Minä ajattelen niin että auton rahallinen arvo on se jonka siitä saa myymällä pois.
Aivan oikea ajattelutapa mutta näin teoreettisella tasolla hankala verrata eri autoja mutta tuo että käyt tarjoamassa autoa eri liikkeissä vaihdokkina ja samanhintaiseen uuteen autoon näet mitä "alan ammattilaiset" ovat mieltä autostasi.
Se oman auton/moottoripyörän tahi minkään muun ajoneuvon myyminen kun ei ole itsellä ollut ikinä vaihtoehtona siksi siitä "oikeasta jälleenmyyntiarvost
a" ei ole tietoa muuten kuin vain liikkeiden myötä.
Ja ainahan voi siitä vaihtohinnasta pudottaa 5000 - 7000 euroa niin eikö se siinä ole se mitä yksityinen ehkä autosta saattaisi maksaa ? Sellaiset 15 % kun pudottaa siitä liikkeen tarjoamasta vaihtohinnasta, niin ollaan aika lähellä siinä mitä sen auton hinta on yksityisillä markkinoilla, siis sillä hinnalla jolla auto kyllä lähtee pihasta aika nopeasti.
