Tekniikkakeskustelut > Projektit
Pakettiautosta talviasuttava retkeilyauto
Humoristi:
Ihan hauska idea alottajalla Thumb
Ei muuta kun rakentelemaan jos intoa riittää ;D
Mietin vain että varustaminen maksaa.
Jos aihio maksaa 4000-5000€ niin äkkiä menee saman verran varusteisiin
Toki riippuu mitä itse haluaa sisään.
Itse kävisin tinkailemassa jotain tämmöstä ;)
http://www.nettikaravaani.com/tramobil/ducato/1447985
Jos pakusta alat rakentamaan niin teehän projekti kertomus Thumb
Catiska:
Hauskaa luettavaa kun väki pääsee vauhtiin ;D
Aiheen aloittajaa ei ole näkynyt kommentoimassa sitten eka sivun, vedetäänkö henkeä sen aikaa että kuullaan mihin suuntaan hän on ajatellut asioiden kanssa edetä, vai spekuleerataanko lisää ilman johtolankaa??
Turhan Höpöttäjä:
--- Lainaus käyttäjältä: Catiska - 12.01.2016 kello on 08:42 --- vedetäänkö henkeä sen aikaa että kuullaan mihin suuntaan hän on ajatellut asioiden kanssa edetä, vai spekuleerataanko lisää ilman johtolankaa??
--- Lainaus päättyy ---
Uskoisin ettei tuolla rahalla mihinkään suuntaan. ::)
Oulaa:
Etelä-Euroopassa matkaillessani syys-lokakuussa ja toukokuussa en ole tarvinnut öisin auton lämmittämistä kuin jossain vuoriston kämppinkissä .
Minä laitan tulevaan autooni vanhasta asuntovaunusta kaasulaitteet lämmittimineen ,helloineen,jääkaappeineen ja kaikkineen .
Koska tärkeintähän reissussa on hyvät eväät ^-^
Ja on siinä kasettivessa että yksi reikä seinään niin se hygienia on ihan eri tasoa kuin portapotin kuljettelu pitkin autoa.
Pienen matkailuauton lämmittämiseen riittäisi vanhan mallinen pistelämmitin Trumatic koska asuntovaununkin (Sprite Major,jossa ei pahemmin lämpöeristettä ollut) se piti siedettävän lämpöisenä pitkälle talveen.
Voi se pienin puhaltava Truma olla kanssa mahdollinen niin tulee kaupanpäälle lämmin vesi jos haluaa niin voi ottaa telttasuihkussa iltapesun Thumb
Meinaan sulla ei ole neljän tonnin autossa tuskin ilmastointia jotta likanen olo on helposti kun 30 asteen helteessä sillä Hiasella tuuppaat Pyreneiden eteläpuolella . Meinaan se kuuma on kuumaa eikä pelkkä tuulettaminen auta mitään ja jos pysähdyt puun alle varjoon niin hiki eikun virtaa vaan 8)
Eli kaasut laittaisin 6kg pullolla .Suomen pakkaasessa ois hyvä olla tila toisellekkin pullolle.
Euroopassa saa jokaiselta huoltikselta kaasua Repsollin tai vastaavan virman, 6kg pullon täyttö oli syksyllä 15€ ja niihin sopivia säätimiä sai kanssa joka paikasta kympillä . Ei tarvi mitään adaptereita .
Ne kun on kerran ostanut niin homma on selvä.
Pieni tiskipöytähän siinä keittolevyn kanssa tulee mutta se on vain hyvä koska sitä kattiloiden pesua on ja toisella liekillä lämmittää tilkan vettä kun ruoan tekee on sitten mukava tiskata kupit pois .
No tarviihan se sitten sen harmaavessäiliön mutta se nyt on helppo tehhä.
Sänky jotenkin sinne katonrajaan että lattiaa jää mahdollisimman paljon vapaaksi .
Saa siitä asuntovaunusta kattoluukunkin koska muuten auton yläosa on höyrykaappi aamuisin.
Hupiakku ei tarvi olla kuin 60AH erotusreleineen jos ei sillä ala mitää inverttereitä pyörittämään ja unohtaa ne eberit ja webastot .
Ledeillä voi rakentaa hyvät sisävalot jotka ei virtaa paljoa vie.
Jos lähes päivittäin ajetaan tunti niin virtaa riittää ja sitten irrallinen pikkuinen Bilteman aurinkopaneeli jonka voi kääntää aurinkoa kohti ,lataa tosi tehokkaasti ,jopa 5A
230v järjestelmä lohkolämmittimen sisäpistokkeesta ,riippuen nyt sitten mitä sellaisia laitteita haluaa käyttää ,tai saa ne laitteet siitä asuntovaunusta mistä kaasulaitteetkin tulivat
Ja alustaksi et tarvitse 2,8 koneella olevaa ja varsinkin Citroeniä,joka tyhjänäkin vie vähintaa 10l/100km naftaa niinkuin Hiasekin .
Fordin 2,2 ja Fiat 2,3 riittää enempikin kuin tarpeeksi .
Ja valintariteereihin ehottomasti ,ohjaamon ilmastointi jos etelässä meinaat ajella .
Ei tuo budjetti muuten helpolla riitä ,mutta kunhan sanoin :-[
Turhan Höpöttäjä:
Tässä: http://www.nettikaravaani.com/muu-merkki/daily/1448253 olisi melkein valmis auto, ei kylläkään sovi kysyjän hintahaarukkaan.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta