Tähän alkuun voisi todeta että hankala homma, näin jälkeenpäin sanottuna.
Solifer s7 missä on primuksen 2490 pannu ja tietty sähkölämmitys.
Alkoi tekemään ihmeellistä lämpötilan heijaamista, lämmitti ilalla 22 asteeseen ja aamulla saattoi olla 18 tai 26 astetta, tai jotain siitä välistä.
Jotenka ohjauspaneeli tutkimuksen alle, osia vaihdettu jonkinverran, kaikki kondensaattorit, pari oparia, lämmmönsäätöpotikka ja sitten lämpötunnistin (se ntc).
Siinä sitten samalla huomasin että tällä foorumilla olevat piirilevykuvat ja kytkentäkaavio ei enään oikein sovi tuohon ohjauspaneeliin, piirilevyn revisio on varmaankin uudistunut, pintalitostekniikka a suurimmilta osiltaan.
No ohjauspaneeli paikalleen vaunuun, tulos ei ollut ihan toivottu, sähköllä pelaa ok mutta kaasulla sekoilee, lämmittää kyllä mutta sittenkun haluttu lämpö on saavutettu kaasu sammu ja noin 5 min päästä kaasu lähtee uudelleen päälle ja sammuu samantien, tuo tulee niin nopeasti että liekki ei edes kerkiä syttymään kun se on jo sammutettu. Tätä sitten jatkuu jonkunaikaa.
Eikun tutkimaan missä on vikaa, ohjauspaneeli vaikuttaisi olevan hyvinkin ehjä, siis sitä vikaa on jossain muualla. Useamman tunnin mittailujen jälkeen löytyy muutama epäilyttäjvä juttu.
Koko vaunun maapisteessä on ylimmääräistä vastusta, noh tuosta selvisi puhdistamisella.
Sulaketaulussa lämppärin sulake oli kyllä hyvinkin siisti, se onkin sitten toinen juttu mitä se itse sulakepohja oli, putsaillaan lisää.
Samalla tuli tarkistettua koko vaunun pääsulake, puhdistin senkin pesineen.
Loppujen lopuksi lämmitin toimii niinkun pitääkin, ei ollut helppoa ei.