Kirjoittaja
Aihe: Mitä mietit? (Luettu 282766 kertaa)
« Vastaus #1111 : 28.05.2025 kello on 11:50 »
Katsatusmieskaveri varoitteli, että jos dieselautossa on madallussarja, se on todennäköisesti myös optimoitu.
Helppo jokamiehen päästömittaus: tarkistus pakoputkenpäästä, se ei saa olla ollenkaan nokinen ja musta, eikä sormella pyyhkäisten saa sormeen tarttua mustaa.
Eli Euro5 auton putkenpää pitää pysyä puhtaana, silloin DPF suodatinta ei ole ohitettu, eikä softaa manipuloitu?
« Vastaus #1112 : 28.05.2025 kello on 15:27 »
Neliveto on hyvä jos asuu jonkun kuratien päässä tai jyrkän liukkaan mäen päällä. Mutta ei sitä normiajossa taida kovinkaan monesti tarvita ja 95% autoista joissa se on ei ole mihkään aitoon maastoajoon asiaa. Itsekin tuli tuossa pohdittua pitäskö ottaa AWD vai normi. Mutta ajohistorian aikana ei muistu mieleen tilannetta jossa olisi välttämättä tarvinnut nelivetoa, jos 2 vetosella ei ole päässyt on tie ollut sellainen ettei menisi 4 vetoinenkaan (nykysub) ehjänä. Ja esim volvossa näytti että kulutus on AWD mallissa luokkaa 1.5l isompi per 100km. Eihän se nyt paljoa ole mutta tekeehän se jo 10 vuodessa about 6000 euroa. (20 000km per vuosi) Sen lisäksi huoltokustannukset kasvaa jokusen satasen. Vero on myös hieman isompi.
Tietämyksesi autoista ja autoilusta tuntuu olevan aika hatara.
« Vastaus #1113 : 28.05.2025 kello on 15:41 »
4-veto vakauttaa auton kulkua. Varsinkin liukkaalla. Se on totta että lisätavara voimansiirrossa lisää kulutusta. 4-vedolla ajettaessa kannattaa muistaa että autossa on vain 4 jarruttavaa rengasta.
Minulle 4-vedoksi riittää 400cc Yamaha.
« Vastaus #1114 : 28.05.2025 kello on 17:35 »
Karabiili puhuu ihan asiaa... Itse en ole nelivetoa koskaan harkinnut tai hinkunnut. Neliveto tarvii myös maavaraa allensa, ei se matala lintta mihinkään pääse, jos kaikki pyörät vaan sutii, kun on mahastaan kiinni. Pari sitikkaa on ollut matkan varrella ja maavarasta on ollut satunnaisesti hyötyä, kun on kunnolla tuiskuttanut tiet umpeen. BX sitikalla pääsin jopa tien yli kaatuneen nuoren kuusen yli, kun ei kerinnyt jarruttamaankaan. Ojan ylikin tuolla pääsi lievässä ristiriipunnassa. 
« Viimeksi muokattu: 28.05.2025 kello on 17:59 »
« Vastaus #1115 : 28.05.2025 kello on 18:19 »
kyllä nuo nyky katumaasturit on rakenteeltaan sellaisia ettei niitä mihkään maastoon ole suunniteltu. Pohjat täynnä herkkää tavaraa ja muovia. Maavara lähinnä huvittava. Isompaa peräkärryä saa vetää tietty mutta itselle on kyllä etuvedon 1800kg riittänyt hyvin.
Nelivetotekniikoita on tietty erilaisia, osa vain näennäisesti hetkittäin nelivetoja (jos etupyörät luistaa tarpeeksi tulee takapää avuksi viiveellä) eihän tuollainen mikään oikea neliveto ole...eikä tasoita menoa normi ajossa
« Vastaus #1116 : 28.05.2025 kello on 18:51 »
En kyllä omassa ole huomannut yksittäisen pyörän sutimista, vaikka takapää tuleekin mukaan "viiveellä". 21cm maavara on melko minimi, mutta riittää erinomaisesti niillä teillä joilla liikun, toiset on jo merkannu liian korkeat kivet paljon ennen kun ne tämän pohjaan kopsahtaa.  Entinen V70 merkkas aikanaan yhden kohdan mustalla ja palasi metsästä Falckin kyydissä. En kyllä moiti vaunun edessäkään talvikeleillä. Melko pahassa tuiskussa on kuljettu, 10cm kinos ei hetkauta edes vaunu koukussa. Ilman vaunua kulkee helposti 25cm hangessa ja nousee omin avuin syvemmältäkin, kun tipahtaa raiteilta.
« Vastaus #1117 : 28.05.2025 kello on 20:12 »
Karabiili puhuu ihan asiaa... Itse en ole nelivetoa koskaan harkinnut tai hinkunnut. Neliveto tarvii myös maavaraa allensa, ei se matala lintta mihinkään pääse, jos kaikki pyörät vaan sutii, kun on mahastaan kiinni.
Entiwanhaan sanottiin, jotta nelivedolla jää kiinni sinne, mihin vajaavetoisella ei kukaan lähtisi! Mutta Asiaan: Suomessa ei saisi myydä muuta kun nelikoita. Ajaminen on silloin paljon vakaampaa ja turvallisempaa. Selittelijöitä, jotka kyllä pärjäävät muutenkin, niitä löytyy. Se ei tosiasioita muuta. On toki 'nelivetoja', valitettavasti.
