Matkailukeskustelut > SFC-alueet
SF-Caravan ry:n ongelma
Alan:
Niin tai näin, yhdistystoiminnan perusteet ei ehkä ulotu pintaa syvemmälle verotuskuvioihin, jos edes sinne asti.
Niinkö on, että yhdistyksessä on kohta veroasiantuntija yhtä tärkeä hahmo kuin tähän asti timpuri ja sähköasentaja. :o
"Masi":
Js otsakkeeseen palatakseni SFC:n suurin ongelma on kausipaikkalaisten pelko että jos uudistuksia tehdään niin se on hieltä pois. Aika selkeästi tullut keskustelussa esiin.
Ja joku kokoajan toistaa että alueiden pito on se asia eikä matkailun edistäminen. Vaikka siellä säännöissä varmasti lukee jokaisella yhdistyksellä tuo asia.
pamaus:
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 28.11.2016 kello on 08:36 ---Niin tai näin, yhdistystoiminnan perusteet ei ehkä ulotu pintaa syvemmälle verotuskuvioihin, jos edes sinne asti.
Niinkö on, että yhdistyksessä on kohta veroasiantuntija yhtä tärkeä hahmo kuin tähän asti timpuri ja sähköasentaja. :o
--- Lainaus päättyy ---
Jos veikata pitää, niin joku SFC alue on joskus keksinyt tämän isäntävelvoitteen, sitten siitä on syntynyt jupina alueelle, ja jotkut ovat olleet vastaan asiaa. Ne jotka ovat vastustaneet ovat keksineet kaikki mahdolliset syyt, että ei tarvitse joutua isännäksi esim terveys ja verotus tms
Todennäköisesti asia on mennyt niin, että joku yhdistys on pyytänyt verottajalta lausunnon k.o. asiasta ja varmaan joku toinenkin ja asia on todettu lailliseksi. Näiden lausuntojen myötä isäntävelvoite on vähitellen levinnyt monille muille alueille. Ja tämä on saattanut tapahtua yli 20 vuotta sitten, kun Suomi joutui laman kouriin.
Ja tämä kaikki oli arvausta ; )
Turhan Höpöttäjä:
No niin. Nyt voisi tästä keskustelusta tehdä koostteen, ja laittaa SFC:n liituraidoille ja jäsenkeskusteluihin . Eipähän jää sitten seläntakana puhumiseksi. Ja kuka olisi joka ottaisi yhteyttä eteen päin, vaikka se joka on aktiivisemmin tässä kirjoitellut. ;)
Alan:
Luuletko oikeasti, että näitä keskusteluja ei lueta. Korvat punaisina mahtaa olla monikin taho eri puolilla, tai sitten ei.
Veroasioiden repostelu ei kyllä toimi yhteisen edun hyväksi, muttei niin tee SFC:n toimintakaan ABC -sopimukseen sun muineen.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta