Omassa vaggineessa (2L tdi 140hp versio) Me ajettu sillä kohta 100tkm ja 1. omistaja oli ajanut siihen saman verran jo pohjalle. VCDS:llä katsottuna viimeksi oli noin puolillaan dpf täynnä. Ei ole ollut mitään ongelmia ja lisäaineita ei ole käyetty. Meillä suurin osa ajosta on maantiellä puolison työmatka 30km sivu niin kerkeää lämpenemään ja tekemään poltot niinkuin pitää.
Työkaverilla alle 100tkm ajettu 1.6l tdi ja dpf jo tukossa. Lyhyttä ajoa ja ei kerkee lämpeneen kunnolla niin ei myöskään tee silloin polttoja oikein.
Joskus tulee käytyä kans itellä reiluilla kierroksilla päästelemässä sellasia 10km siivuja motarilla, vauhti pysyy sallitussa mutta kierrokset korkealla.

Muutenkin meillä ajetaa tuolla reilummilla kierroksilla niin ei tukkeudu paikat niin helpolla. Jos olisi vaihde opastin niin ajattaisi pykälää suuremmalla vaihteella. Ja silloin olisi niin pienet kierrokset että pidemmän päälle ei kaksoismassavauhtip
yöräkään tykkää hyvää. Ennemmin litran verran enemmän kulutusta ko alkaa äkimpää vaihteleen uutta vauhtipyörää. Sillä 2000eurolla(koko kytkinpaketti vauhtipyörineen) ostelee kuites useemman litran dieseliä. Katotaas ny pitkällekkö päästään dpf:n puolesta. Tosin riskimpi auto ois vielä mukavampi nyt kun vaunua aletaan silloin tällön perässä veteleen.