« Vastaus #1118 : 28.05.2025 kello on 20:29 »
Onhan tässä pärjätty kitkoillakin jo yli 30 vuotta. Juurikin BX:ään ostin Nokian kitkat 90-luvun alussa.
« Vastaus #1119 : 28.05.2025 kello on 20:32 »
Entiwanhaan sanottiin, jotta nelivedolla jää kiinni sinne, mihin vajaavetoisella ei kukaan lähtisi! Mutta Asiaan: Suomessa ei saisi myydä muuta kun nelikoita. Ajaminen on silloin paljon vakaampaa ja turvallisempaa. Selittelijöitä, jotka kyllä pärjäävät muutenkin, niitä löytyy. Se ei tosiasioita muuta.
On toki 'nelivetoja', valitettavasti.
Ja liising autolla jää sellaiseen ryteikköön kiinni, mihin nelivetoisellakaan ei menisi... Neliveto on vain hiukka vaarallinen tottumattoman käsissä liukkaalla kelillä. Ei aina huomaa liukkautta ja unohtuu, ettei edellenkään ole, kuin nelipyörä jarrut.
« Vastaus #1120 : 28.05.2025 kello on 23:35 »
kyllä nuo nyky katumaasturit on rakenteeltaan sellaisia ettei niitä mihkään maastoon ole suunniteltu. Pohjat täynnä herkkää tavaraa ja muovia. Maavara lähinnä huvittava. Isompaa peräkärryä saa vetää tietty mutta itselle on kyllä etuvedon 1800kg riittänyt hyvin.
Nelivetotekniikoita on tietty erilaisia, osa vain näennäisesti hetkittäin nelivetoja (jos etupyörät luistaa tarpeeksi tulee takapää avuksi viiveellä) eihän tuollainen mikään oikea neliveto ole...eikä tasoita menoa normi ajossa
Vajaa 12 vuotta sitten hommasin 3 vedon vaunun vetoon, Kia Sorento. Takapäässä kitkalukko, etupäässä ei mitään lukkoa. Vaunu vaihtui matkikseen, Sorento on vieläkin. Vetää saa 2800 kg ja verot vajaa 900€ vuodessa. Oli erinomainen vaunun veturi automaatti laatikolla, on edelleen erinomainen 1250 kg kokonaismassan omaavan peräkärryyn vetäjä. Paremmalla puoliskolla Kodiaq 2l tbo bensa ns neliveto. Aivan mahtava ajaa tien päällä mutta veturina ei niin jämäkkä kuin Sorento. Tuo nelivedon toiminta tuntuu olevan välillä parempi kuin ns. jäykkä kolmi veto.
« Vastaus #1121 : 29.05.2025 kello on 13:25 »
Ja liising autolla jää sellaiseen ryteikköön kiinni, mihin nelivetoisellakaan ei menisi...
Neliveto on vain hiukka vaarallinen tottumattoman käsissä liukkaalla kelillä. Ei aina huomaa liukkautta ja unohtuu, ettei edellenkään ole, kuin nelipyörä jarrut.
Niinhän se taisi siinä parinkymmenen vuoden takaisessa ruotsalaisselvityks essäkin kääntyä, että neliveto olikin talven liukkailla epäturvallisuusteki jä kun lähtee valoista kuin hauki rannasta ja kelin liukkaus konkretisoituu kuskille vasta jossain vähän tiukemassa kurvissa tai seuraavissa valoissa letkan perään rysäyttäessä.
« Vastaus #1122 : 29.05.2025 kello on 17:25 »
Mulla on tuo matkamökki nelikko ja se on kyllä erittäin hyvä, etenkin etuvetoisiin verrattuna. Takavetoisista ei oo kokemusta, mutta ymmärrän kyllä pahasti takapainoisessa kulkupelissä takavedon olevan parempi kuin etuveto. Etuvetoinen matkamökkihän voi jäädä jo märällä nurmikolla sutimaan, jos vähän viettää ylöspäin. Eihän tuo pitkän peräylityksen kanssa mikään maastoauto ole, mutta on se kiva mennä puskaparkkiin sellaisiin paikkoihin, mihin ei vajaavetoisilla pääse. Ja vakauttaa tuo menoa muutenkin, jos on vähänkin liukkautta. Normi ajossa ei tosin paljoa veto taakse mene, olikohan se 10% en muista. Mutta jos alkaa sutimaan, menee maksimissaan puolet taakse ja se muuttaa tilanteen totaalisesti. Talvella en etuvetoisen matkamökin kanssa edes pystyisi milloin vain reissuun lähtemään, sen verran hankalan yksityistien perällä asun. Nyt ei tartte miettiä, pääsenkä kotoa yleiselle tielle. Henkilöautopuolella oon ties kuinka monen auton vaihdon yhteydessä miettinyt että asuinpaikasta johtuen, kyllä sen pitäisi neliveto olla. Mutta nuukuuksissani oon aina tyytynyt etuvetoon "kun ennenkin on pärjätty". Mutta olen tuon matkamökin kanssa niin tykästynyt nelivetoon, että ei taida tähän talouteen enää vajaavetoisia tulla 
« Vastaus #1123 : 29.05.2025 kello on 17:49 »
Jos 4-vedossa ei ole lukkoja, se on vajaaveto.
« Vastaus #1124 : 29.05.2025 kello on 18:08 »
|