Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Transporter T4 ABS jälkiasennus
-------:
Nyt on muutoskatsastettu auto ja kerrasta läpi.. Thumb
seppoko:
Muistan joskus lukeneeni TM:stä testin ABS vastaan ilman, olikohan lukkojarrutus. Vain Parhaat ABSit olivat yhtä lyhyitä kuin ilman, monilla jarrutusmatka pidempi kuin ilman. ABSin hyötyhän on, että se säilyttää ohjattavuuden, mikäli ei ylitetä fysiikan lakeja. Silloin auttaa enää rukous.
james_III:
--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 2.05.2018 kello on 18:13 ---Ymmärsinkö oikein....?
Susihuonojen renkaiden, liukkaan kelin ja liiallisen nopeuden lisäksi kännykkäkin oli korvalla.
--- Lainaus päättyy ---
Siltähän tuo vaikuttaisi, luulin jo että ite ajan ihan väärin kun tätä aloin lukemaan. Ite aina aatellu että absit, hipsit ja sipsit yms on niitä tilanteita varten kun ratin ja penkin välissä on töpeksitty. Ilmeisesti kuitenkin ne onkin ikäänkuin renkaan alle lentävää virtuaali soraa.
-------:
--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 2.05.2018 kello on 18:13 ---Ymmärsinkö oikein....?
Susihuonojen renkaiden, liukkaan kelin ja liiallisen nopeuden lisäksi kännykkäkin oli korvalla.
--- Lainaus päättyy ---
No joopa joo.. tästä tilanteesta on jo aikaa, kun vielä puhua luuriin sai.. Mutta tässä mun portterissa on Bluetooth. Ja uudet nastarenkaat, silti huomas talven loppu liukkaila absien puuttuminen, ja nyt ne on.. Katotaampa nyt miten ihanat onkaan ensi talvella.. Hyvältä ne tuntui soralla ja liukkaalla heinällä.. En pois anna. Ja ohjattavuus pysyy.. ;)
Pate:
Jos on turvatyynyt niin ilmeisesti nopeusrajoituskin muuttuu ABS:n myötä?
https://www.trafi.fi/tieliikenne/ajoneuvoluokat/nopeusrajoitukset
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta