|
Tietoverkon arvokkaat vertaistietopankit näivettyvät, kun tekoäly ja sosiaalinen media syövät yhteisöllisen ongelmanratkaisun ja uuden, käytännönläheisen tiedon dokumentoinnin. Mitä enempi teknisiä ongelmia ratkotaan FB ryhmissä, sitä kapeammaksi käy data mistä sitä oikeaa tietoa haetaan. Foorumit on hyviä internetin tietopankkeja, mutta alkavat näivettyä. FB ryhmät on kuin Esson baarin keskusteluja, viikon päästä kukaan ei muista keskustelusta mitään, eikä sitä kukaan osaa hakea. Monella vaikuttaa sekin, että halutaan tietoa heti, eikä vasta seuraavana päivänä. Sitten päädytään noihin "puhelinryhmiin". Jo lukemisen mukavuuden vuoksi käytän tietokonetta foorumeita seuratessani. Harvoin on niin kiire, ettei ehtisi odottamaan pidempäänkin. Olen varmaan marginaalinen asiakas, mutta kun lounaspaikka tms. laittaa päivän tietonsa facebookiin, niin minulta jää yleensä lukematta, sekä käyttämättä palveluja. Kun en ole facebookiin itseäni laittanut. Joillakin on osattu se sivu tehdä siten, että "ulkopuolisetkin" voivat katsoa, mutta monilla selaaminen päätyy pariin vieritykseen. Ryhmät täyttyy aivopierujaan laukovista idiooteista ja naurunaamoista.
*****
Meneeköhän Ruåtsissa huonosti. Pajalan ja Haparandan välillä hirveän monta loppis-kylttiä?Ruottihan on aina ollut täynnä loppiksia etelästä pohjoseen, joka kylässä pari ja kylien välillä muutama lisää.
*****
1. Ensimmäiseksi pisti silmään, että Harviassa, siis uudessa, ei ole merkkivaloa päälläolosta. Ehkä kaikki eivät pidä sitä välttämättömänä. Mutta minä kun totuin sellaiseen, niin se olisi hyvä olla. 2. Vanhassa oli termostaatin anturi seinällä näkyvissä. En tiedä missä se uudessa on. Ilmeisesti kiukaan sisällä jossakin? 3. Termostaatin säätövara. Harvian termarin maksimiasennossa sauna on yhtä lämmin kun vanhan säädössä olisi ollut vielä varaa nostaa. Tosin tämä riittää juuri ja juuri kun tähän tottunut. 4. Vanha kun tuli toivottuun lämpötilaan se katkaisi kolmesta vastuksesta ensin keskimmäisen ja vielä lämmettyä vasta katkaisi muut. Harvia katkaisee kerralla kaikki. 5. Kun katkaisen Harviasta virran, niin 5-8 minuutin kuluttua se antaa aikamoisen paukauksen. Ensimmäisellä kerralla suorastaan hätkähdin sitä ääntä. Nyt siihen alkaa tottua kun sen tietää. Vieraat saattavat hätkähtää tietenkin. Vanhan merkkiä en muista mutta muistaakseni se oli valmistettu Loviisassa. Sunnuntaina ilmoitin Trafille halustani saada uusi ajokortti, keskiviikkona se oli laatikossa! Optikko 15€ Etälääkäri 80€ Kortti 28€ Osaltaan tietysti tuo johtuu täyssähköautojen yli 50% markkinaosuudesta. Ne kai lasketaan automaattivaihteisi ksi, vaikkei niissä ole kuin suunnanvalitsin. https://www.hs.fi/visio/art-2000012177195.html (maksumuurin takana, sori) Ohoh, en tiennytkään että manuaalivaihteisten autojen osuus uusista on pudonnut noin pieneksi. Hesari kertoo, että viime vuonna Suomessa rekisteröidyistä autosta enää 5% oli manuaaliaskilla. Toki tiesin, että osuus laskee kuin lehmän häntä, mutta en osannut arvata sitä noin pieneksi.Joo, CVT vaihteisto on mukava bensa-autossa... Miksi Hobbyn kantavuus on noin pieni? Omamassa 1100, suurin sallittu 1200? Entisessä Kafissani oli omamassa 1130 ja suurin sallittu 1370. Vaikuttaako Hobbyssa oleva Mover asiaan? Todennäköisesti Mover ei ole mukana painoissa, vaan syö kantavuutta. Se on omapainossa vain, jos on asennettu jo tehtaalla. Aina kannatta kysyä, josko akselistossa olisi varaa kokonaispainon korotukseen. Detskussa sai korotettua 1360 kiloon. Maksoi 13v takaperin noin 200€ + muutoskatsastus. (Renkaat olin jo vaihtanut) |