Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta
Takaäärivalon lampun vaihto??
"Masi":
--- Lainaus käyttäjältä: seppoko - 11.03.2016 kello on 10:56 ---Tietääkö kukaan, miten vaihdetaan lamppu tuollaiseen äärivaloon?
(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)
--- Lainaus päättyy ---
Ja melkoisella varmuudella johdot on hapettunut poikki ja itse valo on ehyt.
Näin oli omassa ja kun johdot oli liian lyhyet , niin olisi pitänyt tehdä jatkopala väliin, katsoin viisaammaksi ostaa uuden valon.
Ja omaan se tosiaan löytyi paikalliselta mac louis edustajalta. Ja on saman muotoinen ja värinen kuin tuon sinun.
88k5:
Olisko led-malli tämä - tosin kyllä muistelisin, että tästä olisi ollut hehkulamppuversio aeimmin. Ei vaan enään löydy..
http://www.teohydrauli.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=15372
Jossain mallissa ledille/piirilevylle pääsi kosteutta johtimia pitkin (eristeen alla kuparia myöten kapillaarisesti). Merkki taisi olla Yokon - peräpäästä sivuvalot molemmin puolin vaihdoin (kun pimeitä ei voinut korjata) - varsinainen korjaus oli vaihtaa alustassa olevat liittimet rasvatäytteiseksi, joihin vesi ei päässyt..
seppoko:
Tuolta se muistini mukaan näytti. Mutta mielenkiintoinen yksityiskohta on, että jos se on ledi, niin ne ovat ainoat ledit autossa. Ei ole sisällä ei etuäärivalot eikä edes päiväajolamput.
"Masi":
Omassa sivu äärivalot ovat ulkopuolella ainoat ledit.
-------:
Sisäpuolelta, jos on tavallinen polttimo kyseessä. Kanta niksautetaan irti ja uus lamppu tilalle. Helppohan tuo ottaakkin irti käyttää rukari ja menoks. Paljon on tullut juttua lampun vaihdosta.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta