Kirjoittaja
Aihe: Mitä mietit? (Luettu 330152 kertaa)
« Vastaus #1336 : 12.04.2026 kello on 09:22 »
Simpanssille riittää, että on ruokaa juuri nyt ja pääsee välillä vähän sekstailemaan. Sitä ei kiinnosta, mitä kukkulan takana on, eikä se sinne mene niin kauan kuin elämän perustarpeet nykysijainnissa on kunnossa. Ihminen menee, ja siksi ihminen oppii uutta.
Kun tätä nykymenoa seuraa... Niin alkaa tuntumaan, että se simpanssi on fiksumpi olio, kuin ihminen. Ihmisen kehityksessä on mennyt jotain vikaan, mutta kai luonto korjaa jossain vaiheessa tällaisen virheen pois. Ei se maapallo varmaankaan tuhoudu, vaan siitä tulee elinkelvoton ihmiselle. Ennen kuin tähän vaiheeseen päästään, niin varmaan ehditään hieman kuutakin sotkea. Ihminen kokee olevansa kaiken luomakunnan yläpuolella alistaen muita olioita. Sellainen luomakunnan diktaattori.
« Vastaus #1337 : 12.04.2026 kello on 09:47 »
Kun tätä nykymenoa seuraa...
Niin alkaa tuntumaan, että se simpanssi on fiksumpi olio, kuin ihminen. Ihmisen kehityksessä on mennyt jotain vikaan, mutta kai luonto korjaa jossain vaiheessa tällaisen virheen pois. Ei se maapallo varmaankaan tuhoudu, vaan siitä tulee elinkelvoton ihmiselle. Ennen kuin tähän vaiheeseen päästään, niin varmaan ehditään hieman kuutakin sotkea. Ihminen kokee olevansa kaiken luomakunnan yläpuolella alistaen muita olioita. Sellainen luomakunnan diktaattori.
Höpsis. Ratkaisut kyllä löytyy ennemmin tai myöhemmin, viimeistään siinä vaiheessa kun on pakko. Näin on käynyt ennenkin, ja näin käy nytkin. Joskus 1800-luvulla Euroopan suurkaupungeissa (esim. Lontoo) ajateltiin, että elämä kaupungeissa käy mahdottomaksi kun kaikki paikat täyttyy hevosen paskasta. Ja ohoh, siihen ongelmaan löydettiin ratkaisu. Kasarilla ajateltiin että yhä laajenevan otsoniaukon takia auringon UV-säteily kärventää meitä niin että kuollaan kaikki syöpään. Ja ohoh, tuohonkin löydettiin ratkaisu. Tuossa vain muutama esimerkki, näitä voisi luetella pitkät listat. Yhä pidempiin avaruuslentoihin panostaminen mm. pakottaa kehittämään entistä parempia kierrätysmenetelmiä niin että aivan lähes kaikki saadaan kierrätettyä ja uusiokäyttön. Ja siitähän on kiistaton etu myös täällä maan päällä ympäristöongelmian ratkaisemisessa. Lopultahan suhtautumisessa näihinkin asioihin on kyse siitä, on se lasi puoliksi tyhjä vai puoliksi täysi. Olkoon kukin juuri niin pessimisti kuin haluaa.
« Vastaus #1338 : 12.04.2026 kello on 11:12 »
Höpsis. Ratkaisut kyllä löytyy ennemmin tai myöhemmin, viimeistään siinä vaiheessa kun on pakko. Näin on käynyt ennenkin, ja näin käy nytkin. Ihmisen pahuuteen ja ahneuteen ja tyranniin, kun vielä keksittäisiin vastalääke... Aivan sairas olento hallitsee maapalloa. Toistaa samoja virheitä vuosikymmenittäin. Jos ihminen olisi poissa, niin luomakunta todennäköisesti kukoistaisi paremmin. Näin saattaa toki joskus käydäkin. Ei ihminen luonnolle mitään mahda.
« Vastaus #1339 : 12.04.2026 kello on 12:40 »
« Vastaus #1340 : eilen kello 07:06 »
Höpsis. Ratkaisut kyllä löytyy ennemmin tai myöhemmin, viimeistään siinä vaiheessa kun on pakko. Näin on käynyt ennenkin, ja näin käy nytkin.
Aika hirmuisen paljon helpompi olisi hakea ratkaisu maapallon elinkelvollisena säilymiseen jo nyt, ei vasta pakon edestä, kun 90% elollisesta on jo tuhoutunut. Kuun kiertoon voidaan lähettää matkustajia, mutta mitä merkittävää lisäarvoa se muuta antaa kuin pullistelun mahdollisuutta? Samalla rahalla olisi voitu useampikin laite lähettää ilman suuria turvallisuustarpeit a. Kyllä simpanssikin on utelias ja tutkiva eläin. Sen evoluutio on vielä siinä vaiheessa, että matkapuhelimeen vielä menee muutama satatuhatta vuotta. Tosin siinä vaiheessa maapallo on jo turhan eläimen, ihmisen ansiosta pilattu. Liian vähän on ihmisiä, jotka käsitttävät luonnon monimuotoisuuden tarpeen. Mulla lasi on puolillaan.
