Pohjoispohjanmaalla se on nyt tekemässä tuhojaan parasta aikaa.
|
Pohjoispohjanmaalla se on nyt tekemässä tuhojaan parasta aikaa.
*****
...ja hyvässä alussa Savossa. 20000 taloutta ilman sähköä. http://yle.fi/uutiset/pimeiden_talojen_maara_kasvaa_juuri_nyt_hurjaa_vauhtia__savossa_yli_15_000/8350787
Ähtärissä ollut sähköt poikki jo toista tuntia .
Vähän jännittää kun naapurin jytkypetäjikkö on ihan talomme vieressä . Tähän asti on kovat myräkät meijän kylä kiertänyt kummaltakin puolelta . Pidetään peukkuja ,eihän tässä muuta voi . Ähtärissä ollut sähköt poikki jo toista tuntia . Ei ne viimeiset puut kaadu. Kopparössä ei ainakaan vielä ole havaittavissa mitään puhuria.
Kopparössä ei ainakaan vielä ole havaittavissa mitään puhuria. Eikä sinne nyt ole tulemassakaan. Harmi kun en päässyt tulemaan, on niin kiva ilma. Vähän meinaa tuuleskella,naapurin pihalla rytkähti n.50 vuotias koivu nurin,onneks on puisto tuossa välissä.Naapurin aita sai pahan osuman,mutta ei tullut vaurioita rakennuksiin.
Käyty tarkistamassa vene ja muut vermeet! saihan tuolla kiviniemessä (kala/huvivene satama)tukkakin hulumuta, KellonMerellä oli upeita aaltoja ja pärskeitä.
![]() Tsemppiä nille joille osuu.
*****
Tsemppiä nille joille osuu. Kiitos, pimeässä yritän kirjoitella nin kauan kuin akut riittävät. Kiitos, pimeässä yritän kirjoitella nin kauan kuin akut riittävät. Etkö ole akria ostanut?
*****
En ole, vielä. Sitten kun ostat niin osta kolmivaihe, niin koko talossa on sähköt. ![]() |