Tekniikkakeskustelut > 230 voltin järjestelmä

Aggregaatin tarpeellisuus puskaparkissa

<< < (14/50) > >>

Ylikova:
Waecon teknisissä tiedoissa mainitaan myös toi A/h (http://landingpages.waeco.com/cfx/download/cfx35_fi.pdf). Tosi outoa, luulisi edes valmistajilla olevan yksiköt hanskassa. Välillä hämää tosi pahasti, kun sekoitetaan yksiköitä huolella, esim. 2 Ah laturi tai "mulla meni 60 kW kahdessa vuorokaudessa"?

Melko kalliiksi näyttäisi kilowattitunnin hinta muodostuvan näissä vehkeissä: TG480 2,04 eur/kWh (11 kg pullo 19,90 eur), Efoy 8,18 eur/kWh (5 l kannu 45 eur tai 4,95 eur/kWh (10 l kannu 55 eur).

Rölli:

--- Lainaus käyttäjältä: Ylikova - 24.10.2015     kello on 17:07 ---Waecon teknisissä tiedoissa mainitaan myös toi A/h (http://landingpages.waeco.com/cfx/download/cfx35_fi.pdf). Tosi outoa, luulisi edes valmistajilla olevan yksiköt hanskassa. Välillä hämää tosi pahasti, kun sekoitetaan yksiköitä huolella, esim. 2 Ah laturi tai "mulla meni 60 kW kahdessa vuorokaudessa"?

Melko kalliiksi näyttäisi kilowattitunnin hinta muodostuvan näissä vehkeissä: TG480 2,04 eur/kWh (11 kg pullo 19,90 eur), Efoy 8,18 eur/kWh (5 l kannu 45 eur tai 4,95 eur/kWh (10 l kannu 55 eur).

--- Lainaus päättyy ---
vapaus roikasta maksaa, eli itellä kuluu noin 30Ah per vuorokausi mikätarkoittaa että yksi kilowatti tunti1000W/13 V=n.77 ah mikätarkoittaa ett reilun kahden vuorokauden sähkö kaasu agrellemaksaavajaa euron vuorokausi jos se on kallista ni kannattaa maksaa viiseuroo leirintä alueelle vähintään 15 euron yöpymis maksun lisäksija ajaa kymmeniäkilometrejä jott pääsee sinne.. elikyll puskalaisen sähköon hätävara agrella kallista Thumb
agre maksaa 3000 egee vuojessa 150 yötä autossa agre kestää ehkä kuusvuotta vuotta ni silloin hankinta hinta on 3,3 egee yö ja jos lisätään se ege siit kaasun kulutuksesta niin 4.3 egee yö, mikä kyllä todellisuudessa jääpaljon pienemmäksi ku agre kumminki kestää kymmenen vuotta kossska on niin vähäll käytöll ku taivaalta tulee huomattavasti sähköö Thumb

Ylikova:
Röllillä maksaa yksi kilowattitunti kaasuagrella tuotettuna noilla tiedoilla 11,94 eur/kWh.

Ilmeisesti Rölli on kerrallaan pitkiä aikoja puskassa . Jos akkukapasiteettia on 450 Ah eli 5,4 kWh ja keskimääräinen virrantarve on noinkin pieni eli 1,25 A, voinee akustosta saatavan energian määräksi olettaa vaikkapa 300 Ah (3,6 kWh). Tällä energiamäärällä on puskassa 10 vuorokautta.

Vuorokaudessa kulutus 30 Ah eli 12 V x 30 Ah = 360 Wh = 0,36 kWh
Tämä maksaa 3,3 eur (kaasuagre) + 1 eur (kaasu) = 4,3 eur.
Kilowattitunnin hinta on siis 4,3/0,36 eur/kWh = 11,94 eur/kWh.

Keskimääräinen virrantarve on 30 Ah / 24 h = 1,25 A.
450 Ah akuston kapasiteetista käytetään 300 Ah.
Puskavuorokaudet 300 Ah / 30 Ah/vrk = 10 vrk

Eli niinkuin Rölli toteaa, vapaus roikasta maksaa.

Yrjö:

--- Lainaus käyttäjältä: Rölli - 23.10.2015     kello on 16:43 ---450Ah akusto painaa mun käyttämän merkin osalta 132 Kg, ja siinäon akkua mun tarpeisiin ilmeisesti  sopivast.. kiva kattoo ku auton pistää kylmästä käyntiin niin niihi ylensä lähtee meneen 40-70amppeeeria... riippuen vähän varaustilasta sekä starttiakkujen kunnosta (150 Ah)

--- Lainaus päättyy ---
  Minkä verran menee 15 min./ 30 min. päästä? Meillä ainakin tippuu nopeasti.

Rölli:

--- Lainaus käyttäjältä: Yrjö - 24.10.2015     kello on 21:37 ---  Minkä verran menee 15 min./ 30 min. päästä? Meillä ainakin tippuu nopeasti.

--- Lainaus päättyy ---
jos aletaan ollaakuston varaus tilanteessa aika tyhjän puuolella ni puolen tunnin pääst meneee noin 40 amppeeria akkuihin

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View