Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut

Asuntovaunujen keulojen muotoilua

<< < (9/14) > >>

K.E.V:
Sanotaan nyt etten kai ihan tvh:n taukotupaa viitsisi hinata reilua 10:ä / vuosi  ::)
Niilläkin on omat tarkoituksensa, mutt ei sovi itselle.
Hienompi tuo Lerssisen "äijävaunu" on kuin tuo leikkieko

megaman:
 Knaussin keula edelleen virtaviivainen. Jotenkin kuvista ei kokonaan asia käy ilmi, pitää seistä itse lähellä vieressä niin homma aukenee.

Catiska:
Miten sen silmällä näkee mikä on virtaviivainen ja mikä ei?? Ilmanvastus kun ei ole ihan niin yksinkertainen juttu että viistotaan keulaa ja ollaan onnellisia.
Tuossakin keulan reunat on muotoilematta täysin. No, minäkään en osaa varmaksi sanoa paljonko siitä on haittaa mutta tiedän että hyötyä siitä ei ainakaan ole.

HiTec:

--- Lainaus käyttäjältä: Catiska -  9.03.2018     kello on 12:51 ---Miten sen silmällä näkee mikä on virtaviivainen ja mikä ei?? Ilmanvastus kun ei ole ihan niin yksinkertainen juttu että viistotaan keulaa ja ollaan onnellisia.

--- Lainaus päättyy ---

Itse asiassa joskus oli juttua jossain dokkarissa mm. luotijunien keulamuodoista, mikä toimisi tehokkaimmin noissa nopeuksissa ja lopulta päätyivät ankan nokkaa muistuttavaan muotoon = luonto siis tässäkin kohtaa osoitti sen toimivimman ratkaisun Thumb

megaman:
Juu, ei ehkä ole ilmanvastus yksinkertainen juttu, mutta eipä tarvii olla mikään sherlokkikaan ymmärtääkseen 90 astetta vs. 45 astetta ja kumpi jarruttaa enempi. Perusnegatiivisella asenteella sekin voi olla vaikeaa hyväksyä... :laugh:

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View