Tekniikkakeskustelut > Alde

Alde 3000 kaasuhäiriön syyt

<< < (4/6) > >>

mjo33400:
Sytkäpoksin kytkentä.





mjo33400:
Muuttuuko pannulle tuleva jännite käynnistyshetkellä?

mhe15:

--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 14.10.2023     kello on 08:09 ---Muuttuuko pannulle tuleva jännite käynnistyshetkellä?

--- Lainaus päättyy ---

Muuttuu!!! Lepotilassa 13.3V. Kun paloilmapuhallin käynnistyy, laskee 11.9 volttiin. Sitten kun magneettiventtiilit vetävät, laskee 11.3 volttiin.

Onko lopulta kyseessä huono akku? En vielä mitannut akun napajännitettä silloin kun pannu saa 11.3V. Kai tuossa on riittävän paksut johdot kuitenkin akulta pannulle kun ne on tehtaalla mitoitettu.

Kokeilin myös ilman 230V latausta. Laturi kuitenkin tukee akkua muutamalla ampeerilla. Tuolloin pannulle tuleva jännite laski jopa 10.9V tasolle kun kaasulämmitys oli päällä. Tosin vielä silläkin jännitteellä tällä kertaa magneettiventtiilit avautuivat joka kerta.

K.E.V:
Ilmiselvästi akku kypsä , tuollaisella kuormalla notkahtaa polvilleen. Itse uusin juuri molemmat hupiakut asuntoautoon.

mhe15:
Mittasin akun päästä sekä navoista että jokaisen sulakkeen lähdöstä. Siellä jännitteet on kunnossa. Missään kohtaa ei mennyt alle 13.3V vaikka pudotin laturin pois päältä. Eli ei ole akku syyllinen.

Jännitehäviö tapahtuu akun ja Alden kaapin välissä. Voisiko vuosi sitten uusittu kiertovesipumppu ottaa niin paljon virtaa että alkuperäisen kaapeloinnin mitoitus ei riitä? Uusi 12V kiertovesipumppu on merkittävästi tehokkaampi kuin alkuperäinen.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View