Kirjoittaja
Aihe: Yrittäjien paratiisi (Luettu 4664 kertaa)
« Vastaus #1 : 4.04.2018 kello on 11:37 »
Muuten oikein mutta osingot olisi saanut nostaa vasta seuraavana pääsiäisenä...
« Vastaus #2 : 4.04.2018 kello on 13:44 »
« Vastaus #3 : 4.04.2018 kello on 15:29 »
Väliäkö tuolla. Eipä tuo sinänsä viihteellinen tarina ole laskettu oikein, eli lopputulos on mitä on, meni munat vanhaksi tai ei.
Palkasta ei makseta yhteisöveroa. Ja tuo palkan veroprogressio ei yltäisi 60% veroon, joten sikäli aika monta munaa voi koriin palauttaa. Sanotaanko että vaikka viisi lisää. Eli, käytännössä liki puolet munista jäi käteen ja niistäkin saa vähän takaisin kun jaksaa eläkkeelle asti munien kanssa touhuta.
« Vastaus #4 : 4.04.2018 kello on 15:36 »
Siinä näkyy selvästi mitä yrittäjät on, opettelisivat liikeyrityksen hoitamista ja ostaisivat laskukoneen. Se auttaa jo paljon.
« Vastaus #5 : 4.04.2018 kello on 16:59 »
Siinä näkyy selvästi mitä yrittäjät on, opettelisivat liikeyrityksen hoitamista ja ostaisivat laskukoneen. Se auttaa jo paljon.
Ei pidä yleistää noin tiukasti. Yrityksiä on monenlaisia. Nakkikioski on joo yritys, ja omistaja/toimitusjohtaja/nakinpaistaja/hallituksen puheenjohtaja kyllä tarvitsee laskimen ja kurssin sen käyttöön. Mutta. Jos yritysidea on enemmän, jos puuha on mahdollista kasvattaa muuksi kun vaan työllistää itsensä. Sillon tarvitaan paljon muutakin. Myös niitä jotka on koulutettu laskimen käyttöön. Jos kasvua haetaan niin ei sitä peräkylän veijari tee nelilaskimella. Järkyttävän paljon on niitä yrityksiä jossa omistaja tekee melkeen kaiken itse. Se ei ole kasvun tie. Tuohon opettelisivat laskimen käytön... ei satana. Palkkaisivat ammatti laskijan. Ja toimitusjohtajan, ja juristin, ja osaisivat antaa ammattilaisten tehdä kasvu ja talous.
« Vastaus #6 : 4.04.2018 kello on 17:10 »
Ei pidä yleistää noin tiukasti. Yrityksiä on monenlaisia.
' yrittäjä yrittää, sen on omalla alalla nähnyt. Laskukone auttaaisi näitäkin yrittäjiä ymmärtämään ettei 1+1 ole kolme.
« Vastaus #7 : 4.04.2018 kello on 17:40 »
' yrittäjä yrittää, sen on omalla alalla nähnyt. Laskukone auttaaisi näitäkin yrittäjiä ymmärtämään ettei 1+1 ole kolme.
Näistä voidaan olla montaa miltä. Meidä lakimieltä kun kysyi paljonko on 1+1 niin se kysyi: paljonko haluaisit sen olevan?
« Vastaus #8 : 4.04.2018 kello on 19:04 »
Harvassa on ne yritykset, joissa urakan jälkeen myöskään maksetaan duunarille palkka noin, että urakkasumma jaetaan tekijöiden tai tehdyn työosuuden määrällä.. Ja yritys/yrittäjä saa saman osuuden, josta maksetaan yrityksen verot. Jolloin sosiaalikulutkaan ei nouse noin suhteettoman korkeaksi. Toki, noin se menee, jos homma ei tuota palkkoja enempää. Silloin kannattaa ehkä hommata se laskutaitoinen pyörittämään euroja.
« Vastaus #9 : 4.04.2018 kello on 19:42 »
Harvassa on ne yritykset, joissa urakan jälkeen myöskään maksetaan duunarille palkka noin, että urakkasumma jaetaan tekijöiden tai tehdyn työosuuden määrällä.. Ja yritys/yrittäjä saa saman osuuden, josta maksetaan yrityksen verot. Jolloin sosiaalikulutkaan ei nouse noin suhteettoman korkeaksi. Toki, noin se menee, jos homma ei tuota palkkoja enempää. Silloin kannattaa ehkä hommata se laskutaitoinen pyörittämään euroja.
Ja joskus voi käydä niinkin että urakasta saatu summa ei kata edes palkkamenoja. Kun on laskettu vähän liika optimistisesti.
« Vastaus #10 : 4.04.2018 kello on 19:58 »
Ja joskus voi käydä niinkin että urakasta saatu summa ei kata edes palkkamenoja. Kun on laskettu vähän liika optimistisesti.
