Tekniikkakeskustelut > Projektit
MAN
Stara:
Tässä hyvän Kultakatriina-kahvin lomassa mietiskelen tuota sähköntuottoa.
Oliskos jollain omakohtaista kokemusta sopivista ja toimivista paneeleista ja MPPT säätimestä (2x250 W, 24 Vdc)?
Toki noita on netti väärällään, mutta mieluusti kuulisi kokemuksia käyttäjiltä ennen ratkaisun tekemistä.
Rölli:
--- Lainaus käyttäjältä: Simasuu - 14.06.2017 kello on 17:58 ---Tässä hyvän Kultakatriina-kahvin lomassa mietiskelen tuota sähköntuottoa.
Oliskos jollain omakohtaista kokemusta sopivista ja toimivista paneeleista ja MPPT säätimestä (2x250 W, 24 Vdc)?
Toki noita on netti väärällään, mutta mieluusti kuulisi kokemuksia käyttäjiltä ennen ratkaisun tekemistä.
--- Lainaus päättyy ---
tosta edulliset kennot https://www.aurinkopaneelikauppa.fi/epages/aurinkopaneelikauppa.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/20120903-11092-142553-1/Products/02251
ja jos 4 volttiin kytket ni 20A mppt säädin perään esim: http://www.ebay.com/itm/EPever-Tracer-10A-20A-30A-40A-MPPT-Solar-Charge-Controller-or-MT50-from-EPsolar-/231263407554?var=&hash=item35d85f8dc2:m:muRVWELMnr0mXZRtf30 cwYA
Stara:
Testiajo tehty. Matkaa taisi kertyä reilut kahdeksan tuhatta kilometriä. Siihen mahtui sitten motaria, pientä kylätietä, rantabulevardia, vuoristopolkua jne.
Matkan kääntöpisteinä olivat Constanta ja Tiranan maakunta.
Nyt sitten yhteenvedon aika. Meneekö myyntiin, vai jääkö taloon (veikkaan viimeistä vaihtoehtoa). Jos jää taloon, niin alettava miettimään seuraavaa kehitysversiota siltä pohjalta, mitä matkan aikana havaittiin.
Joku taisi olla kiinnostunut laitteen polttoainekulutukse sta. Kaikki meni, mitä tankkiin oli laitettu. Onneksi ei ole ajotietokoneita, että ei tarvitse stressata, meneekö desi alle, vai päälle. Keskikulutus oli kuulema luokkaa 25 l/satanen. Toki vaihtelu melko suurta, riippuen siitä, ajoiko vuoristoa kakkosella ylös, vai nätisti kruisaillen kylätietä.
Tuossa aiemmin taisivat jotkut ns. "asiantuntijat" päivitellä, missä tuollaisella laitteella voi ajella? No, kuluuhan se elämä noissakin mietteissä.
Kiitokset "Röllille" vihjeistä!
Ps. Tunteeko joku Mascotin invertterin korjaajia, sellaista voisi kohta kaipailla? Kyseessä 24 Vdc -> 230 Vac, 1500 W.
RR:
Mulla olis ylimääräinen modifioitua kanttiaaltoa tuottava 24 v/3 kva laitos. Laita viestiä jos kiinnostaa, Kouvolasta löytyy.
Stara:
--- Lainaus käyttäjältä: RR - 1.07.2017 kello on 16:45 ---Mulla olis ylimääräinen modifioitua kanttiaaltoa tuottava 24 v/3 kva laitos. Laita viestiä jos kiinnostaa, Kouvolasta löytyy.
--- Lainaus päättyy ---
Hyvä tieto, kiitos, katsotaan, miten projekti etenee!
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta