Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta
Transit 2008 kysymyksiä
K.E.V:
--- Lainaus käyttäjältä: 0yxxy0 - 27.03.2022 kello on 22:25 ---Mulla meni s80 viimekesänä kampiakselinpäästä siivapyörä, juuri tuo vulkanointi petti. Ensi oireena raskas ohjaus tyhjäkäynnillä, kierroksilla keveni. Muutaman 100:n km ajon jälkeen laturin merkkivalo syttyi ja jänniteherja näyttöön. Konepellin aukaistessa koneen käydessä näki kuinka lonkkasee siivapyörä. Koneen ollessa sammuksissa sai käsin pöyritettyä siivapyörää moottorin muuten pysyessä paikallaan.
--- Lainaus päättyy ---
Oliko se VW koneella? Minulla hajosi T4 transporterista.
volvo:
--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 27.03.2022 kello on 22:27 ---onkos tuo vulkanoitu pyörä eri kuin se hihnan kiristimen pyörä? Niitä on hajonnut myös.
--- Lainaus päättyy ---
kyllä ne on kaksi aivan eri asiaa joilla on kyllä oma tarkoitus. https://en.wikipedia.org/wiki/Harmonic_damper
Alan:
--- Lainaus käyttäjältä: kuusaan.matti - 27.03.2022 kello on 22:02 ---Onkohan mittarivaloille mitään säätöä?
--- Lainaus päättyy ---
Ei ollut minullakaan. Hyvin ikävä ominaisuus. Säästetty varmaan euro per alusta jättämällä se pois.
Karabiilisti:
vaikuttaakos siihen kirkkauteen se onko ajovalot kytketty manuaalisesti päälle vai ei?
Joissain malleissa nimittän vaikuttaa.
Ja useimmissa on sitten muutaman euron lisähintaan saanut ostettua mittarivalosäätö pylpyrän.
Mutta ahneet matkailukorin valmistajat tuskin on moista lisähintaa maksaneet.
Hesus:
--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 28.03.2022 kello on 08:02 ---vaikuttaakos siihen kirkkauteen se onko ajovalot kytketty manuaalisesti päälle vai ei?
Joissain malleissa nimittän vaikuttaa.
Ja useimmissa on sitten muutaman euron lisähintaan saanut ostettua mittarivalosäätö pylpyrän.
Mutta ahneet matkailukorin valmistajat tuskin on moista lisähintaa maksaneet.
--- Lainaus päättyy ---
omassa ei pala mittarivalot lainkaan jos ei ole ajovalot manuaalisesti päällä. Sitten kyllä näkyy kirkkaalla kelilläkin, aurinkolasit silmillä.
Onko jollakulla muuten asuntoauto mk6/7 transitissa peilinlämppärit?
tai tehnyt tän modauksen:
https://www.karavaanarit.fi/etuteltan-puheet/matkailuautot/ketju-75304457/
Onko tosiaan noin helppo homma? :o
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta