Mun on vähän vaikea tukkia kattoluukkua, kun selllaista ei ole lainkaan...
Koskeneeko silloin sinua , jos tuuletus on jollakin muulla tavalla hoidettu. Ihan sama kuin eräs "tuolla virallisella" puhuu aina bussistaan ja vertaa sitä muitten asuntoautoihin.
... Ihan sama kuin eräs "tuolla virallisella" puhuu aina bussistaan ja vertaa sitä muitten asuntoautoihin.
Joo, se vm -80 auto on vielä kuorma-auto. Sinne kultahammasrannikolle ajaessaan joutuu piirturikiekkojakin vaihtelee, ja ne ajoajat muistamaan.. Tavaratila/hevospilttuu perällä.. vaan kun on siihen paljon markkoja hukannut, niin pitäähän sitä kehua vaikka ei matkailuauto olekaan
Koskeneeko silloin sinua , jos tuuletus on jollakin muulla tavalla hoidettu. Ihan sama kuin eräs "tuolla virallisella" puhuu aina bussistaan ja vertaa sitä muitten asuntoautoihin.
Varmaan se on jotenkin hoidettu, kun happi on riittänyt...
Muistelin vain jostain lukeneeni, että katossa pitäisi olla jonkinlainen tuuletusaukko, jota ei pidä sulkea. Tässä yksilössä ei kyllä ole katossa reiän reikää.
Jos kattoluukussa on tuuletusaukot niin ei niitä saa tukkia. Kosteus kasvaa ja auto homehtuu vähitellen piloille. Ja toinen vähintään yhä suuri riski on kasvava häkäpitoisuus ja hiilidioksidi. Temppu on vähän samankaltainen kuin jos irrottausi lämppärin pakoputken ja veätisi sisälle että saa siitä kaiken lämmön talteen.
Ei se kamina mitään tuuleta jos kamiinalla tarkoitetaan truma kaminaa....se vain kierrättää sisä ilmaa. Paloilma tulee ulkoa ja menee ulos. Ilmanvaihtoa ei tapahdu.
Omassa kulmimessa oli ostettaessa kattoluukut silikonoitu tiiviiksi... ihmettelin että miten voi olla jo tunnissa sisäilma niin ummehtuneen oloista ja kosteaa kun 4hlö sisällä. Luukkuja tutkiessa näkyi silikoni pakkoilmanvaihdon aukoissa...tunnissa parissa oli kaikki poistettu ja sen jälkeen ilma on ollut raikasta.
Joten sellasia kaasukammioita on liikkeelle ehkä muitakin....