Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Asuntovaunu kuorma-auton lavalle
markkuelonen:
--- Lainaus käyttäjältä: Bavaria - 29.03.2016 kello on 23:04 ---Jos tarvitsee tuommoiseen projektiin ammatti-ihmisiä palkata niin se kannattaa unohtaa sillä tuommoinen alusta vaatii korjaus taitoisen omistajan tai paksun kukkaron. Ja tuo eritys ja niihin pinnat eli lattia, seinät ja kattoa eristeineen on maksimi kunnon tavaralla 10 m kuorma tilaan 2 tuhatta euroa.
Eli unohda koko juttu ! Ja myy se alusta jos joku ostaa.
Nimimerkillä kuljetus alan ammttilainen.
--- Lainaus päättyy ---
Mikä alusta minun nyt pitäisi myydä. Minulla on ihan ehjä kokonainen kuorma-auto edelleen olemassa.
Eristetyn tilan kyllä rakentaa sillä 2000:lla eurolla, mutta Kukas ne kaasu- ja sähköasennukset tarvikkeineen tekee. Lain mukaan pitää olla ammattilainen, jolla asennusoikeudet. Päälle tulee sitten kalusteiden osto ja kalleimpana tuo kodintekniikka liesi, uuni, jääkaappi, lämmitys, kunnollinen wc (kasetti), vesitankit jne.
Pitää jotain realismia olla. En minä pelkällä eristetyllä tilalla vielä pitkälle pötki. Tämä tila ja sen tekeminen on projektin helpoin ja halvin osa. Siinäkin pitää muistaa kuitenkin ne ikkunat (nekin maksavat), joita varten pitää olla yksityiskohtaiset piirrustukset, ettei tule laitettua väärään paikkaan.
P.S. Kuljetusalan ammattilainen voit olla, mutta et selvästi rakennus, etkä kynämiehiä.
88k5:
--- Lainaus käyttäjältä: seppoko - 29.03.2016 kello on 23:05 ---Ja kortti katsotaan kokonaismassasta, eli kortiksi C.
--- Lainaus päättyy ---
Juuri noin.
Ei 9.5tn k-a:ta ajeta C1:llä, vaikka olis vajaa kuorma
markkuelonen:
--- Lainaus käyttäjältä: seppoko - 29.03.2016 kello on 23:05 ---Ja kortti katsotaan kokonaismassasta, eli kortiksi C.
--- Lainaus päättyy ---
Juuri näin. Itselleni asia on se ja sama koska saan ajaa C-kortilla, mutta jos haluan esim. vuokrata sitä ja nykyään nuoret suorittavat ensin juuri tuon C1-kortin, niin C-kortti vaatimus rajoittaa aika paljon käyttäjäkuntaa.
markkuelonen:
--- Lainaus käyttäjältä: seppoko - 29.03.2016 kello on 23:05 ---Ja kortti katsotaan kokonaismassasta, eli kortiksi C.
--- Lainaus päättyy ---
Ja vielä tarkennuksena. Kiinteällä asennuksella katsastettava ,matkailuautoksi, jolloin omamassa 6500 kg ja siihen muutama sata kiloa kuormaa päälle(matkustajat), niin jää alle 7,5 t, jolloin C1-kortilla saa ajaa.
volvo:
kannattaa ensin käydä jossain liikeessä mittailemassa vaunujen runko leveyksiä ja verrata mersun runkoon. sen jälkeen miettiä paperilla kiinitys ja käydä konttorilla kysymässä onko tarpeeksi hyvä. jos meinaat kiinteän tehdä. ei kopin pois ottaminen ja vaunun laitto rungon päälle ole ihan ilmasta jos ulkopuolisella teettää.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta