rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: Miten valitsette yöpymispaikan esim. Keski-Euroopan reissulla?  (Luettu 5878 kertaa)

*****
  • Karavaanari
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla: 4.08.2025 kello on 17:00
Yövyttekö leirintäalueella, stellplatzissa vai jossain muussa parkissa?

Valitsetteko paikan vasta illan tummetessa, kun näette sopivan parkkipaikan tai leirintäalueen? Vai päätättekö yöpymispaikan etukäteen kartasta etsien? Käytättekö ACSI- tai jotain muuta opasta? Haetteko paikan esim. älypuhelimella? Onko sopivaa kännysovellusta Windows-puhelimeen saatavissa?

Itse olen viime reissuilla toiminut niin, että autossa aamupalalla katson ACSI-oppaasta muutaman sopivan leirintäalueen, johon ajan päivän ajojen jälkeen. Aamukahvin lomassa laitan sitten sopivien paikkojen koordinaatit puhelimeen, joten matkalla ei tarvitse enää ihmetellä niiden sijaintia.

Joskus olen myös katsonut sopivia Stellplatzeja ja tähdännyt niihin.  Stelllplatzeja olen jo selvitellyt etukäteen ennen matkaa, koska aina ei ole matkalla ole ollut nettiyhteyttä käytettävissä.
Jokaisessa tyylissä ja tavassa on sekä hyviä, että huonoja puolia.

Omia kokemuksien mukaan: 
Leirintäalueen plussat: Alueella usein kaikki palvelut, vesien tyhjentämiset ja täytöt jne. Turvallisuus.
Leirintäalueen miinukset:  Alue usein syrjässä esim. kaupungin tai kylän nähtävyyksistä.  Hinta, varsinkin jos tarkoituksena on vain pikainen yöpyminen.

Stellplatzien plussat: Saapuminen vaikka myöhään mahdollista, usein lähellä kaupungin tai kylän nähtävyyksistä.
Stellplatzien miinukset: Suositut platzit täynnä, jolloin pitää hakea uusi paikka yöllä. Palveluita vähemmän. Turvallisuus?


Muu parkin plussat: Voi valita itselleen sopivan paikan läheltä nähtävyyksiä. Ilmainen parkki.
Muun parkin miinukset: Turvallisuus? Ei palveluita.




*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:29.11.2025 kello on 13:06
  • Kulkija
Aika hyvin kuvasit minun toimintatavan. Reittiä on kyllä suunniteltu jo ennen matkaa ja vaihtoehtoja on valmiina olemassa. Suunnitelmia muutellaan myös, mutta harvoin etsitään parkkipaikkaa lennosta. Skidien kanssa turvallisuudellakin on merkitystä. Viihdytään leirintäalueilla, joten käytetään niitä enemmänkin kuin mikä olisi tarpeen huollon kannalta. Stellplatzeja ja esim. viinitilojen parkkipaikkoja myös. Puskia vaihtelevasti ja vähemmän, joka reissulla kuitenkin. On maakohtaista, miten niitä löytyy.

ACSI sovellus on käytössä, Herellä navigoidaan vanha Tom Tom kaverina välillä. Kartoilla yleissuunnittelu ja kartturi niitä myös ajon aikana vilkuilee, vaikkei ole tarviskaan.

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla:eilen kello 21:58
    • circleset
Meillä reissun runko ja päärastit on suunniteltu kotona ja sitä myöten katsottu noiden must paikkojen leirintäalueet valmiiksi.

ACSI:n appsi on käytössä ja siirtymillä on joskus otettu ihan lennosta tuon avulla leirintäalue minne mennään. Appsi on mielestäni ihan kätevä kun paikannus on päällä niin siitä saa suoraan navigoinnin alueelle ja "nappia painamalla" soitettua jotta voi tarvittaessa kysyä onko tilaa.

ACSI:n Appsin miinukset: ei ole päivitystenkään jälkeen täysin vakaa ja arvosteluiden määrä on suppea verrattuna mm. googleen, facebookiin etc. Uutena tuli ladattua camping.info mutta tuota ei ole tullut tositoimissa vielä testattua.

Stellplatzit vois olla vaihtoehto jos ei olisi vaunulla liikenteessä.

Muualla (parkkipaikka tms) yöpyminen on äärimmäinen vaihtoehto eikä sitä ole tullut harrastettua. Lähinnä turvallisuussyistä ja itse en pidä tuota leirintäaluemaksua kovin kummoisena säästökohteena.

Kämppäreiden plussat nuo mainitut palvelut, turvallisuus ja aktiviteetit muksuille. Harvoin nuo alueet on kovin kaukana nähtävyyksistä. Veturilla pääsee pelipaikoille helposti :)

 

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:29.11.2025 kello on 13:06
  • Kulkija
Toki vaunun kanssa alueella oltiin mekin lähes aina. Niillä osuuksilla, millä reissasin yksin, käytin vaununkin kanssa joskus parkkipaikkoja ja jopa vaunun sallivaa stellplatzia (ovat harvassa vaan).

Bavarian mainitsema http://www.campercontact.com/en/ saattaisi olla kanssa hyvä jatkossa.

*****
  • Aluevalvoja
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 10:01
  • Autossa on pyörät
Kyllähän noita on senverran taottu omaan M$ Kartat sovellukseen muistiin ettei ilman jää.
Nehän näkyy omassa puhelimessa mitä kotona tallennettu ja luuri toimii navina.

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:10.03.2022 kello on 18:27
  • Jo vain !
Jos roamingmaksut jää olemattomiksi niin Campercontact:lla aion tulevaisuudessa pelata.
Siitä vain Open in Google maps ja eikun navigoimaan .
Saapihan nähdä kuin meidän käy. Eletään kuitenkin toivossa että omalla liittymällä voi tulevaisuudessa toimia missä vain.
Aiemmin katsoin tuosta aina missä wifiä oli . Leirissä ,Mäkkärin pihalla,huoltoasemien pihalla ja yllättävissäkin paikoissa  missä oli langatonta vapaata verkkoa.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:eilen kello 19:04
Turvallisuudesta leirintäalueiden ulkopuolella - kun ollaan sivistyksen parissa, eikä "erämaassa", ja kulkijoita on. Silloin sinne missä on niitä muitakin kanssavaanareita (sakuja, hollannikkaita, belkkuja, ranskiksia), niin naapuriksi vaan. Ovat yleensä juttelevaisia, ainakin kun suomenpystäriä vie raaputettavaksi, "fox ?, wtf.. "  ;D

Aikoinaan -70 luvulla Norjassa kesän turskareissuilla sai noita eteläneläviä kirota kun puskapaikoilla oli tilaa ympäriinsä, niin niiden prkl piti aina ängetä naapuriin.. edelläkävijöillä oli syynsä, joka myöhemmin selvisi  :-[

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 09:17
  • viva la France
Pääosin stellplatzeillaa, joskus leirintäalueella. Mutta harvoin.
Riippuu paikan valinta matkasta, jos ollaan menossa kauas niin yövytään kun siltä tuntuu.
Kun matkaillaa kohteiden lähellä, niin etsitään yleensä lähin stellplatz.
P.s. Turvallisuus platzeilla tuntuu olevan parempi kuin leirintäalueilla.
Monesta olen kuullut leirintäalueella ryöstetystä, mutta en yhdestäkään virallisella platzilla tapahtuneesta.
Sitten nuo moottoriteiden varret on asia erikseen.
Ja tuo campercontac on tosi hyvä, etsii sitten leirintäaluetta tai platzia. Voi katsoa kriteerit millä etsitään eli saa
se mitä ei halua pois sotkemasta. Halpa ottaa appina niin puhelimeen, tablettiin kun läppäriinkin.
Ja sieltä löytyy kaikki silloin myös offlinenä.
Ja sen voi tilata myös levykkenä.
https://www.nkc.nl/lidmaatschap/ledenvoordeel/onderweg/campercontact-app/
http://www.campercontact.com/en/content/app

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 10:22
  • Kohtele toisia kuten toiset sinua
Tahtoo nuo yöpaikan valinnat toistua tutuille alueille joissa on aiemminkin yövytty. 
Mukavuus on siinä ettei tarvitse hakea palveluja vaan saa heti leiriydyttyä alkaa levähtämään.  Joskus jopa niin että ihan samalle paikalle pysäköidään.
Joskus otti ihan päähän tuo samojen paikkojen koluaminen.  Silloin ajettiin tarkoituksella tutkimaan Euroopan mantereen luoteiskulmaa Tanskasta alastullessa.  Useimmiten tuli aiemmin ajettua suoraan etelään.  Sinne kulmaan eivät johtaneet moottoritiet mutta kuitenkin oli ihan riittävän hyvät väylät. Nopeus vaan putosi mottoritienopeuksui sta puoleen.
Ihan mukava oli tuokin kulma tutkia.  Hyviä leirialueita oli riittävästi Atlannin rannalla ja mahtava monisatametrinen vuorovesi-ilmiö matalassa rannassa.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:eilen kello 21:25
Turvallisuudesta leirintäalueiden ulkopuolella - kun ollaan sivistyksen parissa, eikä "erämaassa", ja kulkijoita on. Silloin sinne missä on niitä muitakin kanssavaanareita (sakuja, hollannikkaita, belkkuja, ranskiksia), niin naapuriksi vaan. Ovat yleensä juttelevaisia, ainakin kun suomenpystäriä vie raaputettavaksi, "fox ?, wtf.. "  ;D

Tai sitten ajaa muutaman kilometrin päätieltä, johonkin pikkukylään.
Siellä saa olla rauhassa.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:29.11.2025 kello on 13:06
  • Kulkija
Tahtoo nuo yöpaikan valinnat toistua tutuille alueille joissa on aiemminkin yövytty.

Kahdessa paikassa ulkomailla muistaakseni on käyty toisenkin kerran, jos en nyt mitään unohda. Molemmat hyvin hollilla, eli Birkensee Hannoverin alapuolella ja Bremenin kaupungin alue. Brahen linnan rosvoparkissa Vätternin maisemissa olen yöpynyt kolmesti. Aika haulikolla kartalle ammuttuja nuo meidän yöpymispaikat on, Pohjois-Saksan jälkeen varsinkin.

Lazy camping Slovakiassa, Panorama du Pyla Ranskassa ja Wigry on sellaisia, joihin melko varmasti vielä palataan. Muuten vaihtelu on toistaiseksi virkistänyt, mutta tiiä millaiseksi sitä vanhemmiten muuttuu.  :D

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 10:22
  • Kohtele toisia kuten toiset sinua
Niinhän se on että mitä "lähempänä" Suomea ollaan yöpymässä sitä tutumpia nuo yöpaikat ovat.  Kun etelämmäksi, lännemmäksi tai idemmäksi mennään alkaa eri paikat tulla mukaan.  Joskus ollaan aivan tarkoituksella viivytelty lähtöä esim. Travemundesta tai lähistöltä että seuraavan yön paikka olisi uusi, mutta tahtoo se tankkaus Cittissä kuitenkin olla aika vakio.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:29.11.2025 kello on 13:06
  • Kulkija
Siirretty tästä prepaid liittymä -keskustelut omaan ketjuun: https://karavaanari.org/index.php/topic,18378.0.html

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 08:24
  • Nuperokuljin, 2h+keittiö. Tonttina Suomi.
Vielä ennen viime vuotta olimme pääsääntöisesti ACSI-alennusalueilla. Mutta viime vuonna kun "löysin" yhdistetyn ACSI-alennus-  ja Stellplatzkirjan, niin jonkin verran enemmän käytimme Stellplatzeja.  Ja Saksassa lisääntyi myös motareiden Rastplatzeilla yöpymiset kun piti tehdä suht. noppeesti matkaa. Ei pelkän yöpymisen takia viitsinyt poiketa motarilta pois.

http://webshop.acsi.eu/de/campingcard-acsi2014/campingcard-stellplatzfuhrer-abonnement-2359.html

Viime vuonna sai vapaa-aika.comistakin.

*****
  • Karavaanari
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla: 4.08.2025 kello on 17:00
Kiitokset kaikille, hyviä vinkkejä ja kommentteja, tuo yhdistetty opas jossa Stellplatzitkin vaikuttaa lupaavalta.