Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta
Transit 2008 kysymyksiä
elnakki:
Hihnapyörä kannattaa nuissa katsoa, paljon niitä on mennyt, minulla meni viimekesänä, ei särkenyt mitään, helppo vaihtaa itsekkin, ja jos alusta ransun oma niin lehtijousen korvat takaa menee poikki, sehän pakuissakin tosi yleinen vika, minulla oli molemmat poikki, kun viime kesänä meni katsatukseen, ajokielto tuli, inssi sanoi, että viikottain törmää nuihin katkenneisiin
Alan:
^
Tuohon melko varmasti lisäjouset auttaa, kun ottavat osan kuormasta. Ja estävät pohjaamisen.
Tuli Moppc tilapäinen muistikatkos, en muistanut sun nikkiä. Sinun kokemusten ansiosta älysin selvittää saman ajoissa. No nyt on Hymeri Vantaalla uusilla omistajilla ollut jo vajaat 2 vuotta.
kuusaan.matti:
Täytyypä seurata hihnapyörän vulkanointia ja takajousia.
Onkohan mittarivaloille mitään säätöä? Ohjekirjakin tavasin, muttei löydy. Onko sillä ledit vai lamput taustalla?
Meinaan kun se huutaa vähän väliä sitä "low outside temperature" eikä meinaa nähdä kun on niin hämärä, varsinkin auringonpaisteessa. Jos siellä lukee jotain vakavampaa niin ei aina viiti pysähtyä varjoon katsomaan ;-)
0yxxy0:
Mulla meni s80 viimekesänä kampiakselinpäästä siivapyörä, juuri tuo vulkanointi petti. Ensi oireena raskas ohjaus tyhjäkäynnillä, kierroksilla keveni. Muutaman 100:n km ajon jälkeen laturin merkkivalo syttyi ja jänniteherja näyttöön. Konepellin aukaistessa koneen käydessä näki kuinka lonkkasee siivapyörä. Koneen ollessa sammuksissa sai käsin pöyritettyä siivapyörää moottorin muuten pysyessä paikallaan.
Karabiilisti:
onkos tuo vulkanoitu pyörä eri kuin se hihnan kiristimen pyörä? Niitä on hajonnut myös.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta