Vaimo osti FB kirpparilta käyttämättömän "Ötökkä Hyttysansa 50" vehkeen kympillä. En olis uskonnu noin tehokkaaksi.Onko tuo purkki mihin 12v sähköä. Itsellä sellainen, krematorioksi kutsun. KEV:ltä yksi tietokone, tämä tapahtui jo kyllä lauantaina.
Uudet silmälasit ja aurinkolasit vahvuuksilla.
Viime viikolla tuli uusittua myös silmälasit....
Kahdet titaanikehyksiset (jotta ei nikkeliä) + monitehot parhailla mahdollisilla ominaisuuksilla 880 euroa ja sillä sai kahdet lasit. Specsaverssilta. Muilla kilpailijoilla sama setti olis ollut 1500-2100 eur. Kulttuurikuppila Brummiin biljetti Epassilla.
Juuu pitää Brummikin testata, tutut käyneet. Lauantaille festari fiilistelyä..
Ikkunanpesurobotin hommasin.
Ennen viime viikonloppua en edes tiennyt, että tuollaisiakin vehkeitä on olemassa. Heti oli pakko ostaa. Ensisijainen käyttötarkoitus on omakotitalon parvekelasitus, jossa harjan alla olevat ei-avattavat lasit on ulkopuolelta todella hankala pestä kun vaatii 2 kerroksen korkuisen telineen pystyttämisen. SIsäpuoleltakin vaatii tikkaat tai telineen, jotta saa sieltä ylhäältä pestuä Nyt saa parvekkeelta sujautettua robotin sinne ylös ulkopuolellekin ja se hoitaa homman. Helpottaa kovasti. Käsinpesua hitaampi se on. Saa nähdä tuleeko muuten käytettyä. Onhan meillä talossa 25 ikkunaa (4 pestävää pintaa per ikkuna) ja 30 avattavaa parveke- ja terassilasia. Muuten robotti sais hoitaa nuokin, mutta ei se osaa siirtyä ruudusta toiseen niin se sitoo siihen lähelle kuitenkin. Tiimityö robon kanssa saataa olla järkevin tapa. Ikkunanpesurobotin hommasin.Kerrohan sitten käyttökokemuksista. .. En ollut koskaan kuullutkaan moisista. Noita robotteja näyttää olevan tarjolla hyvin monen hintaista ja ilmeisesti myös laatuistakin. Ikkunanpesurobotin hommasin. Mulla on ollu sellainen jo yli 30 vuotta. Kieltämättä mekaniikka alkaa jo hieman olla kulunut ja homma on hitaampaa kuin aikoinaan ![]() ^
Sun robotti on varmaankin myös siinä mielessä parempi, että se osaa itsekseen siirtyä seuraavaan ikkunaan. Ei tartte samalla tavalla vahtia. ![]() |