pudotuksen jälkeen jäljelle jäävällä n. 13V jännitteellä ei mikään akku järin hääppöisesti lataudu, mutta Victron nostaa jännitteen siihen mihin sen Bluetoothilla ohjelmoit, esim 14.5V ja silloin akkuun menee se 18A minkä Victron antaa.

Laitat Victroniin asetuksen että aina kun tulopuolen jännite on vähintään 13V niin se lähtee itsekseen päälle kun kone käy ja sammuu kun tippuu alle sen. Silloin se ei ime auton akkua tyhjäksi vaikka jättäisi autoon virrat päälle (toki auton muut laitteet imee). Täyden lyijyakun lepojännite on 12.7V joten se Victronin 13V käynnistysjännite saavutetaan vain kun kone käy. Nykyautojen älylatureissa jännitteet heittelee niin että saattaa hyvinkin tipahtaa tuon 13V alle, mutta siitäkin selviää ottamalla Victronille ohjauksen vaunun parkkivaloista ja vaikka ohjelmoimalla sinne viiveen miten kauan pitää olla alle 13V ennen kun tippuu pois päältä.

Silloinpa alkaa sähköä tulla, oli aurinkoa eli ei. Jos ajot lyhyitä ja sähkön tarve runsasta niin sitten isompi DC/DC, esim 30A malli maksaa 220e. Sellainen 6mm2 piuhalla ja 50A sulakkeella ja tehoreleellä niin jo vain rokkaa.