« Vastaus #1341 : eilen kello 09:17 »
 Jäin miettimään historiallista muutosta. Polttomoottoriauton historia alkaa vuodesta 1886, eli 140 vuotta on menty fossiilisilla aineilla! Nyt näyttää vahvasti siltä, että uusi käyttövoima on ottanut kiinni vallan kahvasta? Liitteessä alkuvuoden uusien henkilöautojen ensirekisteröinnit käyttövoimittain.
« Vastaus #1342 : eilen kello 09:59 »
(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)
Jäin miettimään historiallista muutosta. Polttomoottoriauton historia alkaa vuodesta 1886, eli 140 vuotta on menty fossiilisilla aineilla! Nyt näyttää vahvasti siltä, että uusi käyttövoima on ottanut kiinni vallan kahvasta? Liitteessä alkuvuoden uusien henkilöautojen ensirekisteröinnit käyttövoimittain.
Minulle edelleen ladattava hybridi on sähköavustettu polttomoottoriauto. .. Tällaisen bensa-auton moni ostaa, kun täysbensa-autoja ei tahdo saada rahallakaan. Itse en ostaisi hybridiä. Jos sähköön on pakko turvautua, niin täyssähkö sitten. Entäs sitten tämä? Uusinta hottia. Bensageneraattori lataa akkua. Saahan sitä noinkin sähköä. EREV-teknologia (Extended Range Electric Vehicle), eli sähköauto, joka on varustettu toimintamatkaa pidentävällä polttomoottorigener aattorilla.
« Vastaus #1343 : eilen kello 11:35 »
Kovaa rummutusta pitävät itsestään pieni porukka. Ja tilastoja luetaan parhain päin. 😮 "Täyssähköautojen osuus tilastojen valossa (tilanne huhtikuu 2026) ?Koko autokanta: Täyssähköautojen osuus kaikista liikennekäytössä olevista henkilöautoista on noin 6 %."
« Vastaus #1344 : eilen kello 17:42 »
Ja mikä itku alkaakaan ku Purra läimäisee kunnon veron sähköautoihin
« Vastaus #1345 : eilen kello 17:50 »
Kovaa rummutusta pitävät itsestään pieni porukka. Ja tilastoja luetaan parhain päin. 😮 Täyssähköautojen osuus kaikista liikennekäytössä olevista henkilöautoista on noin 6 %.
Ja matkailussa puhutaan promillen osista… Jos on ylimääräistä rahaa, sitä voi ostaa mitä haluaa.
« Vastaus #1346 : eilen kello 21:43 »
Ajankohtainen aihe kun jenkitkin pyrkii ostosreissulle  
« Vastaus #1347 : eilen kello 22:33 »
Entäs sitten tämä? Uusinta hottia. Bensageneraattori lataa akkua. Saahan sitä noinkin sähköä. EREV-teknologia (Extended Range Electric Vehicle), eli sähköauto, joka on varustettu toimintamatkaa pidentävällä polttomoottorigener aattorilla.
Tuohan oli yksi pääidea 80-luvulla vähentää liikenteen päästöjä. Polttomoottori pyörittää generaattoria aina optimiteholla ja siten pienimmillä mahdollisilla päästöillä.
« Vastaus #1348 : tänään kello 07:39 »
Tuohan oli yksi pääidea 80-luvulla vähentää liikenteen päästöjä. Polttomoottori pyörittää generaattoria aina optimiteholla ja siten pienimmillä mahdollisilla päästöillä.
Oliko autoissakin...? En ole kuullutkaan -80 luvulla tuollaisesta autokäytössä. Tuo akkua lataava polttomoottori ei kuitenkaan ole mikään uusin juttu, vaikka sitä hypetetään nyt. Ainakin pikku Bemarissa ja Amperassa sellainen on. Pieni tasakäyntinen polttomoottori tuo mielenrauhaa range kammoiselle. Tosin loppuu se bensakin jossain vaiheessa.
« Vastaus #1349 : tänään kello 08:14 »
"Täyssähköautojen osuus tilastojen valossa (tilanne huhtikuu 2026) ?Koko autokanta: Täyssähköautojen osuus kaikista liikennekäytössä olevista henkilöautoista on noin 6 %."
Ihan fiilispohjalta olisin arvannut täyssähköautojen osuuden olevan pienempi kuin tuo 6%. Uusissa autossa täyssähköautojen markkinaosuus on kuitenkin ollut kymmenien prosenttien suuruusluokkaa vasta 4-5 vuotta. Ottaen huomioon Suomen koko autokannan keskimääräisen romutusiän, eihän tuo sähköautojen osuus koko autokannassa voi kovin nopeasti nousta, vaikka kuinka hyvin uutta kalustoa myytäisiin. Toisaalta taas, kun itse asun Uudellamaalla pääkaupunkiseudun ympäryskunnassa, niin omassa arjen elinpiirissä liikkuessa näkyy kyllä täyssähköautoja huomattavan paljon. Muistan jostain lukeneeni, että lähes puolet Suomen täyssähköautoista on rekisteröity uudellemaalle. Arvaan tuonkin painottuvan pääkaupunkiseudulle ja ympäryskuntiin, joten en hämmästyisi vaikka kotikulmilla täyssähköautojen osuus autokannasta lähestyisi pikkuhiljaa neljännestä. Ainakin niitä on liikenteessä todella paljon. Tuttavapiirissä, etenkin työkavereissa, on valtava määrä täyssähkökulkineell a ajelevia. Ja saattaapa itsellekin sellainen seuraavassa vaihdossa tulla, luultavasti tässä vuoden-parin sisällä.
|