Valmistauduttu pidennetyn viikonlopun kuttuuri- ja sukulointiretkelle ison kirkon suuntaan.
|
Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 3174 3175 [3176] 3177 3178 ... 5009 [Seuraavalle sivulle] Siirry alas
*****
Valmistauduttu pidennetyn viikonlopun kuttuuri- ja sukulointiretkelle ison kirkon suuntaan.
Kuuntelen Radio Pookia ja huomasin hirvittävän rikoksen minkä siellä tekivät. Kuka keksii minkä?
![]() Kävin konehallissa katsomassa asuntoauton vointia ja laittelin verkkovirtatöpselin kiinni että hupipuolen akku latautuu ja älylaturi auton akkuun kiinni. Kevään koittaessa kun lämpötilat alkaa sahaamaan edestaas niin pakkasvahti sisällä pitää sisätilan pari astetta ulkolämpöä korkeampana ettei kosteus tiivisty sisään. Eipä ollut kosteudenpoistajaan kaan vielä vettä kerääntynyt. Vuosikausia olen tuolla systeemillä mennyt ja aina on keväällä kiva ottaa sisältä kuiva auto liikenteeseen.
Käyty pudottelemassa lumet pois matkakulkineen katolta.
Kuuntelen Radio Pookia ja huomasin hirvittävän rikoksen minkä siellä tekivät. Kuka keksii minkä?Soittivat Kultaiset korvarenkaat. "Kohtasin kerran tiellä mustalaisen" Millonkahan vaatimus on kohtasin kerran tiellä mustahameisen naisen. Huomenta vaan kaikille! Ajattelin ilmoittautua, jotta hengissä ollaan ja tehty töitä,töitä. Vietetty syntymäpäivät ja kaikkea muuta mukavaa. Ja yli vuosi ilman alkoholia
*****
Millonkahan vaatimus on kohtasin kerran tiellä mustahameisen naisen. Tarkoitat varmaankin, mustahameisen henkilön. Off-Topic:Tarkoitat varmaankin, mustahameisen henkilön.Ainakin entiwanhaan jossain Urjala-Lempäälä välillä oli 'tavaratalo', jonka ovella oli iso kyltti: 'Pääsy kielletty pitkissä kansallispuvun hameissa*. Kaatopaikkakuorman kävin viemässä, auton tankkasin ja kävin hallilla laittamassa Hymerin akut latautumaan. Hupiakut oli 12,5 V, starttiakku 12 V. Marraskuun alussa viimeksi latailtu, vaan kaikki on nyt AGM-akkuja.
Pojan kanssa sen huone tyhjäksi, parvisängyn purku. Valtava määrä leluja, Aku Ankkoja ja tieokone tarvikkeita laatikoihin pakattiin.
Nyt uusi sänky kasaan ja uusi opiskelupöytä pitäisi käydä ostamassa. Purettu yhestä paikkaa ovea, listaa ym. Imuroitu, pesty maalarinpesuaineell a ja paklattu pahimpia koloja. Josko sitä huomenna pääsisi pohjamaalia levittämmään..
Sen sanon, että olipahan melkonen pesusavotta! Tilassa vejetty jokunen aski tupakkia... Se muuten se nikotiinikäry nousee pohjamaalin päälle monta monta kertaa vielä.. Siihen on olemass oma aine, akrostop.
Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 3174 3175 [3176] 3177 3178 ... 5009 [Seuraavalle sivulle] Siirry ylös
|