Kirjoittaja
Aihe: Kauppojen etu-,plus-,säästö-, alennuskorttien etuudet ja haitat? (Luettu 12219 kertaa)
« Vastaus #17 : 27.01.2016 kello on 19:30 »
Mitenkäs paljolla pitää ostaa, että saa tuollaisen määrän palautusta...?
Karkea arvio reilulla tonnilla kuussa.
« Vastaus #18 : 27.01.2016 kello on 19:44 »
Karkea arvio reilulla tonnilla kuussa.
Sitähän se tahtoo olla. Polttoainetta 150-250€/kk, puhelinlaskuista vajaa 50/kk ja vakuutusmaksuja vaihtelevasti 0-400€/kk. Jos polttoaineostot nostaa esim. 700 euron kuukausiostot yli yhdeksän sadan, polttoaineet nostaa bonusta 4 prosentista viiteen. Silloin alennus polttoaineesta on 1% x 700 + 5% x 200 eli reilun 9senttiä/litra.
« Vastaus #19 : 27.01.2016 kello on 20:11 »
Justiinsa tänään tuli tiedotteet viimevuodelta - 682.76€ näyttää palautuneen uudelleen kiertoon 
Me jäätiin about 1/2 tuosta, vain 390€  Ja ihan kuin kettuillakseni nuo menee S-Pankkiin, jonne samalle tilille myös Plussa-pisteet maksetaan 
« Vastaus #20 : 27.01.2016 kello on 20:19 »
Sitähän se tahtoo olla. Polttoainetta 150-250€/kk, puhelinlaskuista vajaa 50/kk ja vakuutusmaksuja vaihtelevasti 0-400€/kk.
Jos polttoaineostot nostaa esim. 700 euron kuukausiostot yli yhdeksän sadan, polttoaineet nostaa bonusta 4 prosentista viiteen. Silloin alennus polttoaineesta on 1% x 700 + 5% x 200 eli reilun 9senttiä/litra.
Hyödynnätkö myös maksutapaedun 0,5% ?
« Vastaus #21 : 27.01.2016 kello on 21:05 »
S-ryhmää täälläkin käytetään. Lähimmät kaupat on ässää ja bonukset ihan eri planeetalta k-ryhmään verrattuna. Mulle on ihan sama, jos joku seuraa minun ostokäyttäytymistä, ei vois vähempää kiinnostaa.
« Vastaus #22 : 27.01.2016 kello on 21:24 »
Lähimmät kaupat on ässää ja bonukset ihan eri planeetalta k-ryhmään verrattuna.
Ja kun lisäksi myös se hintataso noin keskimäärin on S-ryhmässä ainakin omien havaintojeni mukaan K-ryhmää edulisempi. Esim. Prisma vs. Citymarket, niin kyllä vihreässä se lasku on kassalla ollut about järjestäin pienempi 
« Vastaus #23 : 27.01.2016 kello on 21:32 »
Pääasiassa Prismassa tulee ruokaostokset tehtyä ja tankattua.Rouva vaan ei taho pysyä ruodussa,vaan käy K-supermarketissa.No toki itsekin käyn sillointällöin Lidlissä. Oulussa toki ärsyttää se,että kohta koko kaupungin keskustan eri liiketoiminta on S-ryhmän hallinnassa.
« Vastaus #24 : 27.01.2016 kello on 21:32 »
"Etukorttien" myötä annat ostoskäyttäytymises i henkilötietoineen yrityksen käyttöön. Nämä tiedot ovat yritykselle myös kauppatavaraa. Kortin käyttäjästä tutkitaan kaikki. Liikkeet missä käyt. Ostosten sisältö ja hinta, kauppakertojen määrä, maksutapa, sesonkituotteet...y ms. Ei nämä hyväntekeväisyyttä ole. Ilmasta lounasta ei vain ole, ei edes äidin tarjoamana.
Minulle on ihan sama miten seuraavat ostoskäyttäytymistä ni. Todennäköisesti itse jopa saatan hyötyä kohdennetuista palveluista ja ilmoittelua. Mutta olet täysi oikeassa että jokunen nämä lysti ja bonukset maksaa ihan rahallisestikin. Toisaalta tähän ei kuluttaja voi vaikuttaa itse olemalla ilman korttia. Enemmänkin päin vastoin. Kustannuksista vielä suuremman osan maksaa ne jotka ostavat näistä kaupoista eivätkä käytä korttia. Silloin maksaa joka tapauksessa siitä järjestelmästä ja sen ylläpidosta ja edut jäävät saamatta. Vaihtoehtona toki sitten käyttää ainoastaan niitä palveluntarjoajia jotka eivät moisia järjestelmiä käytä. Lidl siis lienee ainoa ruokakauppapuolella . Itsellä on pankkikortteihi integroidut plussakortit ja s-etukortti. Lähin kauppa on Valintatalo jota käytetään myös pieniin akuuttiin tarpeisiin mutta Pins korttia ei ole kun lompakossa ei ole tilaa. Lilli käytän myös. Ostan sieltä mistä koen saavani halvimmalla. Täällä lihat esim perustilanteessa s kaupassa halvin plussakorttitarjouk silla sitten usein tilanne kääntyy päinvastoin. Lidl ei ole kauppakeskuksessa joten siellä tulee käytyä harvemmin mutta käyn kuitenkin sielläkin.
« Vastaus #25 : 27.01.2016 kello on 21:49 »
« Vastaus #26 : 27.01.2016 kello on 22:51 »
Hyödynnätkö myös maksutapaedun 0,5% ?
Vain sen osalta kun tuolla vihreällä kortilla on näppärää maksaa pikkuostokset lähisalessa. Ei muuten tuu laitettua rahaa S-tilille, vain se mitä KPO sinne laittaa palautuksia.
« Vastaus #27 : 28.01.2016 kello on 08:00 »
Tällaisia ajatuksia. Hintojen kilpailuttaminen on oikein hyvää ja sen sai aikaan ilmeisesti kovan saksalaisen kilpailijan tulo markkinoille. Meidän kylällä on kolme kovaa, S-Market (suurimmat valikoimat), K-Supermarket (lihatiski, tarjouksia) ja Lidl (lähinnä, käyn reppuselässä). Tilanne tällähetkellä: - Lidl sijoittaa voittonsa Suomessa uusiin myymälöihin  - S-ketju sijoitti ennen voittonsa venäjälle laajenemiseen  - Kesko laajeni myös ulkomaille, jakaa suuret osingot 
« Vastaus #28 : 28.01.2016 kello on 13:40 »
Paikallinen rautakauppa yrittäjä avasi tänne laitakaupungin ainoan ruokakaupan, uuden k-marketin. Niin pitää ne ostot sinne keskittää, ettei sekin kauppa häviä 
« Vastaus #29 : 28.01.2016 kello on 14:23 »
Koko suomalainen asiakaskorttivillit ys alkoi siitä kun kuviteltiin että kortit sitoisivat asiakkaan tiiviisti ket(kj)un myymälöihin. Näin ei kuitenkaan ole tapahtunut. Se johti kahden ison katteiden paranemiseen kun aluksi ihmiset luulivat saavansa tavaraa halvemmalla. Nyt hintoja lasketaan kun tuo ostouskollisuus rakoilee. Haetaan hoetaan kokonaisedullisuutt a. Vielä on hintojen laskuvaraa, sitten kun myymälöitä menee konkursseihin tai lopetetaan niin pienivolyymisiä myymälöitä seuraamalla lähestytään kannattavuuden rajaa. Sitten palataan noihin myymälän tarjoustavaroihin ja lopetetaan hoenta kokonaisedullisuude sta. Sen jälkeen onkin nuo kortit aika arvottomia kunnes keksitään niille uusi funktio.
|