Niin tai tilanne voi olla täällä kilpailutuksien keskellä jopa se että: - Ota homma pikku tappiolla ja pidä työntekijät leivässä.- - Tai et ota hommaa ja lomautat/irtisanot työntekijät Oli SDP tai vasurit mitä mieltä vaan niin tämä ei pitäisi olla yritystoiminnan tavoite. Työntekijät ja verottaja voittaa. Yrittäjä häviää.
« Vastaus #11 : 4.04.2018 kello on 22:15 »
Mulla on pieni firma, 1 työntekijä mun lisäksi. Tehdään pienempiä ja suurempia korjauksia yleensä ihmisten kotona.
Jos jotain ni ainakin tässä oppii ihmisiä lukemaan ja tuntemaan. Ainakin siinä määrin etten anna rahalle tai varakkuudelle kovin suurta arvoa, toki rahaa tarvitaan mutta hyvin huomaa joistain taloudellisesti todella menestyneistä miten vähän se tuo onnea, raha kun ei koskaan tule ilmaiseksi.
Tuosta laskuopista, onhan se masentavaa miten paljon pitää laskuttaa että työntekijä saa kympin käteen, mutta ei tämä maa nykyisellään pyöri vähemmällä eikä tule pyörimäänkään, Hölmölän se semmoinen poliitikko on joka itseltään leikkaa valtaa tai palkkaa.
« Vastaus #12 : 4.04.2018 kello on 22:44 »
Näistä voidaan olla montaa miltä. Meidä lakimieltä kun kysyi paljonko on 1+1 niin se kysyi: paljonko haluaisit sen olevan?
Erään algebran mukaan 1+1=1, että siihen nähden... 
« Vastaus #13 : 5.04.2018 kello on 10:47 »
Niin tai tilanne voi olla täällä kilpailutuksien keskellä jopa se että: - Ota homma pikku tappiolla ja pidä työntekijät leivässä.- - Tai et ota hommaa ja lomautat/irtisanot työntekijät
Oli SDP tai vasurit mitä mieltä vaan niin tämä ei pitäisi olla yritystoiminnan tavoite. Työntekijät ja verottaja voittaa. Yrittäjä häviää.
Nuoko ne on ne vaihtoehdot? Mitäs jos olis kolmaskin. Palkkaa helevetin hyvä myyntimies. Markkinoi. Osta firmaan osaamista. Monien pikkuyritysten ongelma on juuri siinä että yrittäjä koettaa tehdä kaiken itse, ja mitä ei tee itse niin valvoo ja ohjeistaa väkensä tekemään juuri niinkuin oma näkemys on. Aikoinaan oli syksyn sävel kilpailu. Siellä esiintyi heppuja jotka uskoi olevansa suomen parhaita säveltämään, soittamaan, laulamaan, markkinoimaan, tuottamaan, ja kaikkea mahdollista. Vaikka osaaminen oli laulamisessa. Ihan niinkun pienyrittäjä joka uskoo osaavansa yrittämisen paremmin kuin kukaan muu. Vaikka on hitsari, tai remonttimies. Siis. Jos olet hyvä sorvari, niin sorvaa. Yritys rakentuu sorvaamiselle. Tee sitä minkä osaat. Palkkaa ammattilaiset tekemään se mikä ei ole osaamisaluettasi. Miten sorvari olisi hyvä myyntimies? Miten sorvari olisi hyvä henkilöstöhallinnos sa, talouslaskennassa, kehitystyössä, markkinoinnissa, hallitustyöskentely ssä, ei pojjaat, ei näin. Jos kasvua haetaan niin luota ammattilaisiin. Sorvaa kalikoita ja tee sitä minkä osaat. Toinen on se että jos tavoite on vaan työllistää itsensä, nii tee kaikki itse. Mene vaikka syksyn säveleen.
« Vastaus #14 : 5.04.2018 kello on 12:27 »
Suomen hallitus kuulemma järjestää muna(pää)yrittäjille työvoimaa 1:n suklaamunan kuukausi"palkalla" uhkaamalla työtöntä karenssilla , silloin ei saisi nykyistä 5:ttä suklaamunaa kuukaudessa työttömyyskorvausta .
Pitääköhän se paikkansa että vain harvoille ja valituille muna(pää)yrittäjille on tällaista työvoimaa tarjolla, esim Arska ei saa millään omaan munabisnekseensä tällaista työläistä koska Arskalla on väärän väriset tinapaperit oman puoluesuklaamunansa ympärillä.... Kun taas vastaavaa munabisnestä naapuritontilla tekevä Masa on saanut monta apuria, edellinen lähtee niin seuraava tulee. Mutta Masa kuuluukin siihen kulta(muna)possukerhoon.
Onneksi on melkein vuosi seuraavaan pääsiäiseen....
|