Pyörälaakerin ensimmäiset ääntelyt? Ei välttämättä edes tunne vielä väljyyttä, Hyvinkin tyypillinen oire pitkän seisottamisen jälkeen joka ei ajamalla poistu
|
Sivuja: [1] Siirry alas
Pyörälaakerin ensimmäiset ääntelyt? Ei välttämättä edes tunne vielä väljyyttä, Hyvinkin tyypillinen oire pitkän seisottamisen jälkeen joka ei ajamalla poistu
Minulla oli volkkarissa oikeanpuolen molemmat pyöränlaakerit finaalissa 80000km:n kohdalla. Sen voi testata siten, että kun ajaessa kaartaa vasemmalle, ääni lisääntyy kun oikealle etupyörälle tulee enempi painetta ja vastaavasti oikealle kaarrettaessa oikea puoli kevenee ja ääni vähenee, näin toimi volkkarissa.
*****
Ihme juttu katsastin auton viime viikolla lauvantaina,sanovat aluksi ettei ole katsastus aikaa kaikki katsastusaika oli määrätty etukäteen.Kysyn kuitenkin voiko jättää auton katsastukseen jos tulee peruutusaikoja .Lupasin tullaan auton noutamaan kello 13.30.
Olihan se siellä valmiina leimattuna.Pyöränla akerin väljyydestä ei tullut mitään huomauttamista,kyllä mielestäni pyöränlaakeri pitäisi oireilla jo vahvasti jonkinlaisena clappina kun selvä jurina ilmenee ![]() Ihme juttu katsastin auton viime viikolla lauvantaina,sanovat aluksi ettei ole katsastus aikaa kaikki katsastusaika oli määrätty etukäteen.Kysyn kuitenkin voiko jättää auton katsastukseen jos tulee peruutusaikoja .Lupasin tullaan auton noutamaan kello 13.30. Aikaisemmassa ducatossa oli koko minulla olo ajan toisessa etupyörän laakerissa pientä klappia ja se ei jurissut. Odotin joka katsastuksessa että mainitsevat siitä. Koskaan ei tullut mainintaa, joten nuo laakeriviat ovat aika yksilöllisiä.
*****
Moi Aippe , kiitti tiedosta .Itsellenikin tuli vahvasti sellainen olo että kysymys pyöränlaakeri ongelmasta en tiedä olenko oikeassa .Sitä kuitenkin kannattaa kysyy aina toisenkin mielipidettä kertaa voi jäädä sellaisia asioita tajuamatta ja huomioimatta jotain olellista.Tosiaanki n ongelma lähemmin ilmenee kun tulee pusku voimaa ajessa oikealle puolelle .Mikähän muu voisi aiheuttaa jurinan
Mites toi pyöränlaakeri vaihto, joku sanoi että laakeri voi olla tosi lujassa kuulemma kiinni. Joskus tarvitsee todella ison prässin et saa puristettua ulos laakerin. ![]() Moi Aippe , kiitti tiedosta .Itsellenikin tuli vahvasti sellainen olo että kysymys pyöränlaakeri ongelmasta.Sitä kuitenkin kannattaa kysyy aina toisenkin mielipidettä kertaa voi jäädä sellaisia asioita tajuamatta ja huomioimatta jotain olellista.Tosiaanki n Lähemmin ilmenee kun tulee pusku voimaa ajessa oikealle puolelle .Mites toi pyöränlaakeri vaihto joku sanoa että laakeri voi olla tosi lujassa kiinni,joskus tarvitsee kunnolla vai todella ison prässin et saa puristettua ulos laakerin. Koeta rikkoa laakerin sisäosa ja vedä ulkokoolin sisäpintaan kierros migillä hitsisaumaa niin lähtee kopistatamalla pois.
*****
Voi hitsi tosi hyvä neuvo, taas tulin hyvää käytännön tietoa.Eipä tullut itselle toteutus mieleen
![]() Rälläkällä se mikä ei prässillä irtoa, varoen rikkomatta säästettäviä osia. kuumana voi kampea kun lovi kooliin tehty
Minulla asautossa glapiton etulaakeri rahisi sen talven jälkeen kun auto seisoi paljon, ei ollut väljä. Eikä ainoa pyöränlaakeri mikä talviseisonnan jälkeen miltei heti mennyt vaihtoon Tähän kuten moneen muuhun laitteeseen missä liikkuvia osia toimii sananlasku: "Vierivä kivi ei sammaloidu"
*****
Täytyy sanoa että hyvin on kestänny alkuperäinen Ducaton etupyörän laakeri, kun ajatelee kuinka kauvan on pyörinyt tuolla alla. Nythän se näkee kun vaihtaa .Oliko se etupyörän laakeri mikä pitää ääntä.
. Ei voi muuta sanoa kun täytyy ihmetellä tätä työmäärää ,yhden paikan kun saa kuntoon niin saa heti toista ruveta korjaamaan.Eihän se välttämättä se laakeri ole, pidän todennäköisenä. Saatko vetarin irrotettua sen verran että pystyt pyörittämään tuota puolta ilmassa, mielellään rengas paikalla
*****
Moi, täytyy tehdä kokeilu jos jurisee.
19,45 ,Morjens nyt on olkatuki irti ,laakeri näyttää olevan aika kypsä käteen pyöritellessä. Se on uskomattoman lujaassa noi Ducaton alustan pultit. Vaikka paukutin puolen tuuman ir:n pulttipyssyllä viimeistä pulttia auki ei jaksanut vääntää auki.Se on muuten niin aina että joku pultin rupee mättää asennus hommissa ainakin minulla . Pakko ottaa hylsy ja varrellinen avain ja laitan metrin teräsputkea lisää varreksi jolla sain alun naksautettua auki .Loput sai sitten avattu ir;n pulttipyssyllä. Pitää ostaa varmaan sitte isompi ir.n möhlö jolla saa alustan pultit auki paremmin . .Vetoakselin pää pyörännavan mutteri lähti pulttipyssyä yllättävän helposti auki. Ajattelin et sen kanssa saa painia oikein kunnolla, joku oli näköjään murjonnut sen aika huonoon kuntoon,mutterin avaaminen tarvitsee näköjään tilan takia 41 ohutseinäisen voimahylsyn että pystyy avaamaan.
*****
Morjes oikean puoleinen pyörän laakerit (olkatukeen kiinityvä uudeleen laakeroitu) paketti niputettu kokoon.Koeajo suoritettu, sama jurina jatkuu .Oikean puolen pyöränlaakerin kunto nyt varmasti poissuljettu. Jurina ilmenee o
:-[ikealle puolelle vedossa ylämäessä käännettäessä kaartessa vasemmalle .Selvästi kun pusku voimaa tulee ajessa oikealle puolelle vetopyörästöön, vetariin ja vetarintukilaakerii n sekä pyöränlaakereihin. ![]() hyviä neuvoja kaipaisin vian paikantamiseksi ![]()
*****
Morjes oikean puoleinen olkatuki laakeroitu paketti niputettu kokoon.Koeajo suoritettu, sama jurina jatkuu .Oikean puolen pyöränlaakerin kunto nyt varmasti poissuljettu. Jurina ilmenee oikealle puolelle vedossa ylämäessä käännettäessä kaartessa vasemmalle .Selvästi kun pusku voimaa tulee ajessa oikealle puolelle vetopyörästöön, vetariin ja vetarintukilaakerii n sekä pyöränlaakereihin.en ymmärtänyt olka tukilaakeria ja miten se vaikuttaisipyörän laakeriin.. mutta jos laakeri vikaa ei ole niin miten oikanpuoleinen moottorin tukityynyn kumi?
*****
Moi, todellakin tarkoitus puhua pyörän laakereista täytynee korjata yllä olevaa kirjoitusta. Elikkä laturin puoleinen kumityyny uusi ja takimmainen lootaan kumityyny uusi. Ainostaan edestäpäin katsottuna lootaan puoleinen vanha .
Mites voiko olla mahdollista että tasauspyörästön oikean puleinen posken laakeri vaihto kunnossa ja aiheuttaisi selvästi ajoittain jurinaa. Selvästi ääneen Lähtee löytäminen hieman hankalaa näköjään. Hyviä neuvoja otetaan vastaan. Sivuja: [1] Siirry ylös
|