Asiantuntijathan on aina käyttäneet Mobil 1:stä. 

|
Asiantuntijathan on aina käyttäneet Mobil 1:stä.
![]() Asiantuntijathan on aina käyttäneet Mobil 1:stä.Mutta eihän tällä ole tekemistä aidon kanssa mitään. Juuri luin lehdestä että esim Mozzarella juustoa tuodaan väärennettynä suomeenkin, jotain rahkaa itämailta mihin lisätty kemikaaleja. Ei kai vika tuotemerkkien käyttäjissä ole.. Mutt jos noist öljyist viälä..
Just ½h sitten vaihdoin tohon isompaan kikottimeen reilu 14 l. Nesteeltä suoraan ovelle tilasin vuodeksi eteenpäin liemiä, ei oo vaaraa väärännöksestä.. Suodattimet taas suoraan jenkkilästä. Sama motocraftin tuplasuodatin usa... .fi putkassa 182€ + postikulut. Tilasin muun toimituksen yhteydessä samaisen MC tuplafilsun 44 $ (+24% alv, tulli 0, 29 $ UPSpaketti kaikelle). Nesteen Turbo NEX (täyssynt) jossa paremmat luokitukset kuin missään aftermarket Mobilissa, joka olis ollut tuplahintasta jonkun välikäden/tukkurin kautta. Jos merkkituotetta saa edullisesti, pitäisikö aina epäillä tuotteen alkuperää? Varmistuakseen tuotteen oikellisuudesta sen pitää olla kalliimpi.
![]() Mutta eihän tällä ole tekemistä aidon kanssa mitään. Ei, ei ole. Tämä vaan nyt iski niiiin syvälle yleiseen öljykeskusteluun. Jos merkkituotetta saa edullisesti, pitäisikö aina epäillä tuotteen alkuperää? Varmistuakseen tuotteen oikellisuudesta sen pitää olla kalliimpi. Eli vika hinnoittelussa. Oisko pitänyt samaa väärennöstä myydä normi hinnalla eli paremmalla katteella. Kauankohan ois kestänyt ennen kiinni jääntiä, ennemmin tai myöhemmin kuitenki. Eli vika hinnoittelussa. Oisko pitänyt samaa väärennöstä myydä normi hinnalla eli paremmalla katteella. Kauankohan ois kestänyt ennen kiinni jääntiä, ennemmin tai myöhemmin kuitenki.No olisi se henkilökunta huomannut epämääräisen näköisen purkin millä hinnalla vaan, kuten nyt kävi Onkohan 3000:kin väärennettyä jota käytän, oli tosin ensin 5 l. kannuissa?
Tästä ollut kyse:
Lainaus Rikosilmoituksen asiassa teki ExxonMobil Finland. Yrityksen työntekijä oli huomannut raisiolaisessa myymälässä epämääräisesti pakattua öljyä. Laboratoriotesteiss ä vahvistui, että öljy oli väärennettyä. Väärennysepäily koskee tuotetta Mobil 1 Peak Life 5W-50.http://www.is.fi/autot/art-2000005177618.html Mutta eihän tällä ole tekemistä aidon kanssa mitään.kun puhutaan viinistä tai ruuasta, on siinä vastuu myös maistajalla. onhan se hienoo ostaa evianin vettä pullossa, käytännössä tulee puhtaampaa vettä kraanasta. jos merkki tekee siitä paremman makusen, niin ymmärrän ![]() No olisi se henkilökunta huomannut epämääräisen näköisen purkin millä hinnalla vaan, kuten nyt käviAinoa virhe oli siis epämääräisen näköinen etiketti purkissa.... Ovat varmaan jo oppineet ja nyt väärennökset tulevat aivan identtisen näköisissä purkeissa. Ei tuossa ole mitään ihmeellistä. Suomalainen ajaa päästömanipuloidull a Volkswagenilla jossa alla on Nokian renkaat ja koneessa väärennetyt Mobilin öljyt. Ja kyydissä neljä vainoa pakoon lähtenyttä turvapaikanhakijaa.
Ainoa virhe oli siis epämääräisen näköinen etiketti purkissa....Mä en ymmärrä mitä hauskaa tuossa on ? Joku voi pilata autonsa moottorin jollain p*ska mineraaliöljyllä minkä ostanut täysisynteettisen hinnalla. *ittu ! Mutta ymmärrän kyllä kun sanonnan suunnan tiedän.... Mä en ymmärrä mitä hauskaa tuossa on ? Joku voi pilata autonsa moottorin jollain p*ska mineraaliöljyllä minkä ostanut täysisynteettisen hinnalla. *ittu !Kuka väittää, että tuossa jotain hauskaa olisi.... Tämä on vain yksi elämän totuus. Tieto tuo tuskaa. Ollaan vain onnellisia tietämättömyydessäm me. |