Pieniä on kavereiden remontit,kun kotiudun täältä,taka-akselin jarrut menee uusiksi,kaikki !!
Hanki Volvo

Pieniä on kavereiden remontit,kun kotiudun täältä,taka-akselin jarrut menee uusiksi,kaikki !! Hanki Volvo ![]() Hanki Volvo Hyvä auto Volvo on, ei siinä mitään. On siinäkin kuintenkin vikansa, kuten muissakin. Itsellä oli muutamavuosi sitten -96 850 farkku. 150tkm ajettu ostettaessa ja aika pian meni pakosarja uusiksi, koska halkesi siten että pakokaasut tulivat ohjaamoon (hinta 800€). Tämän jälkeen hajosi pakoptken joustoelementti, jota ei Vollella myydä erikseen, vaan ainoastaan katalysaattorin kanssa (hinta 450€) .Sain kuitenkin kaverin avustuksela modattua tarvike joustoelementistä vanhaan putkistoon käyvän osan. Hitsausta ja rälläkkää tarvittiin, mutta yli 400€ säästyi. ABS jarrut tuossa oli ikuinen riesa. Niitä sai olla huoltamassa aina kun vain jaksoi. Milloin oli mikäkin anturi rikkki. Se tuossa oli mielestäni parasta, että oli todella mukava auto ajella. Ajettavuudeltaan löisi edelleenkin monet tämänpäivän uudet autot. Turvalliseksikin tuota kehuvat, itsellä ei onneksi tuosta kokemusta. Aina näihin katiskoihin saa olla rahaa pistämässä. Kuitenkin kun yrittää hyvin pitää, niin vähän halvemmalla pääsee. Pari Volvoa ollut itselläkin,tosin niitä vanhoja.145 B 20 farmari oli jonku vuoden ensin,tuo auto oli talven kovimmillakin pakkasilla aivan älyttömän lämmin.Bensaa paloi kesällä matka-ajossa alle kahdeksan,talvikulutus "hieman"enemmän.Toinen oli 245 2.4 dieseli,hyvä vaununveturi ja kaikinpuolin mieluinen(myös vaimon)peli.Normaali huollot tein,ei mitään ongelmia.
Minkä vuotinen se santa fe on mihin se pumppu jouduttiin vaihtamaan?
![]() Minkä vuotinen se santa fe on mihin se pumppu jouduttiin vaihtamaan?-04 CRDi VGT 160tkm ajettu. En uskaltanut ottaa riskiä vuotavan pumpun kanssa, koska kia/hyundai foorumilla oli kertomus totaalisesta moottorituhosta, jonka aiheutti vuotava pumppu. Mulla on kolme vuotta nuorempi 120t ajettu,olisin kiinostunut sen sivuston osoitteesta mistä noita juttuja pääsee lueskelemaan.Josko seuraavat kymmenen vuotta ajeltais näillä.Alku on sujunut toistaiseksi,kertaakaan en ole nokkapeltiä avannut kuin polttimon vaihtoon ja pissapojan nestettä varten.Huomattavast i viattomampi kuin 2003 V70 volvo.Nytkin volvon etuikkunan tiivisteen kiristysnauha irtoilee ja etupäässä ilmeisesti alatukivarressa jotain häikkää kun pikkunen kolahtelu kuuluu joustoissa.Takajous itus ei enään kovin jämäkkä.Istuin lämmitin polttaa joko auton tai persauksen ym. pientä.
Onhan volvolle jo vähän yli 200t näytetty maailmaa.Ei muuta vikaa,kun akku tyhjenee
varmaan vaihto edessä ![]() Mulla on kolme vuotta nuorempi 120t ajettu,olisin kiinostunut sen sivuston osoitteesta mistä noita juttuja pääsee lueskelemaan.Josko seuraavat kymmenen vuotta ajeltais näillä.Alku on sujunut toistaiseksi,kertaakaan en ole nokkapeltiä avannut kuin polttimon vaihtoon ja pissapojan nestettä varten.Huomattavast i viattomampi kuin 2003 V70 volvo.Nytkin volvon etuikkunan tiivisteen kiristysnauha irtoilee ja etupäässä ilmeisesti alatukivarressa jotain häikkää kun pikkunen kolahtelu kuuluu joustoissa.Takajous itus ei enään kovin jämäkkä.Istuin lämmitin polttaa joko auton tai persauksen ym. pientä. Ja mulla on 940 -95 450t km ajettu ei juuri korjaamista mutta eikö se ookkin viimeisiä oikeita volvoja. Mulla on kolme vuotta nuorempi 120t ajettu,olisin kiinostunut sen sivuston osoitteesta mistä noita juttuja pääsee lueskelemaan. http://www.khcf.org/ Tuossa vielä suora linkki topicciin, jossa mottorin hajoamisesta http://www.khcf.org/index.php?topic=2047.0 Tänään irroittelin sisäilmapuhaltimen. Tarkoituksena putsata ja vähän rasvata moottorin akselia. Nuo teinkin, mutta huomasin samalla että hiilistä on enää seitsemännes jäljellä. Laittelin takaisin ja nyt mietin että löytyyköhän tuollaiseen boschin moottoriin 8x10mm mallin hiiliä?
*****
Volvot loppui Amazoniin !!
![]() Volvot loppui Amazoniin !! Ja minä oon aatellut että loppui siihen kun kartaanit jäi pois .Ja minä oon aatellut että loppui siihen kun kartaanit jäi pois No ei ne uudemmatkaan ihan kuraa voi olla. Nettiautokin on täynnä puolimiljoonaa ajettuja ja vielä kukkuu kummasti. Sitä nyt sitten ei tiedä minkälaista kiinan pskaa sieltä Volvolta alkaa tuolemaan jatkossa. Juu,Kiitos linkistä.Sen verran asiasta,uudemmat santa feet on 2,2 koneella ja oliko 2010 kone uudistettiin.Siltä onko näissä uudemmissa myllyissä boscin pumpuihin tullut korjaus en tiedä.Lastutus keskustelun yhteydessä kysyin maahantuojalta voisko minun auton softa päivittää uudemmalla.Teknisiä tietoja tutkaillessa kävi selväksi että tehon lisäys oli saatu aikaiseksi tekniikkaa muuttamalla eikä lastutuksella.
|